Krajowa Wystawa Gołebi Rasowych Kielce 24-25.01.2015

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Re: Krajowa Wystawa Gołebi Rasowych Kielce 24-25.01.2015

Post autor: lewap125 » wt sty 27, 2015 9:22 pm

Andrzej2014 pisze:Witam. Niestety z powodu natłoku pracy nie udało mi sie wybrac na wystawe. Prosze napiszcie czy były wystawiane barwnovłówki królewieckie? Jakie kolory? Kto wystawial? I czy bylo na czym oko zawiesic?? Z góry dzięki za odpowiedz. Pozdrawiam Andrzej
Były wystawiane , a na resztę pytania nie wypada mi pisać :D
Ostatnio zmieniony wt sty 27, 2015 11:07 pm przez lewap125, łącznie zmieniany 1 raz.

Andrzej2014
Kontakt:

Post autor: Andrzej2014 » wt sty 27, 2015 9:29 pm

Kol Lewap. Napisz cos wiecej. Jak kolory były wystawiane? Jaka punktacja?

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » wt sty 27, 2015 9:40 pm

adammo87 pisze:
lewap125 pisze:Robiłem dużo zdjęć , a czy dobrym to ocenicie sami jak udostępnię :D
i zaczyna sie czekanie... :)
No i się doczekałeś :D

https://plus.google.com/photos/10727899 ... 3IWwhqCEbg

adammo87
Kontakt:

Post autor: adammo87 » wt sty 27, 2015 9:51 pm

lewap125 pisze:
adammo87 pisze:
lewap125 pisze:Robiłem dużo zdjęć , a czy dobrym to ocenicie sami jak udostępnię :D
i zaczyna sie czekanie... :)

https://plus.google.com/photos/10727899 ... 3IWwhqCEbg
cos ostatnio w tempie ekspresowym! Ide po piwko i ogladam.
Dziekuje

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » wt sty 27, 2015 10:12 pm

https://plus.google.com/photos/10727899 ... 3IWwhqCEbg[/quote]

cos ostatnio w tempie ekspresowym! Ide po piwko i ogladam.
Dziekuje[/quote]

Idź po drugie i nie zapomnij o mnie :D :lol:

https://plus.google.com/photos/10727899 ... sJGx27m9Kw

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » wt sty 27, 2015 10:14 pm

"a na resztę pytania nie wypada mi pisać" - no to ja napiszę, że jedna barwnogłówka królewiecka czarna zdobyła tytuł mistrza Polski, bo umiała się dobrze zaprezentować. Zresztą trudno się temu dziwić, ponieważ 2 lata temu była championem Europy!

I dla tych co nie widzieli stoiska Gołębnika, tylko można współczuć kiepskiego wzroku. :D

Obrazek

Stoisko Gołębnika stało między dwoma przejściami z hali F do hali E. Z jednej strony stoiska były robione sałatki warzywne, a z drugiej strony były sery owcze. A ten kto podszedł do stoiska mógł otrzymać gratis archiwalne numery czasopisma Gołębnik, m.in. takie, które wisiały na ściankach widoczne nawet z dalszych odległości. :shock:
golebie.wombat.fc.pl

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » wt sty 27, 2015 10:26 pm

"no to ja napiszę, że jedna barwnogłówka królewiecka czarna zdobyła tytuł mistrza Polski, bo umiała się dobrze zaprezentować. Zresztą trudno się temu dziwić, ponieważ 2 lata temu była championem Europy"

Panie Zdzisiu to nie ta. Tamta miała tym razem o jeden punkt mniej :D

Warcraft
Kontakt:

Post autor: Warcraft » wt sty 27, 2015 10:51 pm

Kol. Zjak wyczułem aluzje:) zasłoniłbym się wiekiem aczkolwiek 27 latek jeszcze powinien dobrze widziec tym bardziej że nawet okularów nie nosi:P
Ech za rok na pewno już wypatrze:)

Filip30
Kontakt:

Post autor: Filip30 » wt sty 27, 2015 11:23 pm

Witam wszystkich hodowcow.Wystawa wedlug mnie bardzo fajna.Jesli chodzi o Gdanskie Wysokolotne to duzo do dodania.Po pierwsze dlaczego golebie oceniane byly przez sedziow z maciezystych klubow.Sedzia Slawomir Wrobel przewodniczacy ,oraz Sedzia Rogowski asystent ?.Jesli chodzi o Championa wystawy czerwona samice jak mi sie zdaje hodowcy Marcin Zadecki super.I to tylko chyba jedyna dodatnia cecha tej oceny.,ale sroki to chyba za zaswiadczenie o zdrowotnosci zostaly ocenione .Niebieskie pana Bielawskiego przecietne. Na niektore przepiekne szymle pana Walczaka to pan Wrobel zaslonil oczy bo jakze .Mniejsza polowa stawki Gdanskich byla chora co wedlug regulaminu jest nie dopuszczalna!!!!!!!!Dlaczego nie ma w naszym kraju kompetetnego sedziego tej rasy???Brakowalo mi dobrych Gdanskich czarnych jak np. pana Olszewskiego Adama ,czy wysokiej klasy Gdanskich wedlug mnie moze jednego z nielicznych kompetetnych sedziow pana Andrzeja Wilamowskiego ..Ludzie hoduja golebie mase lat I takie cyrki sie odstawia .Wstyd :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: Docenia sie nazwisko ,a nie hodowcy takie czasy nastaly. :?

Awatar użytkownika
czajek
Kontakt:

Post autor: czajek » śr sty 28, 2015 5:57 am

Ogolnie wystawe oceniam dobrze, ale mam kilka uwag.

Pierwsza rzecz tlok przy wejsciu. Przeciez mozna bylo go choc troche rozladowac niiezaleznym wejsciem dla wystawcow, ktorzy nie musieli kupowac biletow.

Na wystawie w mojej rasie stawka golebi jakiej nie bylo nigdy w Polsce, co bardzo cieszy. Prawie 100 czajek saksonskich, 9 wystawcow. Ocena golebi uczciwa, nie ma sie czego czepiac. Co do innych ras to sie nie wypowiem, bo mnie nie interesuja.

Odnosnie gieldy to material hodowlany slabiutkiej jakosci, ale w koncu dobry material powinien byc na wystawie, a nie na gieldzie.

Duzo moich kolegow wystawcow narzekalo na bardzo skromne jak na wystawe krajowa pucharki, ktore rzeczywiscie slabo wypadaja na tle nagrod z wystaw regionalnych.

Przy wydaniu golebi nikogo nie bylo, nie sprawdzano i nie pilnowano wtedy niczego. Sam wzialem swoje ptaki i wyszedlem. Niestety same kamery moga nie wystarczyc

Najwazniejsza rzecz to mozliwosc spotkania sie z kolegami z roznych stron Polski, wymiany pogladow, spostrzezen i dzieki temu warto jezdzic na krajowke, choc znam takich, co juz zapowiedzieli, ze za rok nie przyjada.
czajki.bloog.pl

Namor
Kontakt:

Post autor: Namor » śr sty 28, 2015 3:13 pm

Wystawę zaliczam do bardzo udanych, choć mieliśmy wspólnie z kolegami pecha z dojazdem na wystawę, gdyż po drodze zdefektował nam autokar. W związku z tym spóźniony o około 2 godz. przyjazd i mniej czasu na zwiedzanie. Jak dotąd największa wystawa gołębi ozdobnych, kur, królików itd. w Polsce na każdym zrobiła wrażenie. Duża przestrzeń wystawiennicza, osobna na poszczególne rodzaje drobnego inwentarza. Stoiska klubów, stowarzyszeń oraz firm rozmieszczone na dużej przestrzeni, a więc łatwe do zlokalizowania dla zainteresowanych. Pięknie urządzone i rozmieszczone woliery z poszczególnymi rodzajami ptactwa. Pokazy akrobacji gołębi, sztuczki z gołębiami, skoki królików przez przeszkody oraz przygrywająca kapela ludowa wzbudzały entuzjazm wśród zwiedzających.
Były też pewne mankamenty do poprawienia na przyszłość. W moim przekonaniu rozmieszczenie gołębi na wystawie powinno być według grup występujących we wzorcach, a więc najpierw grupa 1 uformowane, grupa 2 brodawczaki, grupa 3 uformowane itd, aż do grupy 9 lotne. Takie rozmieszczenie jest już stosowane na większości wystaw regionalnych i lokalnych, tym bardziej powinno być już stosowane na wystawie krajowej, co w znacznym stopniu ułatwia zwiedzającym dotarcie do interesujących ptaków. Poza tym ceremonia wręczania pucharów i wyróżnień trwała od godz. 11 do godz. 14, a więc 3 godz. Zrozumiałe, ze politykom i zaproszonym gościom trzeba dać swoje pięć minut, ponieważ ufundowali puchary bądź w inny sposób wspierają. Może podczas tej ogólnej ceremonii należało by wręczać tylko te puchary ufundowane przez zaproszonych gości oraz dla mistrzów Polski i zwycięzców w poszczególnych rasach, a pozostałe puchary wręczane były by już od rana w stoisku PZHGRiDI.

Filip30
Kontakt:

Post autor: Filip30 » czw sty 29, 2015 1:28 am

Organizatorzy Krajowej Wystawy w Kielcach jak mogli dopuścić , że sędziami Gdańskich Wysokolotnych są dwaj o różnych kontrowersyjnych poglądach hodowlanych członkowie klubów z Gdańska ( Sokół) i Szczecina (Gdanskiego Wysokolotnego), gdzie atmosfera jest od dłuższego czasu nieciekawa i sztuczna godna pożałowania- ciepią na tym hodowcy. Zapomniano o sytuacji jaka miała miejsce na wystawie w Kiecach w styczniu 2014 r po bałaganie z ustaleniem wyników i miejsc Gdańskich. Klubowicze i nie tylko z Gdańska - Polski Północnej ciągle narzucają wolę i swoje racje hodowcom Gdańskich a szczególności tym z zachodu Polski - klubowiczom ze Szczecina. W kuluarach żywa jest plotka "...wystaw gołębie w Gdansku i tak u nie wygrasz., bo z gory juz jest wszystkie puchary rozdane. vide ostatnia wystawa Gdańsk 2014 r. Przykładem jest również katalog z Warszawskiej wystawy w Warszawie w styczniu 2015?????.- pozostawiam ten fakt bez komentarza. Czy nie ma w PZHGRiDI sędziego - poza członkami Klubów PKHSG (2007) i ZKHGRGW, (2002), który by ocenili zgodnie ze wzorcem Gdańskie Wysokolotne. Mam nadzieję ,że Europejska Wystawa Gołębi Rasy Gdańskich Wysokolotnych, której organizatorem będzie Gdańsk zmieni wielu hodowcom punkt widzenia i spowoduje ,że niektóre osoby się wyciszą i zmienią antypatyczne nastawienie do kolegów hodowców Gdańskich. Jestem niezmiernie niepocieszony dlaczego w relacjach fotograficznych z wystaw nie pokazuje się tego kontrowersyjnego "Arlekina" ???????? tylko b/o. niech hodowca poszczyci się swoim dorobkiem hodowlanym - życzę mu tego,tylko ze musi byc pewien ze taki kolor jest zatwierdzony.!!

griszaa-1975v
Kontakt:

Post autor: griszaa-1975v » czw sty 29, 2015 6:03 pm

Witam.Panowie czy katalog z wystawy będzie dostępny?

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » czw sty 29, 2015 7:16 pm

Filip30 pisze: Jestem niezmiernie niepocieszony dlaczego w relacjach fotograficznych z wystaw nie pokazuje się tego kontrowersyjnego "Arlekina" ???????? tylko b/o. niech hodowca poszczyci się swoim dorobkiem hodowlanym - życzę mu tego,tylko ze musi byc pewien ze taki kolor jest zatwierdzony.!!
Masz pretensje do innych a dlaczego nie weźmiesz aparatu i nie zaczniesz najczęściej jak to możliwe robić zdjęcia gdańskim, tym złym i tym dobrym. Mi jak zależy na Wywrotkach Mazurskich o niskiej postawie zaznaczę że zgodnie z wzorcem i Krymce Białostockiej na prostych nogach, której już nawet nie hoduję to jak może zauważyłeś w każdej foto-relacji robię tych zdjęć najwięcej i staram się jak najczęściej zwracać na to uwagę innych hodowców. Rasy które mnie mniej interesują są fotografowane tylko po 1-2 gołębi lub wcale.

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » śr lut 04, 2015 11:47 am

Nie zauważyłem, aby ktoś zwrócił uwagę na pewną ciekawostkę na wystawie, a mian. pokaz litewskich ras gołębi. Czy są ciekawe? to zależy co się komu podoba. Jeśli ktoś ich nie zauważył to podaję link do mojego albumu zdjęć, gdzie można te gołąbki obejrzeć:

http://www.golebie.wombat.fc.pl/galeria ... 16&start=0

Nazwy ras skonsultowałem z sędzią litewskim panem Patkauskasem. :)
golebie.wombat.fc.pl

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » śr lut 04, 2015 12:51 pm

:shock: :?: :lol: :oops: Chciałbym przeczytać coś na temat pochodzenia tych ras. Krzysiek napisz coś na ich temat jak wiesz.
golebiewski

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » śr lut 04, 2015 5:26 pm

Krzysiek - proszę do tablicy na wykład! :D
golebie.wombat.fc.pl

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr lut 04, 2015 7:38 pm

Się robi. Tak w skrócie, są to litewskie "wersje" znanych ras polskich, niemieckich i rosyjskich. Co po wojnie tamtejsi hodowcy zastali w opuszczonych przez Polaków i Niemców gołębnikach, to według swojego uznania zaadaptowali, zgodnie ze swoimi gustami zmodyfikowali i w ten sposób "swoje" rasy stworzyli. Jedźmy według kolejności zdjęć zamieszczonych w Albumie. Tarczowy wileński. Sprawa jest oczywista. To przedwojenna, oryginalna forma współczesnego PTW zachowana przez Litwinów w niezmienionej formia i uznana przez litewskich hodowców za "rdzennie litewską" rasę. Turkot litewski. Skrzynkę browara temu, kto odróżni tą rasę od praktycznie wymarłego w Rosji tamtejszego barabanszczika. Okazuje się że turkot rosyjski ( torkut, barabanszczik) nie wymarł, ale stał się litewską rasą. Sroczka litewska. Znana w Polsce od dziesięcioleci czarna forma wstęgowego rżewskiego, nie ujęta we wzorcu tej rasy, co wykorzystali nasi sąsiedzi "tworząc" kolejną "litewską" rasę. Litewski wystawowy. To już ciekawostka. Tak co najmniej 100 lat temu wyglądały antwerpskie krótkodziobe gołębie pocztowe, bardzo popularne wówczas w polskich hodowlach. Te żywe wykopaliska można spotkać do dzisiaj w hodowlach ukrainskich i rosyjskich , gdzie noszą potoczną nazwę bielgijec korotkokliuwyj, czyli "krótkodzioby belgijak". Ponieważ na Zachodzie ta prastara rasa jest od kilkudziesięciu lat uznawana za wymarłą, stała się nową rasą litewską. Barwnogłówka litewska - suduwska. Pradawna , średniodzioba forma barwnogłówki królewieckiej, która zachowała się na terytorium Litwy po wojnie, Takie barwnogłówki, wówczas jeszcze królewieckie i uznawane za polską rasę, opisał Władysław Chwałek w latach 20-tych. Teraz to też nowa litewska rasa. Białogłowka litewska ( suduwska). To zmodyfikowana przez litewskich hodowców dawna forma białogłówki gumbińskiej. Tutaj nasi litewscy sąsiedzi się przyłożyli i rzeczywiście ta rasa zasługuje na miano nowej rasy, bo różni się od gumbińskich barwnymi lotkami i obfitszymi łapciami. Zdjęcie tego nie obrazuje, bo nie wiedzieć czemu, na pokaz do Kielc przyjechały koki tej rasy. Ot , wpadka. Lentacz kowieński. Jak widać na załączonym obrazku, jest to litewska forma tulskiego żarowego, również zgodnie z upodobaniami tamtejszych hodowców zmieniona. Opisał ją w dużym skrócie Peterfi pod nazwą kasztanowaty wywrotek litewski. Litewski postawny. Niegdyś znany był jako dwie rasy : litewski jednobarwny i tygrysowaty. Dawniej litewskie tygrysowate uważane były ( i słusznie) za polską rasę i nazywane ( niestety błędnie) besarabskimi, chociaż z Besarabią nie miały absolutnie nic wspólnego. Teraz jednobarwne i tygrysy połączono w jedną rasę : litewski postawny. Mewka litewska - trzy typy, niestety nie pokazano czwartej - barwnoogoniastej. Jeden z dowodów na to, ze mewka chińska wcale nie jest chińska, lecz turecka. Na bazie tureckiej mewki cziczi powstały mewki chińskie ( teraz chiński gołąb), hiszpańskie chorreras i uralskie wichraste ( pierwotna forma jednobarwnych mewek litewskich). Hodowcy litewscy ( ten proces zapoczątkowali już Polacy w przedwojennym Wilnie) krzyżowali uralskie wichraste z innymi rasami, głównie z mewkami, między innymi z mewką polską, afrykańską jednobarwną ( tzw. egipską) i niemiecką krótkodziobą. Motyl kowieński ( raczej motylek kowieński, pod taką nazwą był opisany w ZSRR i taka nazwa jest w pierwszym wzorcu) - jak widać jest to litewska forma KP, utworzona na bazie przedwojennych szeków, jakie na Litwie pozostały po polskich hodowcach, którzy nie zawsze zdołali zabrać na Ziemie Odzyskane swoje hodowle. Zdaniem rosyjskich znawców, kowieńskie motylki do co najmniej końca lat 70-tych były rasą przez tamtejszych hodowców systematycznie lotowaną. Latały zataczając małe koła na dość dużej wysokości, czas lotu trwał 1-2 godz. Nocny wileński. Pierwotna odmiana orlika, wyhodowana na bazie orlików lubelskich, nocne były przodkami orlików wileńskich. Nazwa nadana prawdopodobnie dlatego, że dawni wileńscy hodowcy używali tych gołębi do lotów nocnych. Tej wersji nie jestem pewien, tak kiedyś usłyszałem. Podobieństwo do polskiego orlika uderzające.

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » czw lut 05, 2015 9:31 am

Ładnie to opisałeś i bez zbytniej ironii. Trochę próbowałem Ciebie podpuścić czy aby nie napiszesz o którymś ,,stara litewska rasa". Dobry jesteś.
Te litewskie ,,rasy" można spotkać na bazarach w moich okolicach od wielu lat. Ludzie którzy je sprzedają nie wiedzą, że to ,,rasy litewskie". Może i dobrze bo ceny z 10 -20 zł skoczyłyby na 50.
golebiewski

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » czw lut 05, 2015 12:05 pm

Zaciekawiły mnie te nocne. W Twoich stronach mieszkają zapewne ludzie pochodzący z Wilna. Może wiesz coś więcej o tych gołębiach lub dałbyś radę zdobyć jakieś informacje.

syrtyr
Kontakt:

Post autor: syrtyr » czw lut 05, 2015 10:41 pm

Każdy z nas znajdzie jakieś uwagi co do oceny ptaków, wyglądu i organizacji. Ja również trochę byłem zaskoczony oceną ptaków w rasie Pawik , jednak uwagi zostawię j dla siebie. Co do giełdy, rzeczywiście ptaków mnóstwo , gorszych, lepszych. Ceny też zabijały. Osobiście sprzedałem 9szt w tym 4 poszły na Ukrainę. Hodowca był zadowolony że udało mu się tak tanio kupić takie ptaki. Nie bym się chwalił, jednak uważam że do rozpłodu można było coś ciekawego wybrać a kupując z wystawy ładnego gołąbka za nie małe pieniądze wcale nie oznacza, że będą piękne po nim młode.

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » pt lut 06, 2015 3:03 pm

krzysiek pisze:Zaciekawiły mnie te nocne. W Twoich stronach mieszkają zapewne ludzie pochodzący z Wilna. Może wiesz coś więcej o tych gołębiach lub dałbyś radę zdobyć jakieś informacje.
Niestety Krzyśku, zbyt późno jest żeby dowiedzieć się ciekawych rzeczy o hodowli gołębi w dawnym Wilnie i jego hodowcach. Nie znam już żadnego żyjącego. Ostatni ze znanych mi hodowców, który mógłby coś powiedzieć, Bolek Matulewicz zmarł chyba 10 lat temu. Co do tego nocnego, porównaj to z bartoszyckim wysokolotnym. Zobaczysz, że jest to praktycznie ten sam gołąb., czyli forma wyjściowa do rasy orlika wileńskiego. Ja w ogóle bardzo sceptycznie podchodzę do tych ,,litewskich” ras. Niewiele zrobili w kwestii uszlachetnienia ras, które hodowane były na tamtych terenach przed wojną. Ale to ich problem. Wracając do nocnych lub też szaryków, szarików, tak nazywane były gołębie które przywieźli ze sobą i hodowali przesiedleńcy z Litwy. Na tych gołębiach praktycznie się wychowałem. Była to chyba najliczniej występująca rasa w moich okolicach. Jeszcze 10 lat temu było trochę tych gołębi. Wtedy to w Bartoszycach chcieli powstrzymać spadające zainteresowania rasą i podjęli próbę ubrania jej we wzorzec. Gołębie te praktycznie były niezmienione od momentu przywiezienia po wojnie aż do tamtej pory. Co do nazwy nocne, masz rację. 30 lat temu pytałem się o to jednego ze starych wileńskich hodowców o to czemu tak nazywa te gołębie. Powiedział, że w Wilnie praktykowano zganianie ich wieczorem żeby zostawały na noc w locie. Zazwyczaj kiedy noce były krótkie, zimą raczej nie. Te loty preferowały gołębie o dobrej lotności i mądrości. W zasadzie takie loty były formą selekcji. Jeżeli jeszcze chodzi o tą rasę to praktykowano też obserwowanie lotu w odbiciu wody w misce. Jeszcze pamiętam, że jeden stary hodowca w moim mieście to praktykował. Niektórzy mówią, że chodziło o to by nie patrzeć do góry i że tak lepiej widać latające ptaki. W jego przypadku chodziło o coś innego. Żaden gołąb nie mógł ,,wyjść” poza obręb miski. Taki, który wyszedł był likwidowany bez sentymentów. Gołębie musiały krążyć nad gołębnikiem bez odlatywania w boki.
golebiewski

robi68
Kontakt:

Post autor: robi68 » pt lut 06, 2015 5:55 pm

Na stronie PZHGRiDO zamieszczono wyniki z wystawy.

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » pt lut 06, 2015 7:08 pm

W najbliższym numerze biuletynu "Gołębie" ma być zamieszczony opis tych litewskich ras gołębi, ale których tego nie wiem, może będą wszystkie, ale w kilku numerach.
Po zamieszczeniu zdjęć tych gołębi, rozmawiałem z panem Patkauskasem i okazało się, że niektóre mają nieprawidłowe postawy, więc jedno zdjęcie zamienię, chodzi nocnego wileńskiego, bowiem nie może mieć skrzydeł pod ogonem tylko na ogonie tak jak orlik polski. I takie zdjęcie mam, natomiast nie wymienię zdjęcia wileńskiego tarczowego ponieważ wszystkie zdjęcia gołębi tej rasy mam gołębi w tej samej postawie, z poziomym ogonem, a powinny mieć ogon podniesiony 35-40 stopni.
Na wystawie rozmawiałem z tym panem chyba dwa razy co do jakości tych gołębi, ale nie wypadało mi ich oceniać. Sam zresztą powiedział, że nie zostały przywiezione te gołębie, które miały być, bo po prostu ktoś nie dowiózł swoich gołębi i wzięli takie, które były "pod ręką", bo przecież za pokaz zapłacili.
Myślę, że pod koniec marca br. ukaże się biuletyn. :)
golebie.wombat.fc.pl

ODPOWIEDZ