Forum portalu GOŁĘBNIK.PL

Aby zarejestrować się przeczytaj regulamin i wyślij swój login na adres admin@golebnik.pl

Regulamin forum
Dzisiaj jest ndz lis 18, 2018 6:31 am

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość

w europie zachodniej zniesiono zakaz wolnego wybiegu z dniem 21marca,ciekawe jak długo naszemu ministrowi i doktorkom minie by to zrobić

Wyświetl profil Wyślij prywatną wiadomość  

Powoli, nie od razu. Póki co, to od kwietnia zrzeszeni hodowcy gołębi pocztowych mają dostać warunkowe pozwolenie na wypuszczanie na oblot i przeprowadzanie lotów treningowych gołębi pocztowych. Pozostałe ptactwo - także gołębie hodowców nie zrzeszonych w PZHGP, ma nadal podlegać wszystkim dotychczasowym rygorom. Jak długo ? Nie wie nikt.

Awatar użytkownika

§1.1 pkt. 1 lit. a rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków - zakazuje się organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem żywych kur, kaczek, gęsi, indyków, przepiórek, perlic, strusi oraz innych bezgrzebieniowców, gołębi, bażantów i kuropatw, z wyłączeniem lotów treningowych lub lotów konkursowych gołębi.
Ganiam od kiedy jastrząb przestał brać, tzn. przeprowadzam treningi.

Pozdrawiam

Tak, rację masz, ale... zapominasz o czymś takim, jak INTERPRETACJA. Jak wiadomo, interpretować taki niedoprecyzowany zapis można różnie, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia , a "Polak potrafi". W moich stronach wykładnia oficjeli jest taka, że dotyczy to gołębi pocztowych lotowanych przez zrzeszonych w PZHGP hodowców. NIKOGO innego.

Raczej to jest brak umiejętnego czytania ze zrozumieniem. Ja się pytam, gdzie jest napisane, że loty treningowe i obloty mogą przeprowadzać tylko członkowie PZGHP? Gdzie jest podział na gołębie pocztowe i rasowe, że te pierwsze mogą być trenowane, a te drugie nie? Ustawodawca wymienił gatunki, których rozporządzenie dotyczy, ale nigdzie, nic nie jest napisane, że w przypadku gołębi odnosi się to tylko do pocztowych

http://pzhgp.chelm.pl/wp-content/upload ... 2017-1.pdf A w tym piśmie gdzie jest podział, o którym piszę powyżej? Czymś się różni gołąb pocztowy od rasowego, albo hodowcy zrzeszonego od tego, który w związku nie jest?

Dodatkowo Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad "projektem rozporządzenia uchylającego najbardziej restrykcyjne nakazy i zakazy, w tym konieczności utrzymywania drobiu w odosobnianiu oraz zakaz sprzedaży drobiu na targowiskach".

Ja wszystkie te pisma sobie podrukowałem i nikt mi kitu nie wciśnie, że obloty i treningi gołębi mogą robić tylko członkowie PZHGP, a jeśli jest gdzieś tak napisane, to proszę podać aktualne źródło. Oczywiście piszę co obowiązuje na terenie Polski, a nie na terenie konkretnych powiatów.

Awatar użytkownika

Rozporządzenie podpisane przez ministra jest aktem wyższego rzędu w stosunku do różnych interpretacji i jak zauważyłem nie odsyła do innych aktów w tym wykonawczych więc jeżeli nie jest wymienione, że dotyczy to tylko określonej grupy gołębi to należy rozumieć wprost i wszelkie interpretacje nie mogą być nim sprzeczne.

http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//509/ ... 281404.pdf
Jest zapowiedź "odwilży" z przepisami dotyczącymi ptasiej grypy. Uwagi mają zostać zgłaszane do 31 marca br. Nowe rozporządzenie wchodzi w życie dzień po ogłoszeniu.

Istotnie - dobra wiadomość. Widać więc " światełko w tunelu". Brakuje tylko "kropki nad i " - nie zauważyłem daty, od której cofnięcie zakazu miałoby obowiązywać. Miejmy nadzieję, że wkrótce ten najistotniejszy detal się pojawi.

adon pisze:
http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//509/12296757/12422583/12422584/dokument281404.pdf
Jest zapowiedź "odwilży" z przepisami dotyczącymi ptasiej grypy. Uwagi mają zostać zgłaszane do 31 marca br. Nowe rozporządzenie wchodzi w życie dzień po ogłoszeniu.

Dzisiaj w "Agrobiznesie" potwierdzono tę informację.
Rozporządzenie ma być podpisane w następnym tygodniu.
Oby !

Niektórzy pisali, że nowe rozporządzenie wejdzie w życie w połowie kwietnia, skąd mieli takie informacje, nie wiem. Rozporządzenie wchodzi w życie od jutra. :D

https://www.wetgiw.gov.pl/artykuly/476/ ... yptakw.pdf

ale zbyt dużo i tak na razie się nie zmienia chyba że ja nie potrafię tego zinterpretować, mógłby ktoś napisać co zmieniają przepisy wchodzące w życie jutro ???

Ciekawostka. Od przedwczoraj wczoraj w okolicznych miejscowościach pojawiły się ogłoszenia informujące, że w sobotę ( 8 kwietnia) odbędzie się tam obwoźna sprzedaż fermowych kur - niosek. Skąd sprzedawcy wiedzieli, że zakaz handlu ptakami zostanie odwołany ? Kolejna ciekawostka. Wczoraj w godzinach popołudniowych mniej - więcej w tych samych miejscowościach jeździli inspektorzy weterynaryjni i grozili mandatami za wypuszczanie drobiu z kurników. Podobno wystawili kilka mandatów osobom, które miały drób na wybiegu, ale tej wiadomości nie udało mi się zweryfikować. Nadgorliwcy czy przebierańcy, bo i tacy żerując na zaistniałej sytuacji jeździli po wsiach i nakładali mandaty.

redestowicz89 teraz obowiązuje tylko nowe rozporządzenie, oznacza to, że ptaki mogą być już legalnie wypuszczane na dwór, ale trzeba przestrzegać zasad bioasekuracji, które wymienione są w rozporządzeniu, tzn. stosować się do nowych zakazów i nakazów. Dodatkowo, legalnie znów będzie odbywał się handel na targowiskach.

krzysiek to przedwczoraj czy wczoraj? Może mają jakiegoś znajomego u boku ministra rolnictwa. Mimo to, rzeczywiście ciekawe jest to co piszesz, gdyż wstępnie rozpisywano się o tym, że nowe rozporządzenie wejdzie najprawdopodobniej po połowie kwietnia.

No to ja mam inną ciekawostkę. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 6.04 jest informacja na stronie Głównego Inspektora Weterynarii, jest ogłoszone w Dzienniku Ustaw a Poczta Polska na moje pytanie kiedy zniosą/ odwieszą zakaz wysyłki żywych ptaków odpowiada:

Szanowny Panie,
Dziękujemy za wiadomość. Nie mamy na chwilę obecną informacji od Głównego Inspektora Weterynarii o możliwości przywrócenia świadczenia usługi (czyli przesyłek z zawartością żywych ptaków). Ponadto przytoczone rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest z datą 05.04.2017 r., więc informacji o zmianie decyzji GIW możemy spodziewać się w miesiącu maju br.

Z poważaniem,
Zespół Doradców Klienta
Dział Contact Center
Poczta Polska S.A.

Ciekaw jestem jak w poniedziałek zawitam na pocztę z paczkami i odmówią mi przyjęcia paczek, co tym razem odpowiedzą w skardze, którą na pewno napiszę. Na jakiej podstawie prawnej odmówią mi przyjęcia paczki?

Ostatnio zmieniony śr kwie 05, 2017 10:12 pm przez HKrystian, łącznie zmieniany 1 raz

HKrystian jak widać, w nowym rozporządzeniu nie ma wzmianki o tym, że zakaz wysyłki ptaków dalej jest podtrzymany, w związku z tym jest dozwolony. Proponuję wydrukować sobie pismo i pokazać je na poczcie, ewentualnie przesłać je meilem do właściwej poczty. Rozporządzenie wchodzi w życie dzień po ogłoszeniu, chyba ten zapis coś znaczy.

Adon - napisałem, że przedwczoraj pojawiły się informacje odnośnie obwoźnej sprzedaży drobiu, wywieszali je sprzedawcy tego drobiu, natomiast wczoraj po południu miał miejsce nalot inspektorów. We wsiach w moich stronach takie i podobne ogłoszenia wiesza się w szczególnie uczęszczanych, "strategicznych" miejscach , przeważnie na słupach przy kościele, urzędzie gminy, poczcie, sklepie spożywczym itp. W mojej miejscowości takim punktem, gdzie swoje ogłoszenia wieszają praktycznie wszyscy jest tzw. "internet", czyli ogromny dąb przy placu targowym. Prawie każdy, kto odwiedza miejscowe targowisko, pierwsze kroki kieruje do "internetu", by przeczytać ogłoszenia. Ot - taka lokalna wiejska tradycja.

adon, Rozmowę z obsługą Poczty toczyłem z samą centralą, wysłałem im link na stronę Głównego Inspektora Weterynarii, wysłałem też treść nowego rozporządzenia i generalnie "oni" mają to gdzieś. Jak widać leją na klientów, a to im przecież powinno zależeć na klientach, dodatkowych zyskach. Władze poczty same powinny odnieść się do rozporządzenia i przywrócić na jego podstawie obrót przesyłek z żywymi ptakami, a nie czekać, aż GIW łaskawie powiadomi Pocztę o zmianach i coś nakaże. Wg mojej opinii dla Poczty paczki z żywymi ptakami są utrapieniem (traktują je jako zło konieczne), tym bardziej, że klient znalazł furtkę i wie jak wysłać tanio gołębie czyli jako pisklęta ptactwa domowego.

Swoją drogą nie zdziwiłbym się jeżeli w niedługim czasie po raz kolejny zmieni się regulamin poczty i doprecyzują zapisy dotyczące wysyłki paczek z zawartością żywego inwentarza.

Na stronie internetowej Poczty Polskiej umieszczona jest informacja, że z dniem 6.04.2017r. wznowiona zostaje usługa przyjmowania do obrotu przesyłek z zawartością żywych ptaków.

http://www.poczta-polska.pl/wznawiamy-u ... ch-ptakow/

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.