Rys Polski-nasz narodowy pupil

Witek(Ostrowiec)

Post autor: Witek(Ostrowiec) » pn lut 06, 2006 2:36 pm

Rys niom niby tak ale widisz praca w stadzie aby uszlachetnic rysia strasserem jest dosyc ciezka przez wiele pokoloeĂą trzeba sie meczyc zeby nie wychodzily biale piorka z rysunku strassera. Niby przy 3 pokoleniu pisze ze powinien powstac rys lecz jest on najczesciej brudny i niemicy pod tym wzgledem poszli na latwizne mieszajac z innymi ptakami. Mi rowniez sie wydaje ze ladniejszy jest ten po strasserze bo ma budowe dosyc ladna a dzsiejsze rysie nie dosc ze cienko lataja to wygladaja jak lodki ja odwiedzilem wystawe w Poznaniu i sobei kupilem nie te ogromne kolosy pomieszane z niewiadomo czym tylko ladne ryski nie sa one moze za ogromne ale bardziej mnie cieszy taki ptak niz czolgajacy sie smok.

Awatar użytkownika
Rys
Kontakt:

Post autor: Rys » pn lut 06, 2006 3:24 pm

Nom ja zdaje sobie sprawe ze najtrudniej sie uszlachetnia Rysia Sztrasserem i ze niektorzy (czytaj -->niemcy) woleli isc na skroty i wziasc Kinga ale w takim razie niech uszlachetnieniem zajma sie odpowiedzialni ludzie, ktorym zalezy rzeczywiscie na dobru rasy a nie tylko na tym zeby za wszelka cene powiekszyc golebia. Przeciez wiele tych dzisiejszych, ciezkich rysi wystawowych to oprocz koloru ma malo co wspolnego z dawnym rysiem! Przykre jest to ze byle kto robi sobie z nasza rodzinna rasa co chce, psuje ja, jesli niemcy nie znaja sie na rzeczy to nie powinni sie za to brac, jestem pewien ze znaleÂźliby sie ludzie ktorzy woleliby poswiecic jednak wiecej czasu ale zrobic to jak nalezy - z sztrasserem. Mam nadzieje ze jadnak nie stanie sie tak ze ludzie to oleja, i wygina te szlachetne odmiany rysia (ta stara, lub "sztrasserowska") a zostana same te "grubasy", niedolezne, mniej zywotne, niemogace sie nawet poderwac na dach. Jesli mialbym juz tak dokladnie podawac w danych to dla mnie optymalna waga dla rysia to okolo 800 gramow, te ciezsze juz przechodza w ten typowo kulisty ksztalt i robia sie niezdarne! Najgorsza rzecza jaka teraz moglaby sie przytrafic tej rasie to zmiana wzorca i preferowanie przez sedziow ptakow jak najwiekszych, najciezszych. Wtedy wszyscy chodowcy automatycznie przezucaliby sie na jak najciezsze rysie, bo te lzejsze bylyby slabiej oceniane. Ale mam nadzieje ze jednak do tego nie dojdzie, ze odpowiedni ludzie, sedziowie itp nie dadza sie omamic obecnej modzie "wieksze jest lepsze" i ze zachowaja zdrowy rozsadek.

hodowca

Post autor: hodowca » ndz mar 05, 2006 6:36 pm

Witam.

ÂŚledzac wypowiedzi Witka i Rysia dowiedzialem sie wielu ciekawych informacji na temat Rysia Polskiego. Jestem milosnikiem i hodowca tej rasy golebi od 30 lat, a w szczegolnosci Rysi czarnych luskowanych z czarnymi lotami. Najwiekszym moim problemem jest brak kontaktu z hodowcami tych golebi, ktorzy maja dobry material hodowlany pod wzgledem czystosci rasy. Obecnie jestem na etapie poszukiwania Rysi czarnych luskowanych poniewaz te golebie ktore posiadam mam od paru lat kojarzone w bliskim pokrewieĂąstwie co zmusza mnie aby dolozyc golebie obcego pochodzenia. ladne Rysie czarne luskowane z czarnymi lotami sa wg mnie rzadkoscia w moim regionie malopolskim. Nie wiem czy wystepuja na wystawach. Obecnie mam ok. dziesieciu par Rysi czarnych luskowanych, ale sa to golebie o duzej roznicy w ubarwieniu, budowie i wielkosci. Mam rowniez braki na temat wiedzy z genetyki, jak kojarzyc pary aby pewne cechy utrwalac np. cetkowanie, kolor czerni z odcieniem zieleni i budowe golebi. Chcialbym nawiazac kontakt z osobami o podobnych zainteresowaniach, ktore posiadaja wiedze z genetyki. Pozdrawiam milosnikow Rysi Polskich.

pozdrawiam
Marian

MarioGrudziadz

Post autor: MarioGrudziadz » pn mar 06, 2006 7:10 pm

Prosze o odwiedzenie tej strony http://s9.bitefight.pl/c.php?uid=37852

Witek(Ostrowiec)

Post autor: Witek(Ostrowiec) » śr mar 29, 2006 7:45 pm

Do hodowcy skad jestes mam znajomego ktory posiada rysie czarne luskowane i mieszka niedaleko mnie , ma ptaki bardzo dobrej jakosci i sam poszukuje do wymiany . Mam nadzieje ze nie mowie o tobie bo to by znaczylo , ze nie bedziesz mial skad wzionsc . Co do utrzymania koloru powinienes od czasu do czasu dac samice czarna z bialymi lotkami , tutaj trzeba miec doswiadczenie zeby nie zepsuc lusek ale przy odpowiedniej selekcji wszystko powinno byc ok . Sam sie nie spotkalem zeby zagraniczni hodowcy wystawiali u nas czarne luskowane biale lota. Ja mam zolte i czerwone i zeby utrzymac ladna luske samice mam zolta biale lotka samiec luskowany biale lotka , najczesciej jest problem z mlodymi samicami bo praktycznie nie maja rysunku . spowodowane jest to tym ze samica jest jednokolorowa i mlody wychodzi ciemniejszy . Ale jak kazdy wie samce z reguly sa lepsze od samic dlatego to samica powinna byc ciemniejsza czy jedno kolorowa zeby mlode samce mialy ladna luske . Swoja droga poszukuje 2 samice niebieskie luskowane i jedna samice niebieska ciemne pasy na zmiane krwi w stadzie . Kontakt telefoniczny 665647219 . Z mila checia porozmawial bym z hodowca tej rasy lecz narazie nie mam stalego dostepu do internetu . Mam nadzije ze w najblizszym czasie sie to zmieni :)

Witek(Ostrowiec)

Post autor: Witek(Ostrowiec) » śr mar 29, 2006 7:52 pm

Dla zainteresowanych postaram sie zrobic zdjecia moich pupili i umiescic na stronie kolegi. Jezeli to bedzie mozliwe postaram sie dla kolegi napisac artykul o rysiach i umiescic go na stronie. Chociaz kto czyta woliere to mogl sie z tamtad dowiedziec sporo o tych ptaszkach , zamieszczone byly rowniez zdjecia moich i kolegow golebi . Chociaz artykul sam w sobie byl opisem tej rasy a nie bylo szczegulow dotyczacych hodowli czy genetyki .

Awatar użytkownika
wojtek_pi
Kontakt:

Post autor: wojtek_pi » pn cze 19, 2006 8:06 pm

Nawiaze kontakt z hodowca rysia niebieskiego z bialymi pasami!
Wojciech Piotrowski

Witek(Ostrowiec)

Post autor: Witek(Ostrowiec) » pn lip 17, 2006 2:20 pm

Jak tam twoje ptaki piotrek slyszalem ze nabyles sobie od Jacka Zajaca parke a jezeli chodzi o sama wielkosc to sa troche duze ale tak to juz jest z rysiami . Ja sobie nabylem pasiaki w poznaniu w tym roku a jak chcesz miec super ptaki to proponuje poznac , szczecin, badz katowice odwiedzic i tam kupic

Awatar użytkownika
wojtek_pi
Kontakt:

Post autor: wojtek_pi » czw lip 20, 2006 8:37 pm

Moje rysie uzyskaly 93, i 94 pkt. na wiosennej wystawie w sosnowcu:) mysle ze dory wynik na poczatkujacego :roll:
Wojciech Piotrowski

Awatar użytkownika
wojtek_pi
Kontakt:

Post autor: wojtek_pi » czw lip 20, 2006 8:38 pm

Moje rysie uzyskaly 93, i 94 pkt. na wiosennej wystawie w sosnowcu:) mysle ze dory wynik na poczatkujacego :roll:
Wojciech Piotrowski

Awatar użytkownika
wojtek_pi
Kontakt:

Post autor: wojtek_pi » pt wrz 22, 2006 10:13 am

W Katowicach nie ma nic ciekawego jesli chodzi o rysie z pasami...moze sam wystawie tam w tym roku... :?
Wojciech Piotrowski

Awatar użytkownika
tomekplewa
Kontakt:

Post autor: tomekplewa » ndz sty 14, 2007 5:47 pm

Witam!!
Odswieze ten „zapomniany” temat a wiec tak rysie podobaly mi sie od poczatku moje przygody z golebiami. Pierwsza moja para Rysi byla taka jak opisywali koledzy powyzej czyli wieksze od pocztowego, ciemne, samiec byl jasniejszy od samicy. Chowaly one srednio ale byla to najwyraÂźniej wina tej pary. Obecnie od wrzesnia zajmuje sie hodowla rysi ale juz tych zmodyfikowanych przez Niemcow. I powiem tak posiadam jednego samczyka oryginal sprowadzony z Niemiec i wcale nie jest takim kolosem owszem ma piekna budowe jest krotki ale nie jest olbrzymem. Posiadam rowniez samca sprowadzonego z Czech i nie jest juz tak krotki jak ten Niemiec choc odpowiada wzorcowi. Osobiscie podobaja mi sie Rysie o ciemniejszej lusce nie przepadam za bardzo jasnymi . W naszej okolicy na gieldach i nie tylko spotyka sie jeszcze stare Rysie mozna je kupic praktycznie za 10zl. A co do modyfikacji przez Niemcow uwazam ze kazda rasa powinna byc modyfikowane ale bez przesady. Jeszcze jedna rzecz ostatnio na wystawach zauwazylem rysie koloru srebrnego. Co sadzicie o tych rysiach jakie sa wasze opinie na temat tego koloru. Ja jednak wole i pozostane przy rysiach niebieskich luskowanych i parze pasiastych. Jesli ktos mialby jakies artykuly o Rysiach to prosze pisac do mnie na e-mail
PS: Wrzucam 2zdjecia Rysi srebrnych niestety jest troche slaba jakosc.
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Tomek

Awatar użytkownika
wojtek_pi
Kontakt:

Post autor: wojtek_pi » ndz sty 14, 2007 7:13 pm

Rysie srebrne tez sa ladne. ale jednak wole niebieskie, zwlaszcza w blekitnym odcieniu.
Wojciech Piotrowski

ekolog
Kontakt:

Post autor: ekolog » pn sty 15, 2007 6:26 pm

Panie Tomku to bardzo dobrze ze interesujesz sie Rysiami tylko zastanawia mnie czy ty nie wykorzystasz tych artykulow napisanych przez innych hodowcow :o tak jak to zrobil pewien Pan ktory napisal ksiazke z przeslanych mu artykulow na temat golebi i wydal ja pod swoim nazwiskiem jako swoje 8)

Awatar użytkownika
tomekplewa
Kontakt:

Post autor: tomekplewa » pn sty 15, 2007 9:13 pm

Witam!! Kolego Ekolog zbyt malo wiem i zbyt krotko hoduje Rysie by pisac o nich ksiazki. A chetnie bym poczytal artykuly o Rysiach w celu zglebienia swej wiedzy na temat tego pieknego ptaka.
Pozdrawiam Tomek

columbus53
Kontakt:

RYS POLSKI - STAREGO TYPU

Post autor: columbus53 » pn sty 22, 2007 5:34 pm

DO WSZYSTKICH MIlOÂŚNIKoW RYSIA POLSKIEGO

Wszystkich zainteresowanych zapraszam do dyskusji i obejrzenia stron poswieconych historii i ratowaniu ras polskich :

- www.masciuchpolski.xt.pl - strona KLUBU MAÂŚCIUCHA POLSKIEGO
- www.golebiesos.xt.pl - strona poswiecona akcji ratowania ras polskich zagrozonych
pozdrawiam

Awatar użytkownika
studzianek
Kontakt:

Post autor: studzianek » wt sty 23, 2007 11:36 pm

Zalatwilem sobie i mam nadzieje ze wkrotce do mnie dotra rysie polskie ale takie spod strzcy - kopciuchy. Mam nadziej ze w ptakach tych spelnia sie wszystkie opowiadania kte slyszalem na temat rysi POLSKICH a nie zniemczony i papranych z kingami
Pozdrawiam z Torunia
Michal

jack
Kontakt:

Post autor: jack » śr sty 24, 2007 8:25 am

Witam.
Z tego co slyszalem to mianem "kopciuchy', okresla sie rysie czarne z pasami na ciemnym locie, taka nazwa jest uzywana na poludniu Polski.
Widze, ze na forum powraca temat rysia polskiego.
Osobiscie uwazam, ze nasz rys nie powinien byc ptakiem zbyt drobnym, przeciez to jest golab typu uzytkowego, nie moze tez byc gigantem. Ale to co sie stalo z rysiem polskim to nie tylko wina Niemcow czy Czechow , my tez tu zawinilismy. Przeciez gdybysmy nie sprowadzali tych "ulepszonych" rysi, gdybysmy nie wystawiali ich na wystawach i co najgorsze nie uzyskiwaly bardzo dobrych ocen na wystawach to nie byloby teraz tego problemu. Na szczescie spora czesc hodowcow juz widzi co sie z tym rysiem stalo i ma swiadomosc, ze nie tak ten nasz narodowy pupil powinien wygladac .
Tak , latwo mowic ale co ztym zrobic. Mysle , ze pomogl by tu klub zrzeszajacy hodowcow rysia polskiego, ktory wyznaczylby kierunki i cele w chowie tej pieknej rasy. Moze powinno sie zrobic tak jak ze sztraserem, okreslic dwa wzorce dla tej rasy.
Wiem jedno, swiadomosc hodowcow wzrasta a dalej za gieldach , wystawch poszukiwane sa golebie w typie niemieckim czy czeskim, a golebie , ktore przedstawiaja swym wygladem naszego rysia nie sa doceniane ani przez hodowcow ani przez sedziow. Pozdrawiam JZ.[/url]

Awatar użytkownika
juszczak
Kontakt:

Post autor: juszczak » śr sty 24, 2007 3:02 pm

ja mam jedno pare rysi polskich i jestem z nich bardzo zadowolony. U mnie sluza jako mamki ,ale w tym roku zamierzam wypuscic po nich co najmniej dwie pary w koĂącu nie pozwole ,zeby wiginela polska rasa golebi.
Szanujmy polskie rasy!!!
Pozdrawiam D.J

Witek

Post autor: Witek » śr sty 24, 2007 10:10 pm

Kilka lat temu bylem w Rzeszowie na wystawie i tam jeden znany hodowca Rysi polskich wystawil kilka sztuk Rysi poczawszy od dawnych polskich (zreszta pieknych) :shock: oraz srednio polskich czyli wiekszych ale trzymajacych jeszcze ogony do dolu az do tych co trzymaja ogony do gory i sa jak pilka okragle i sedzia z Kielc ocenil wszystkie na 87-89pkt. a te mieszaĂące z kingami na 96pkt. czyli olal polskie rasy :oops:

Awatar użytkownika
tomekplewa
Kontakt:

Post autor: tomekplewa » śr sty 24, 2007 10:39 pm

Witam!!! Moim zdaniem to nasza wina ze Rysie Polskie sa obecnie takie jakie sa poniewaz jak wyzej koledzy pisali masowo je wysprzedalismy a Niemcy je udoskonalili mieli do tego prawo przeciez nasze Rysie nie byly opatentowane . Kazda rasa wymaga modyfikacji i nie mamy prawa miec pretensji do innych ze Rys Polski buda przypomina Kinga lub Strasera . A to ze jakis sedzia duze Rysie ocenil na 96pkt to slusznie skoro jest wzorzec ktory okresla ze Rys musi miec krepa budowe szerokie czolo i nie moze byc zbyt dlugi. Ja jezdze na wystawy od 2001r i nigdy nie spotkalem sie z Rysiami dlugimi o bardzo ciemnej barwie i lusce. No i nie mozna pisac ze sa to „mieszaĂące” bo jesli nie odbiegaja od wzorca i sa ocenione to widocznie sedzia uznal ze sa to w pelni rasowe golebie. Aha i jeszcze jedno co to znaczy „olal polskie rasy” bo ja odnosze wrazenie ze kolega ma na mysli to ze sedzia oceniajacy te Rysie mial przede wszystkim kierowac sie patryjotyzmem a nie wzorcem.
Pozdrawiam Tomek

Witek

Post autor: Witek » śr sty 24, 2007 10:50 pm

widac ze i ty nie znasz wzorca podam tylko jeden szczegol ogon rys powinien nosic do dolu i czolo miec wypukle a na wage to mozna wziac indyka nie patrzac na reszte -MlODY UCZ SIe

Awatar użytkownika
tomekplewa
Kontakt:

Post autor: tomekplewa » śr sty 24, 2007 10:58 pm

Przepraszam to jest kawalek wzorca odnosnie glowy „Dosc duza, wydluzona, gladka, z szerokim i wysokim czolem.” A co do ogona to nie pisalem ze powinien byc noszony pionowo. Widze ze kolega jest zwolennikiem starych Rysi. Kazdy ma prawo do swojej opinii. Pzdr
Pozdrawiam Tomek

Witek

Post autor: Witek » pn lut 05, 2007 7:14 pm

Mlode Rysie tez lubie ale czyste rasowo bez dodatkow typu King oraz Straser :D

Awatar użytkownika
tomekplewa
Kontakt:

Post autor: tomekplewa » wt lut 06, 2007 5:00 pm

Witam chcialbym zaprezentowac kilka rysi ze swojej hodowli niestety dzis nie mam zbyt duzo czasu aby zrobic wiecej i lepszej jakosci zdjec. Prosze osoby ktore naprawde znaja sie na rysiach o ich ocene. Pozdrawiam
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Tomek

ODPOWIEDZ