Zaropiałe oczy u młodych i starych gołębi

hubert1109
Kontakt:

Zaropiałe oczy u młodych i starych gołębi

Post autor: hubert1109 » pn lip 09, 2012 11:04 am

Witam. Zaobserwowałem dziś że samica siedziała na młodych i miała zaklejone oczy ropą w dziobie nic nie miała i biegunki też nie.Następnie zaobserwowałem to u dwóch młodych lecz one nie mają zaklejonych oczy tylko opuchnięte jedno i łzawią do tego jeszcze wyciek z nosa u jednego osobnika .Inny znowu charczę jak by miał coś w gardle i w dziobie ma białe plamki jemu oczy nie puchną ten co jest w nim w gnieżdzie znowu nie ma takich objawów tylko jest bardzo osowiały i siedzi skulony . Czym to leczyć? czy to różne choroby czy jenda w różnych stadiach rozwoju?

Awatar użytkownika
Marekjot
Kontakt:

Re: Zaropiałe oczy u młodych i starych gołębi

Post autor: Marekjot » pn lip 09, 2012 8:51 pm

Witaj. To może być ornitoza, przy której często spotyka się również katar. Druga opcja to po prostu "łzawiące oko" samicy. Mam trzy pytania. Jak naciśniesz na wolę samicy czy słychać charczenie? 2. Jak wyglada ten wyciek z nosa młodego? Może po prostu to woda po karmieniu. 3. Kropki. Duże, jednolite? Czy też małe, drobne jak ziarenka maku skupione w tylnej części podniebienia?

syrtyr
Kontakt:

Post autor: syrtyr » pn lip 09, 2012 10:35 pm

ornitoza . Nie masz czasami przepełnionego gołębnika?

hubert1109
Kontakt:

Post autor: hubert1109 » wt lip 10, 2012 3:20 pm

Nie. nie mam przepełnionego gołębnika.Ta choroba wzięła się z tego że kiedyś wywiozłem gołębia on zamieszkał u takiego gołębiarza że szkoda gadać i po pół roku mu coś odbiło i wrócił,moim błędem było to że nie sprawdziłem nawet w jakim stanie jest gołąb ale pracowałem i nie miałem na to wtedy czasu.Ten gołąb zdechł a po jakimś tygodniu zaobserwowałem tą chorobę u siebie.W dziobie u młodego są małe jak by białe pleśniawki i charcze ale samica nie.A jeżeli chodzi o ten wyciek z nosa zakleja mu nos i zasycha szczególnie nocą jest brązowy.rozmieszczone są w różnych częściach dzioba gołębia z boku na dole i dalej w przełyku.

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » wt lip 10, 2012 3:24 pm

Rzęsistek na 100%
Po pierwszym poście już można było to podejrzewać szczególnie po tym spuchniętym oku.

hubert1109
Kontakt:

Post autor: hubert1109 » wt lip 10, 2012 7:21 pm

A jaki lek jest na to najskuteczniejszy?

Awatar użytkownika
Jarek Siedlecki
Kontakt:

Post autor: Jarek Siedlecki » wt lip 10, 2012 8:34 pm

:? Ponoć Spartix odszedł do historii. Co w zamian? Mam na myśli specyfik w tabletkach. :mrgreen:
Dirko

Awatar użytkownika
Marekjot
Kontakt:

Post autor: Marekjot » wt lip 10, 2012 9:32 pm

Łzawiące oko, które również puchnie: brak biegunki do tego wycieki z nosa które również występują przy ornitozie, charczenie - sugerują mi ornitozę. Plamki w gardle również. Przy ornitozie często występuje lekka opuchlizna o białawym odcieniu, a jest to po prostu białko na gruczole ślinowym. Poza tym oznaki występowania ornitozy i rzęsistka są ze sobą powiązane. Dlatego temat bardzo mnie zastanawia i czekam na odpowiedź, czy i jakie lekarstwa przyniosą rozwiązanie. Nie wykluczam, ze Arbiter się nie pomylił.

syrtyr
Kontakt:

Post autor: syrtyr » wt lip 10, 2012 10:17 pm

często przy ornitozie ptak ociera oko o skrzydło.Zwróć uwagę czy tak robi.

Awatar użytkownika
arek5959
Kontakt:

Post autor: arek5959 » śr lip 11, 2012 12:20 am

Czy przypadkiem do oka dostało się jakieś obce ciało?

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » śr lip 11, 2012 12:22 pm

Jarek Siedlecki pisze::? Ponoć Spartix odszedł do historii. Co w zamian? Mam na myśli specyfik w tabletkach. :mrgreen:
Metronidazol dla człowieka. Dawka dla ptaka 1/16 tabletki ale Nobla dla tego kto da radę podzielić małą tabletkę na tyle części.
golebiewski

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr lip 11, 2012 2:18 pm

Kupuję słowackie Roni Tabz w dużych paczkach ( po 250sztuk). Dawka :1 tabletka ( dla młodych 1/2) przez 3 dni. Nie tak dobre jak Spartrix ale też skuteczne.

Awatar użytkownika
Marekjot
Kontakt:

Post autor: Marekjot » śr lip 11, 2012 10:38 pm

Metronidazol dla ludzi stosuje od dawna w dawce 1/4 tabletki przy obrączkowaniu i 1/4 gdy młódek już opuści gniazdo. 1/16 pomoże, ale dla komara...

Garłacze :)
Kontakt:

Post autor: Garłacze :) » śr lip 11, 2012 10:57 pm

Spartrix wrócił do obrotu już stosunkowo dawno, dostępny jest także czeski ronidazol w tabletkach /bardzo skuteczny, w wielu stadach działał lepiej niż spartrix/. Jednak gdy duża część stada jest zainfekowana to najlepiej podać przez kilka dni coś na rzęsistka do wody całemu stadu.

Co do problemu kol. huberta1109 to także wydaje mi się, że może to być ornitoza. Albo ma bardzo zapuszczone ptaki, ponieważ trzeba się postarać aby rzęsistek dał aż tak silne oznaki swojego bytowania. Proste badanie wykluczyłoby tudzież potwierdziło obecność rzęsistka /w dużej ilości/. Można także podać tak jak piszecie w ciemno coś na rzęsistka to także objaśni trochę sytuację.
W.K

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » czw lip 12, 2012 1:36 pm

Marekjot pisze:Metronidazol dla ludzi stosuje od dawna w dawce 1/4 tabletki przy obrączkowaniu i 1/4 gdy młódek już opuści gniazdo. 1/16 pomoże, ale dla komara...
Weterynarze nie leczą komarów. Taką właśnie dawkę podają po przeliczeniu na śrenią wagę gołębia ( weterynarze w moim mieście).
golebiewski

Cezar
Kontakt:

Post autor: Cezar » ndz lip 15, 2012 3:39 pm

Witam panowie u swojego bija uzbeckiego zauważyłem że jedno oko ma jakby spuchnięte i cały czas łzawi a drugie jest w porządku co może być przyczyną tego??? zamieszczam fotki:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/431 ... f685e.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/53f ... 620f3.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ceb ... 41d36.html

syrtyr
Kontakt:

Post autor: syrtyr » ndz lip 15, 2012 9:13 pm

nie wygląda to rewelacyjnie. Czy czasami to nie jest narośl bo coś mi tak to wygląda. Przy ospie miałem też tak u ptaka była to narośl , łzawił jak cholera a wet leczył ornitoze. Ale teraz jeszcze za wcześnie na ospe. Może powodem być jakieś uszkodzenie tzw. mechaniczne : zakłucie , walka z innym ptakiem.

Awatar użytkownika
dred
Kontakt:

Post autor: dred » ndz lip 15, 2012 10:26 pm

Jeśli masz mozliowść kupienia dicortineff w aptece na ludzi(chyba na recepte) kup i podaj mu na to oko jedna kropla aż oko wróci do normy . Pozdrawiam

Cezar
Kontakt:

Post autor: Cezar » ndz lip 15, 2012 11:30 pm

nie to nie jest zadna narośl poprostu jakb było spuchnięte troche no i łzawi

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » wt lip 17, 2012 12:53 pm

Kilka lat temu weterynarz przepisał mojemu psu, który ma wiecznie zaropiałe oczy krople Gentamycyna. Psu nie pomogły, ale zastosowałem z desperacji u gołębia, który był jeszcze w gorszym stanie niż ten na fotkach. Pomogło rewelacyjnie. zacząłem stosować u innych gołębi mających podobne , ciężkie przypadki i po trzech zakropleniach przeważnie następowała poprawa.

Awatar użytkownika
m@teu$z
Kontakt:

Post autor: m@teu$z » śr lip 25, 2012 1:36 pm

Witam. u moich gołębi zauważyłem też ornitozę i podawałem im przez tydzień ORNITHOSEMIX na zmianę z DAC T-K-S MIX (lek przeciwko rzęsistkowi) firmy DAC i pomogło

ODPOWIEDZ