Nadmierne spożywanie gritu!

Arkad2007
Kontakt:

Nadmierne spożywanie gritu!

Post autor: Arkad2007 » pn lip 16, 2012 10:54 pm

Witam. Mam problem w gołębniku rozpłodowym, a mianowicie ptaki od pewnego czasu spożywają za dużo gritu. Doszło do tego że po podaniu ziarna i gritu najpierw rzucają się na grit i wybierają go praktycznie do końca. Zauważyłem też, że po spożytym gricie wypijają więcej wody i zaczyna pojawiać się u nich biegunka, a młode są nakarmione wodą zamiast ziarnem. Czym może być to spowodowane?. Pozdrawiam.

Blusmen

Re: Nadmierne spożywanie gritu!

Post autor: Blusmen » wt lip 17, 2012 5:31 am

Spowodowane jest to marnej jakości karmą

Arkad2007
Kontakt:

Post autor: Arkad2007 » wt lip 17, 2012 8:25 am

Witam. Od paru lat na gołebniku rozpłodowym daję karmę dla krótkodziobów + skiełkowane ziarna pszenicy i nigdy nie miałem problemów z pobieraniem takiej ilości gritu.Oczywiście oprócz ziaren podaję także zakwaszacze,miód,czosnek witaminy itd. Pozdrawiam.

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » wt lip 17, 2012 9:17 am

Jaki grit ? Sprawdź czy w składzie nie ma dużych ilości soli.

Awatar użytkownika
dred
Kontakt:

Post autor: dred » wt lip 17, 2012 9:18 am

Arku a czy ten grit zawiera Anyż i jaki to jest grit czy podawałeś, kiedyś MM taki różowy proszek, to jest pytanie bo jestem czegoś ciekaw :) Zrób test jesli nie podawałeś MM to nasyp do małego pojemniczka i zobaczysz zachowanie gołębi podczas wychowu młodych czy przerzucą sie na MM od razu a grit zostawią, jeśli tak zrobią to zmień grit który nie zawiera anyżu, a MM dozuj im w niewielkim pojemniku po podaniu karmy, najpierw karma później MM(różowy proszek).
Ostatnio zmieniony wt lip 17, 2012 9:23 am przez dred, łącznie zmieniany 1 raz.

Garłacze :)
Kontakt:

Post autor: Garłacze :) » wt lip 17, 2012 9:22 am

Jeśli jest to coś w stylu MM to jak najszybciej to odstaw i zainwestuj w coś lepszego. Podaj też maślankę mrągowską przez 3 dni do wody /1l maślanki na 2l wody/ przy nadmiernym spożywaniu MM-ki maślanka się sprawdza.
W.K

Awatar użytkownika
dred
Kontakt:

Post autor: dred » wt lip 17, 2012 9:31 am

Garłacze jestem ciekaw dla czego MM ma odstawić, ja podaje moim już chyba od 10 lat i nie zauważyłem złego wpływy na zdrowie oczywiście, trzeba to dozować z umiarem bo rodzice potrafią najeść sie MM a później opić sie wody , a karmy zjedzą bardzo mało i pompują młode tym. Dla tego MM można podać też na karmę wcześniej skropić np. maślanką, olejkiem np czosnkowym, wodą z miodem.

Kontakt:

Post autor: Garłacze :) » wt lip 17, 2012 9:42 am

Mój brat leczył już kilka stad, które "zatruły" się MM-ką. Tak jak piszesz gołębie podczas sezonu lęgowego jedzą strasznie duże ilości MM-ki potem zapijają to wodą, w mm-ce jest dużo soli i jeszcze czegoś co je przyciąga i tak w kółko jedzą MM-kę i piją wodę. Później gołębie chudną, strasznie leją a jeśli tego nie zahamujemy to niestety padają. Mój dziadek także podaje MM-kę w małych ilościach i nie ma problemów. Problem zaczyna się wtedy gdy dostęp do MM-ki jest nieograniczony a więc coś jest nie tak w tej MM-ce ponieważ gołębie powinny zaspokoić swoje braki witamin i minerałów i przestać jeść MM-kę a tak się nie dzieje. Ja podaję dolfos, gołębie mają do niego nieograniczony dostęp a mimo to jedzą go tylko tyle ile potrzebują a nie tak jak przy MM-ce na okrągło. MM-ka jest tania i dlatego większość hodowców woli ją podawać ale nie wiem czy to takie mądre. Damy np. dolfos gołębie zjedzą tyle ile potrzebują, wystarczy dosypywać regularnie i nie ma problemów choć jest droższy to na pewno jest lepszy mamy podany skład a więc wiemy co gołębiom dajemy. A MM-ka dosypujesz, dosypujesz i tak w koło gołębie jedzą i nic z tego nie mają, składu też producent nie podaje a więc skąd masz pewność, że podajesz witaminy i minerały ? Jak już musisz podawać tą MM-kę to chyba dobrym sposobem będzie tak jak piszesz podawać ją na karmę wtedy chociaż nie zeżrą jej w takich dużych ilościach.
W.K

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » wt lip 17, 2012 12:35 pm

To różowo-czerwone gówienko nazywane MMką to zwykła kreda polna + sól jeśli podawać coś do dziobania w proszku to lepsze jest już MMD dla kurczaków. Lub Dolfos tak jak pisał Garłacze.
To czerwone coś wali tak po wątrobie i nerach, że aż strach.

Mój kolega kiedyś handlował tą MMką przychodzi w dużych worach 50kg przesypują do małych naklejają naklejkę i po kilka zł ludzie się skuszą a to nic innego jak kreda polna i sól.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt lip 17, 2012 1:05 pm

Jakiś czas pracowałem w wytwórni tego "cudu". Facet kupował tira kredy pastewnej, busa soli, baniak zapachu anyżowego i worek barwnika spożywczego ( takiego do oranżady). Mieszał to wszystko, spisywał z worka belgijskiej MM -ki skład witamin i minerałów na własna naklejkę i robił biznes. Rzeczywiście to cudowny wynalazek. Zyski przekraczały 1000 %. Rozwoziłem to po sklepach gołębiarskich.

targaszewski
Kontakt:

Post autor: targaszewski » wt lip 17, 2012 1:33 pm

krzysiek pisze:Jakiś czas pracowałem w wytwórni tego "cudu". Facet kupował tira kredy pastewnej, busa soli, baniak zapachu anyżowego i worek barwnika spożywczego ( takiego do oranżady). Mieszał to wszystko, spisywał z worka belgijskiej MM -ki skład witamin i minerałów na własna naklejkę i robił biznes. Rzeczywiście to cudowny wynalazek. Zyski przekraczały 1000 %. Rozwoziłem to po sklepach gołębiarskich.
MM-ka to to samo co melaż mineralny ???

Kontakt:

Post autor: Garłacze :) » wt lip 17, 2012 2:38 pm

Wychodzi na to, że tak.
W.K

targaszewski
Kontakt:

Post autor: targaszewski » wt lip 17, 2012 4:05 pm

Garłacze :) pisze:Wychodzi na to, że tak.
Melaż mineralny firmy primasos kupuje sie w orginalnych torebkach z opisem zawartosci..

Awatar użytkownika
Happek
Kontakt:

Post autor: Happek » wt lip 17, 2012 5:10 pm

Ja podaje te różne MM od w sumie 10 lat, czyli od początku przygody z gołębiami, gołębie zawsze chętnie to spożywały ale nie tak żeby nie jeść karmy czy coś, także jakiegoś szału na wodę nie zauważyłem po tym.
Ostatnio kupiłem takie coś:

Mam się obawiać że to także jakiś szajs? Akurat nie jest różowe lecz "szarawe".
Załączniki
IS_DSCF1636.jpg

Zibi
Kontakt:

Post autor: Zibi » wt lip 17, 2012 5:37 pm

Witam! Dziwne że gołębie tak chętnie zjadają tą MM, ja kupiłem 2,5kg Vitamineral Naturala i gołębie nie chciały nawet tego tknąć, Dolfos lęgi podaję sezonowo i owszem jest chętnie zjadany.

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » wt lip 17, 2012 6:22 pm

Prawie każda mieszanka, która zawiera sól, będzie chętnie spożywana przez gołębie... - np. ludzie też lubią słone, ale nie należy mylić apetytu z rzeczywistym zapotrzebowaniem organizmu na mikro i makroelementy.
Ta cała MM-ka, to najgorsze g***o jakie można podać gołębiom :idea: (dodatkowo może pobrudzić gołębie o białym upierzeniu) odradzam wszystkim jej stosowanie - zresztą o jej szkodliwym działaniu pisano na tym forum jeszcze w czasach, gdy na forum udzielali się regularnie kol. Subbuteo i Piotr W. - pamięta ktoś jeszcze ? - ja odżywiam się zdrowo, więc pamiętam 8)
Podejrzewam, że z tym gritem jest podobnie - jest marnej jakości, bądź tez producent (przypadkiem lub celowo) dodał do niego soli, aby gołębie chętniej go pobierały - proponuję kupować wyłącznie grity renomowanych firm - mam swoich dwóch faworytów, których mieszanki nie są wiele droższe niż polski szajs.
PS
Widziałem kilka bardzo ładnych gołębi, które otrzymały na wystawie bardzo zaniżoną punktację, ponieważ były u*********e tą nieszczęsną MM-ką - nadgorliwość hodowcy bywa gorsza niż sabotaż :lol:
Ostatnio zmieniony wt lip 17, 2012 6:36 pm przez SETER, łącznie zmieniany 1 raz.
Kaszanka forever !!

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » wt lip 17, 2012 6:29 pm

Preparat, który pokazał Happek na fotce, wg mnie może budzić zaufanie, a raczej producent. Dane do identyfikacji producenta są dokładnie podane, zezwolenia i inne numery oraz data przydatności do spożycia. Najważniejszą sprawą jest podanie dokładnego składu. Po przeanalizowaniu podanego składu, wydaje mi się że, niektóre składniki są w zbyt wysokich ilościach. Mam na myśli cynk i mangan, jako mikroelementy, prawie 1 gram w kilogramie! Natomiast witaminy są w prawie śladowych ilościach.
Producent podaje również wiarygodnie zawartość i jakość żelaza, jako żelazo dwuwartościowe, czyli takie jakie otrzymuje się w procesie technologicznym. Dla niewtajemniczonych podam, że żelazo w organiźmie występuje jako trójwartościowe.

A napis: "Nie zawiera konserwantów oraz sztucznych barwników" jest sloganem marketingowym.

Pozdr.
golebie.wombat.fc.pl

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt lip 17, 2012 7:58 pm

Szary kolor w tym produkcie nadaje zastosowany zamiast spożywczego barwnika popiół z węgla drzewnego.

Kontakt:

Post autor: Garłacze :) » wt lip 17, 2012 10:09 pm

Aż tak bardzo się na tych wszystkich produktach MM-ko podobnych nie znam. Wiem tylko, że na pewno więcej robi złego niż dobrego, lepiej nie podawać nic niż podawać MM-kę.
Targaszewski skoro wiesz to po co pytasz ? Dokładnie nie wiem, wygląda mi bardzo podobnie do MM-ki mogę się mylić i może to być co innego dlatego napisałem "wychodzi na to" a nie na pewno :).
W.K

jack
Kontakt:

Post autor: jack » śr lip 18, 2012 8:33 am

Od lat podaję te "różowe proszki" i Dolfosy. Było różnie , raz nie nadążałem dosypywać jednego , raz drugiego. Obecnie moje gołębie wolą Dolfos a MM-ki 1 kg nie mogą zmęczyć od wiosny.

turkot1989
Kontakt:

Post autor: turkot1989 » śr lip 18, 2012 11:22 pm

Natomiast ja w tym roku przerzuciłem sie na gryt De weerd(duże wiaderko) natomiast tez zauważyłem tam sporo dodatków koloru czerwonego, gołebie go strasznie wpier..... zjadają wszystko oprócz muszelek, i teraz mnie troszke zaskoczyliście pasuje sie dowiedzieć co to jest takie małe walce czerwonego dziadostwa w tym grycie.
Pozdrawiam Kraków.
22 Lipca Kraków Konkurs młodych PDL Kazdy moze wystawic, nagrody pieniezne.

Awatar użytkownika
Happek
Kontakt:

Post autor: Happek » czw lip 19, 2012 5:23 pm

Co do uwalania gołębi, przez tyle lat nigdy nie było takiego przypadku lecz na jesieni uwaliło mi się ze 3 ptaki tym wynalazkiem niemiłosiernie, podejrzewam że wtedy właśnie kupiłem totalną podróbkę.

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » czw lip 19, 2012 7:38 pm

Wiecie tak na prawdę to też zależy od gołębia czy się uwali czy nie u mnie np czarne motyle uwalą się czymś białym do dziobania ale krymki też tylko tego tak nie widać poza tym im krótszy dziób tym więcej łba "macza" czy to w MMce, Dolfosie lub czymś innym i po prostu oko zaczyna łzawić od tego proszku i się wtedy wszystko zakleja.

Awatar użytkownika
Jarek Siedlecki
Kontakt:

Post autor: Jarek Siedlecki » czw lip 19, 2012 7:57 pm

arbiter pisze:Wiecie tak na prawdę to też zależy od gołębia czy się uwali czy nie...
Podobno samiczki uwalają się szybciej. Mają słabsze głowy. :mrgreen:
Dirko

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » czw lip 19, 2012 8:14 pm

A to zależy od samiczki znam takie co nie mogą się uwalić a samce już leżą :D

ODPOWIEDZ