Stawak Niemiecki (Steigerkropfer)

garlacz84
Kontakt:

Stawak Niemiecki (Steigerkropfer)

Post autor: garlacz84 » pt paź 05, 2007 5:11 pm

Co wiecie o tej rasie??? Czy ktos z was hodowcow posiada zdjecia tych ptakow, jezeli tak to prosilby aby umiescic na tym forum.

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » pt paź 05, 2007 6:26 pm

Mowisz - masz:

Obrazek

a moze bys dla mnie jakies zdjatka poszukal.

Pozdr.

garlacz84
Kontakt:

Post autor: garlacz84 » pt paź 05, 2007 8:06 pm

Piekny golab, gdzie zrobiles to zdjecie??? Niestety ja nie mam do dyspozycji zadnych zdjec Stawaka Niemieckiego. Licze na dalsze posty ze zdj. i informacjami. :D :D :D

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » pt paź 05, 2007 8:24 pm

Niestety, nie moje. Znalazlem w internecie.

Ale to dziwne bo Horst Schmidt w swojej ksiazce Golebie nie wymienia Stawaka niemieckiego, natomiast pisze o Stawaku slaskim.

Pozdr.

garlacz84
Kontakt:

Post autor: garlacz84 » pt paź 05, 2007 9:07 pm

Trudno jest znaleÂźc w jakiejkolwiek literaturze informacje i zdjecia Stawaka Niemieckiego.

garlacz84
Kontakt:

Post autor: garlacz84 » sob paź 06, 2007 8:34 am

Udalo mi sie znalesc w internecie zdjecie Stawaka Niemieskiego (SteigerkrĂśpfer).
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/725 ... 100ce.html

Awatar użytkownika
juszczak
Kontakt:

Post autor: juszczak » ndz paź 07, 2007 1:20 pm

Ja kiedys kiedys trzymalem ta rase i wspominam ja bardzo pozytywnie.Sa to bardzo radosne golebie i dobrze odchowuja mlode :D :!: :!: :!:

smykuraf
Kontakt:

Stawak ÂŚlaski

Post autor: smykuraf » pn paź 22, 2007 10:56 pm

Na poczatku chcialbym rozwiac watpliwosci pana „Zjak”, otoz z tego co wiem, nie ma Stawaka Niemieckiego, jest natomiast Stawak ÂŚlaski. Nie uzurpuje tutaj sobie wiedzy absolutnej napisze tutaj tylko to czego sie mozna doczytac. Rasa ta po niemiecku nazywa sie wlasnie SteigerkrĂśpfer. W niemieckim wzorcu mozna przeczytac, ze rasa pochodzi ze ÂŚlaska, Czech i Moraw. Widzialem nawet projekt polskiego wzorca tej rasy w Biuletynie PZHGRiDO, tam tez bylo podobnie. Stawak ÂŚlaski nalezy do duzej rodziny ÂŚlaskich ras Garlaczy. Od Stawaka Polskiego rozni sie duzo bardziej wysmukla sylwetka, pionowa postawa i czerwona obwodka oka. Niektorzy hodowcy u nas hoduja ta wlasnie rase w jej pradawnym typie bardziej przypominajacym Stawaka Polskiego. Mysle, ze to jest powod dla ktorego wystepuja problemy z nazewnictwem. Duza czesc hodowcow mysli, ze Stawak ÂŚlaski hodowany w Niemczech to inna rasa i nazywaja go Stawakiem Niemieckim. Teraz troche z historii tej rasy. Pierwszy klub rasy powstal w 1906 zalozyli go hodowcy ze ÂŚlaska, Czech i Moraw („SteigerkrĂśpfer Info 2002” za artykulem w „GeflĂźgelbĂśrse” 22/01). Oficjalna nazwa klubu to „Klub der SteigerkrĂśpferzĂźchter”. Juz w roku 1906 wystawiono na pierwszej wystawie klubowej 55 par golebi tej rasy, wygladaly zupelnie inaczej niz dzis (niska, pozioma postawa, polowa dlugosci za nogami, duzo mniejszy, brak talii). Pierwszy wzorzec powstal w 1910 r w tworzeniu wzorca udzial wzielo siedmiu hodowcow („Kropftauben” Horst Marks 1985). Jak bardzo podobne wtedy byly slaskie rasy garlaczy niech posluza slowa Lavalle: „Uwazam, iz pomimo tego, ze nosza inne nazwy Stawak ÂŚlaski (SteigerkrĂśpfer), Klaskacz (Klätcher), Czeski garlacz szlachetny (Bomischer EdelkrĂśpfer), Gornoslaski Garlacz Koroniasty (Starwitzer KrĂśpfer), sa jedna rasa. Hodowcy Gornoslaskich Garlaczy Koroniastych sa innego zdania, ale Gornoslaskie Garlacze Koroniaste ktore kupowalem byly podobne do Stawakow ÂŚlaskich.” („Kropftauben” Horst Marks 1985 cytat z „Unser HausgeflĂźgel. Die Taubenrassen” Lavalle u. Liettze 1905). Silna modernizacja rasy nastapila w latach powojennych. Najbardziej zasluzony hodowca w tworzeniu ptakow nowego typu to Rudi Seiler. Utrzymywal do 600 golebi tej rasy w swoich wolierach. Ptak ten powoli stawal sie Stawakiem juz tylko z nazwy. Byla to cena jaka rasa zaplacila za modernizacje. W latach 80 nastapila kolejna fala krzyzowek miedzyrasowych ktore mialy wniesc poprawe figury i wielkosci (uzywano glownie garlaczy Angielskich i Francuskich). Rasa zaplacila ponownie za to, do dzis problemem sa Âźle osadzone nogi, zabie uda i linia „trzech krzywizn” tak charakterystyczna dla Garlacza Francuskiego. Ras jest bardzo popularna w Niemczech na wystawie narodowej w Norymberdze 1995 wystawiono 700 osobnikow tej rasy. („SteigerkrĂśpfer Info 2002” za artykulem w „GeflĂźgelbĂśrse” 22/01). A teraz moje prywatne spostrzezenia dotyczace tej rasy. Kupilem po kilka par golebi tej rasy z bardzo dobrej hodowli (ptaki w kolorze czarnym i zlotym nie zoltym a wlasnie zlotym). Hodowca byl kilkakrotnie mistrzem Niemiec, raz zdobyl nawet mistrza Europy. Ptaki byly przepiekne, mialy jednak duze klopoty z gardlem (zwis wola) i byly bardzo podatne na choroby. Sa natomiast dosc zywotne, samce ciagle gruchaja i kreca sie po golebniku. Maja problemy z lotnoscia. Plodnosc jest srednia. Nie sa w stanie odchowac dwoch mlodkow. To tyle jak pisalem powyzej zacytowalem tylko fragmenty napisane przez innych autorow. A moje prywatne spostrzezenia dotycza tylko ptakow ktore hodowalem przez jeden sezon. Czesc z nich juz sprzedalem, a reszte zamierzam sprzedac. Zostaje przy innych ÂŚlaskich rasach (Bialoglowe i Koroniaste).
Pozdro dla wszystkich hodowcow.
Smyku

garlacz84
Kontakt:

Post autor: garlacz84 » pt lis 02, 2007 4:22 pm

Kol. Smukuraf co do rasy stawak niemiecki i stawak slaski, moglbym sie klocic, poniewaz istnieja odrebne odmiany, ktorych roznice sa wyraznie widoczne:

Obrazek

Obrazek

smykuraf
Kontakt:

Post autor: smykuraf » sob lis 03, 2007 7:30 pm

Alez Kol. garlacz84 moze sie pan jak najbardziej klocic. Problem w tym, ze nie mam teraz na to czasu bo urodzil mi sie synek :) wiec jestem zajety czym zupelnie innym.
Odpowiem wiec krotko:
Golobek ponizej to ta sama rasa tylko ptak jest 'nowoczesnego typu', ma dluzsze nogi, szyje, mostek i piekniejsza postawe oraz super figure. Steiger a wiec Stawak Slaski w niemczech wygladal jeszcze w latach 70 tak jak ptak na gornym zdjeciu. A od stawak polskiego oba ptaszki roznia sie kolorem obwodki wokol oka.
Pozatym znowu zastrzegam, ze nie musze miec racji do konca wiec nie jest powiedziane ze z jednej rasy powstana dwie, tego nie wiem czas pokaze. Pozatym jak ktos hoduje i nie wystawia to sobie moze nazywac jak hce, jego cyrk jego malpy :)
Tym pozytywnym akcentem koncze.

To tyle pozdrawaim.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz lis 04, 2007 8:37 pm

Witam. Moja skromna wiedza w tej dziedzinie podpowiada mi, ze kol. Smykuraf moze miec racje, chociaz kilkakrotnie spotkalem sie z nazwa "stawak niemiecki", jednak nie bylo przy tym ani opisu rasy, ani fotografii, po prostu wzmianka, ze istnieje taka rasa. Sklonny jestem przyznac, ze rzeczywiscie chodzilo o stawaka slaskiego, uznawanego przez czesc niemieckich i nie tylko hodowcow za rase niemiecka.

ODPOWIEDZ