Strona 1 z 1

Młody złamał skrzydło

: ndz maja 19, 2013 12:58 am
autor: arek5959
Witam, jeden z najlepszych młodziaków wypadł z gniazda i złamał sobie skrzydło na ramieniu. Mając dostęp do rentgena zdołałem ustawić ramie ale niestety majcie jakiś pomysł by usztywnić? Bo co się ustawi i prowizorycznie usztywni to spadnie albo każdy odruch młodziaka np za pokarmem powoduje przestawienie się kości i źle się zrasta.
Chyba nie mam pomysłu i młódek będzie skazany na kalekę.

Re: Młody złamał skrzydło

: ndz maja 19, 2013 10:11 am
autor: Marekjot
Kiedyś miałem podobny przypadek. Samiczka w wieku około dwóch miesięcy złamała skrzydło. Nie zrobiłem z tym nic. Przeżyła, lecz nigdy nie nauczyła sie latać. Chodziła tylko po podłodze i wskakiwala na dolne półki. Wyglądała bardzo dobrze

Re: Młody złamał skrzydło

: ndz maja 19, 2013 11:54 am
autor: emir
Jeżeli młódek wypadł z gniazda to znaczy że coś z nim jest nie tak, dlatego szkoda dla niego czasu.

Re: Młody złamał skrzydło

: pn maja 20, 2013 9:28 am
autor: golebiewski
Jeżeli jest możliwość przyklejenie tego złamanego skrzydełka do korpusu w położeniu anatomicznym to zrób tylko to, zrośnie się i młody będzie latał. Weź zwykłą taśmę klejącą i delikatnie zaczynając przyklejanie od grzbietu, przyklej złamane skrzydełko, tak jakbyś chciał je podwiesić. Z dołu przyklej tylko, tylko aby się przez przypadek nie odchyliło.
Cholera, łatwiej to zrobić niż opisać. Ostatnio w zeszłym roku dla młodego, co wyszedł z gniazda tak zrobiłem. Złamał 0,5 cm powyżej stawu łokciowego. Po 3 tygodniach odkleiłem. Po kolejnych trzech już podlatywał. Teraz jeszcze nie ma roku i lata normalnie. Skrzydło ma prawidłowe ułożenie a miejsca złamania prawie nie da się wyczuć.

Re: Młody złamał skrzydło

: pn maja 20, 2013 6:29 pm
autor: arek5959
Młodziak prawdopodobnie został wyrzucony przez rywalizującą parę o cele. Podejrzaną parę przeniosłem do innego gołębnika i jak narazie jest spokój. Co do młodziaka wydaje się być zdrowym i żywiołowym bo nie widzę nic złego po za ograniczeniami ruchu spowodowane bólem ramienia.
Kiedyś znajomy przyniósł mi pocztowego po potrąceniu samochodem, też miał złamane skrzydło ale jak się zrosło to już ptak nie fruwał, mineło 4 lata i tak nadal tak ma. Szkoda likwidować tą samiczkę bo otóż jest bardzo dobrą mamką!

Re: Młody złamał skrzydło

: wt maja 28, 2013 11:49 pm
autor: arek5959
Witam po paru dniach, młodziakowi się zrosło skrzydło, z dnia na dzień wyrażnie widać jak staje mu się skrzydło silniejsze i podfruwa ale i tak nadal jest różnica między skrzydłem zdrowym a złamanym, opuchlizna jeszcze jest. Wiec po objawach młody jest chyba w dobrej drodze.