Chorują gołębie. Pytania

turkot1989
Posty: 215
Rejestracja: sob sie 20, 2011 2:47 pm
Kontakt:

Chorują gołębie. Pytania

Post autor: turkot1989 » pt paź 07, 2011 11:13 am

1. Na bazarze trochę się zszokowałem ponieważ zobaczyłem u sprzedających zdechłe gołębie a takich hodowców było trzech jeden miał 3 padnięte. Gdy oglądałem ptaki bardzo duża część jest chora na różne choróbska typu-ornitoza/ospa/a nawet paramixowiroza.
2. Podczas trzy dniowego wyjazdu pod okolice warszawy do znajomego pojeździłem sporo po hodowcach i na 13 gołębników tylko dwa miały zdrowe gołębie.
Jeden hodowca mając dwa gołębniki dość duże połączone ze sobą woilerą bardzo ładną o wymiarach mnie więcej 16m długa na 4,5m wysoka głęboka na 6 m miał tam około 300 gołębi jak sam powiedział widziałem gołębie które spadały z górnych spoczynków i padały. Gdy chciałem od niego kupić 7sztuk czarnych murzynów kosmatych za naprawdę duże pieniądze(mógłby kupić sobie jakieś lekarstwa i leczyć ptaki on na to " Nie sprzedam bo takich gołębi jest mało i sobie je rozmnoże a ja pieniądze mam bo dziś na bazarze sprzedałem 12 innych a lekarstw im nie kupie co ma zdechnąć niech zdechnie a reszta zostanie" po tych słowach nawet nie chciało mi sie z nim gadać) w porównaniu do tego co działo sie na gołebniku.
3. Zacząłem słyszeć od coraz większej ilości hodowców ze zaczynają im zdychać gołębie i nie mogą sobie z tym poradzić nawet u niektórych po badaniach weterynaryjnych i lekarstwach przepisanych przez lekarzy ni sa w stanie uratować większej części stada.
Czy w waszych okolicach tez sie tak dzieje i jaka to jest choroba? może na na forum hodowcy dojdą jakie leki proponować aby pomóc wyleczyć gołębie.

Awatar użytkownika
golebiewski
Posty: 723
Rejestracja: pn kwie 16, 2007 3:37 pm
Lokalizacja: mazury
Kontakt:

Re: Chorują gołębie. Pytania

Post autor: golebiewski » pt paź 07, 2011 2:56 pm

Raczej o tej porze roku to sytuacja do przewidzenia. Gołębie są osłabione bo jeszcze się pierzą a nawet jeżeli się spierzyły to jeszcze nie mają pełnej formy. Dni stają się coraz chłodniejsze a dla niektórych ptaków to pierwszy kontakt z takimi temperaturami no i pełne gołębniki, czyli przegęszczenie. Gołąbki tegoroczne jeszcze nie posiadają pełnej odporności. W takich warunkach zaczynają wyłazić wszelkie utajone czy niedoleczone choroby.
Moja rada, widziałeś dwa gołębniki ze zdrowymi gołebiami to porónaj sobie z tymi gdzie wystapiły choroby. Co podają hodowcy gołębiom: karma, dodatki, witaminy, w jakich warunkach trzymają, jakie mają gołębniki, ile sztuk, jakie karmidła jakie poidła, jak się z gołebiami obchodzą, czy pędzają nadmiernie, czy dają swobodnie żerować, jaka jest rotacja obsady w ich gołębnikach, czy młode pobierają wystarczającą i pełnowartościową ilość pokarmu itd. Wiele elementów może mieć wpływ, że jedni mają zdrowe gołębie a u innych chorują. Wystarczy uważnie obserwować najlepszych hodowców a wiele można sie nauczyć. To dopiero cząstka wiedzy na temat chowania gołębi.
Leki podaje się jeżeli wie się jaka to choroba i jaki konkretnie lek będzie skuteczny. W ciemno jest duże prawdopodobieństwo, że się nie pomoże a tylko zaszkodzi. Ptaki trzeba uważnie obserwować i najlepiej jak tylko wystąpią niepokojące objawy to wykoć badania. Czas jest ważny gdyż na wyniki trzeba poczekać kilka dni a w tym czasie już mogą wystąpić pierwsze straty. Każdy dzień zwłoki działa na niekorzyść. W tym czasie możesz jedynie podawać coś na wzmocnienie, odizolować podejrzane. Ptakom które mają objawy wychudzenie podawaj do picia płyny wieloelektrolitowe i glukozę, to je trochę nawodni i wzmocni do czasu jak będziesz wiedział jaka choroba, co podać i jak postępować.
golebiewski

Awatar użytkownika
arek5959
Posty: 548
Rejestracja: pt sie 14, 2009 1:56 pm
Lokalizacja: SIENNO / OSTROWIEC ŚW
Kontakt:

Re: Chorują gołębie. Pytania

Post autor: arek5959 » pt lis 04, 2011 10:41 pm

To co pisał autor tematu niestety to jest prawdą. Pełno jest takich handlarzy na giełdach, targach a nawet w allegro.
Za takie traktowanie ptactwa powinno się ludzi zamykać i dostać zakaz hodowli.
Z tego co zauwazyłem to 90% róznych hodowli jest w nagannym stanie, jedynie mniej niż 10% ptaki mają minimalne bądz optymalne warunki.

ODPOWIEDZ