RANNY GOŁĄB

bpiotro
Kontakt:

RANNY GOŁĄB

Post autor: bpiotro » sob cze 18, 2011 6:41 pm

Witam, w środę przed moim domem znalazłem rannego gołębia pocztowego. Nie jest zaobrączkwany. Jest to dorosły gołąb. Jeszcze tego samego dnia poszedłem z nim do weterynarza, który stwierdził że gołąb nie ma złamań, ale jest ranny pod lewym skrzydłem- tam, gdzie łączy się ono z tułowiem. Weterynarz powiedział, żebym zaopiekował się nim aż wydobrzeje. Polecił też spryskiwać czasem ranę preparatem OXYCORT w aerozolu. Gołębia trzymam teraz z dużej zrobionej przeze mnie klatce w ogrodzie. Raz dziennie spryskuję ranę oxycortem. Problem polega na tym, że przez 2 dni gołąb siedział "napuszony" w jednym miejscu, nic nie jadł i prawie nie reagował na dotyk. Dopiero dzisiaj rano jakby odżył. Zaczął chodzić po klatce, a nawet podziobał trochę ziaren dla ptaków (kupiłem w sklepie zoologicznym mieszankę zbożową). Teraz (około 19) znowu siedzi w jednym miejscu i nie je. Chciałbym się dowiedzieć co jeszcze mogę dla niego zrobic? Czy dalej mam stosować oxycort? Czym go karmić i co zrobić żeby rana prawidłowo się zagoiła i gołąb znów był zdrowy?
Bardzo proszę o pomoc,
pozdrawiam

szuszu
Kontakt:

Re: RANNY GOŁĄB

Post autor: szuszu » sob cze 18, 2011 8:42 pm

karm, pój, jeżeli siedzi taki napuszony, to może wdała się infekcja, idź do lek.weta po antybiotyk, np amoksycylinę, albo doksycyklinę, jak jeden gołąb to możesz podawać w zastrzyku tylko niech ci dobrze dawkę wyliczy. więcej informacji tu raczej nie uzyskasz, bo to gołąb uliczny, raczej postrzegany jako szkodnik i rezerwuar chorób.
pozdro

krzysiek
Kontakt:

Re: RANNY GOŁĄB

Post autor: krzysiek » ndz cze 19, 2011 9:35 am

Skoro zajął się nim wet, to chyba nie potrzeba ingerować w leczenie ptaka. Wystarczy stosować się do zaleceń weta. Podawanie antybiotyków bez rozpoznania to najprostsza droga do wykończenia ptaka.

ODPOWIEDZ