Przygotowanie ptaków do szczepień.

opal
Kontakt:

Przygotowanie ptaków do szczepień.

Post autor: opal » pt sie 20, 2010 12:27 pm

Witam.Doskonale zdaję sobie sprawę,że tylko kilku z Was (albo żadnego) przekonałem swoimi postami,że można prowadzic hodowlę bez szczepień.A czas szczepień zbliża się bardzo szybko.Jak szczepic ,jak przygotowac stado i na co zwrócic szczególną uwagę by uniknąc zagrożeń jakie niosą za sobą szczepienia ,żle przygotowanych ptaków.Te zagadnienia powinny byc doskonale znane zwolennikom szczepionek.Wiec liczę na to ,że to oni będą pisac a ja tym razem poprzestanę na czytaniu.Pozdrawiam.

opal
Kontakt:

Re: Przygotowanie ptaków do szczepień.

Post autor: opal » sob sie 21, 2010 12:21 pm

Witam.No gdzie są Ci zwolennicy szczepionek? Czy to milczenie oznacza,że nie znają tematu ? A szczepią tylko dlatego,że tak robią inni ? Pozdrawiam.

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » ndz sie 22, 2010 9:34 pm

Ja jeszcze nie szczepiłem (mowa o młodych) i zastanawiam się czy to robić bo ostatnio połowę szczepionych ptaków ziemia przyjęła (mamki).

Slawek

Post autor: Slawek » ndz sie 22, 2010 9:54 pm

Budowa tej lepianki ,zrujnuje Ci życie.. zobaczysz

jack
Kontakt:

Post autor: jack » pn sie 23, 2010 9:23 pm

Witam. Zostałem wezwany do odpowiedzi więc jestem. Z tym przygotowaniem do szczepienia to jest tak. Młode szczepione są z marszu po odsadzeniu od rodziców więc nie ma jako takiego ich przygotowania. Ptaki dorosłe szczepię jesienią po pierzeniu. Przedtem są odrobaczane i dostają coś na rzęsistka. Kiedyś przed podaniem leków przeciwrobaczych i na rzęsistka robiłem badania kału u weta, ale niestety próbka zbiorcza jest mało reprezentatywna więc nie robię już tego i niestety poniekąd niejednokrotnie truję ptaki . Przed szczepieniem dostają też jeżówkę i dobre żarcie. Po szczepieniu witaminy do picia i oczywiście dobre żarcie. Jeśli uda mi się to zrobić w temperaturze dosyć wysokiej jak na tę porę roku, nie trafię na jakąś trefną szczepionkę i samo szczepienie zostanie wykonane prawidłowo to nie problemów poszczepiennych.Pozdrawiam.

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » pn sie 23, 2010 9:27 pm

o moje życie się nie martw misiu pysiu

opal
Kontakt:

Post autor: opal » czw sie 26, 2010 4:29 pm

Witam.Ad.Jack.Czyli sok z jeżowki , dobre żarcie oraz dodatnia temperatura to według Ciebie metoda na skuteczne szczepienie.Bo podawanie trucizny zapobiegawczo jest w większości przypadków zbędne.Nie wiem też co masz na myśli pisząc dobre żarcie.Szczepisz na jesieni czyli zaraz po pierzeniu.Czy mam rozumiec,że w okresie pierzenia dajesz żarcie słabe? Pozdrawiam.

jack
Kontakt:

Post autor: jack » czw sie 26, 2010 10:45 pm

Witam.Przecież nie szczepi się gołębi gdy jest niska temperatura. Mówiąc o dobrym żarciu miałem na myśli dobrą karmę w typie rozpłodowej, bo nieraz bywało tak ,że nie udało się za jakichś przyczyn ( np. niska temp., brak czasu ) zaszczepić ptaków zaraz po pierzeniu a wtedy ja do końca zimy daję tylko jęczmień z pszenicą. Oczywiście w czasie pierzenia mają w karmniku to co trzeba.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » pt sie 27, 2010 1:56 pm

Witam.Dwa terminy przewijają się w Waszych postach,wiosna lub jesień.Który jest lepszy i dlaczego?Pozdrawiam.

jack
Kontakt:

Post autor: jack » pt sie 27, 2010 2:07 pm

Witam. Wg mnie jesień a to dlatego ,że częściej bywa sprzyjająca temperatura. Wiosną bywa różnie.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » pt sie 27, 2010 3:35 pm

Witam.Napiszę jak ja to widzę.Moim zdaniem szczepienie jesienne jest wskazane wtedy gdy dajemy ptaki na wystawy.Wtedy najkorzystniejsze jest odczekanie kilku dni, po zakończeniu pierzenia i zaszczepienie ptaków.Warunek to wcześniejsze przebadanie ptaków i odpowiednie żywienie w okresie pierzenia.Jednak są hodowcy,którzy powtarzają szczepienia przed łączeniem ptaków w pary lub szczepią tylko na wiosnę.Czemu tak postępują ? Po pierwsze ptak po zimie jest wypoczęty.Mało jest też, po mrożnej zimie ,patogenów w gołębniku. Literatura gołębiarska podaje,że skutecznośc szczepionki maleje wraz z upływającym czasem.Czyli ptaki bezpośrednio po szczepieniu wytwarzają najwięcej antyciał.I te wysokie dawki antyciał przekazywane są w pokarmie ptakom młodym zabezpieczając je skutecznie przed chorobą.Tyle teoria.
Co do temperatury otoczenia, to istnieje sposób by skutecznie szczepic ptaki nawet w temperaturach niskich.Chodzi o to by ptaki szczepic w pomieszczeniu ogrzanym a samą szczepionkę trzeba ogrzac do temperatury ciała.U mnie wet wkładał fiolkę ze szczepionką pod pachę i dopiero gdy się ogrzała szczepił ptaki.Ptaki zaszczepione jeszcze przez godzinę przebywały w ogrzewanym pomieszczeniu.I dopiero po tym czasie przenoszone były do woliery.Pozdrawiam.

jack
Kontakt:

Post autor: jack » sob sie 28, 2010 8:29 am

Szczepionkę zawsze trzeba ogrzać do temperatury pokojowej- przecież przed użyciem leży w lodówce. Co do godzinnego pozostawienia ptaków po szczepieniu w ciepłym pomieszczeniu to nie wiem czy to nie za krótko. Kolega tak robi w mroźne dni tylko , że gołębie po szczepieniu przebywają w takim pomieszczeniu trochę dłużej.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » sob sie 28, 2010 7:28 pm

Witam.Jack napisałem temperatury ciała.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
arek5959
Kontakt:

Post autor: arek5959 » czw sty 06, 2011 8:45 pm

Witam, jestem zwolennikiem szczepionek colniak NH, zoosalt, salmowir i povax. Tymi szczepionkami szczepię regularnie gołąbki i nie mam problemów. To są szczepionki do zapobiegania częstych i najcięższych chorób.

Wiem że szczepionki nie dają 100% gwarancji ochrony ale zawsze ataki są mniej rozległe, łagodniejsze i rzadziej występują.

Oczywiście gołąbki musza być w doskonałym stanie i bez podejrzeń by je zaszczepić oraz trzeba wybrać odpowiedni moment szczepień. Kolega opal już opisał na co trzeba zwrócić uwagę.

ODPOWIEDZ