Salmonelloza

marek111
Kontakt:

Salmonelloza

Post autor: marek111 » sob sty 23, 2010 5:57 pm

Witam.Już mówie o co chodzi. Mam wielki problem z tą chorobą, choroba wróciła po roku czasu a mianowicie na jesieni. Ptaki zaczeły chudnąć i siedziały nasowiałe, padło oczywiście kilka sztuk ( ale tylko młode ). Gołębiom podałem parastop przez 12 dni. Po zakończeniu podawania leku u niektórych zauwarzyć się dało lekką poprawe, niestety u niektórych było całkiem odwrotnie. Po zakończeniu podawałem jeszcze ,, Belgasol ''. Po około tygodniu gołębie zaczeły łapać kręćka i to w bardzo szybkim czasie ( na około 50 sztuk złapało 7 (młodych) ).Wiem co było by najlepszym rozwiązaniem tej sytuacji ale dodam ,że choduje rzeszowskie i są one naprawde wartościowe( część gołębi jest od Pana Artura Raka ),kosztowały dużo. Ale nie oto tu chdzi. Chciałbym ocalić te gołębie. Na koniec dodam ,że padnięte gołębie, były to w większości również gołębie młode z tego roku.Jeżeli nie sprawi to Państwu problemu to bardzo prosił bym o pomoc.Pozdrawiam Marek.

quatro
Kontakt:

Re: Salmonelloza

Post autor: quatro » sob sty 23, 2010 7:18 pm

przede wszystkim powinienieś je przebadać, zeby była jasność co im jest, bo może to i salmonelka, a nie wierzę żeby tylko ona. Podając antybiotyki nie znając ich skuteczności (antybiogram) zapędzasz się tylko w jeszcze gorsze bagno, bo może i części pomoże, ale tym słabszych rozwalisz wnętrzności. Salmonella to choroba "brudnych" gołębników, więc powinieneś zadbać o wyjątkową higienę, przynajmniej na okres leczenia, czyli co dziennie sprzątanie i palnik (nie płyny,areozole, świece i proszki). Jesteś na wygranej pozycji z bakterią jeśli odpowiednio i sumiennie do tego podejdziesz, pogoda teraz będzie ci sprzyjać. Każdy ptak, który nie za bardzo rokuje, do piachu, nie zależnie od warości. Jeśli olejesz za bardzo sprawę to za rok masz nawrót jakl w banku.

marek111
Kontakt:

Post autor: marek111 » sob sty 23, 2010 9:48 pm

Witam.Z wielką chęcią bym je przebadał (od początku chciałem to zrobić ) ,ale jast jeden zasadniczy problem. Mieszkam w mieście,w którym weterynarze nie robią takich badań i nawet nie mogli mi nikogo polecić.Co do porządku to ma Pan racje zaniedbałem tą sprawe, ale teraz jest już ok. Gołębnik jest suchutki i bielutki. A najwięszy problem jest taki ,że gołębie trzymam u rodziców 30 km. od miejsca zamieszkania.

marek111
Kontakt:

Post autor: marek111 » sob sty 23, 2010 9:57 pm

A i jeszcze jedno. Co Pan miał na myśli mówiąc , że teraz pogoda będzie mi sprzyjać? Wet powiedział, że z odkażaniem trzeba się wsyrzymać aż się troche ociepli.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » sob sty 23, 2010 10:26 pm

Bakterie nie lubią mrozu.Mroźna i sucha pogoda pomaga z nimi walczyć.

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » sob sty 23, 2010 10:32 pm

ehh, krzysiek nie dasz zabłysnąć :D , ale dokładnie o to mi chodziło

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » sob sty 23, 2010 10:38 pm

marek111 pisze:A i jeszcze jedno.Wet powiedział, że z odkażaniem trzeba się wsyrzymać aż się troche ociepli.
zmień weta, proponuję żebyśmy sobie nie Panowali, bo robi się zbyt spięta atmosfera. Nie trzeba się się wstrzymywać, poprostu jedynym sposobem dezynfekowania przy takich mrozach jest opalanie, wszelakie środki zaczynają działać powyżej około + 5, jeśłi chodzi o badanie to zapakuj i wyślij, nie ma problemu, jak to się mówi dla chcącego nic trudnego :D
życzę dużo zawziętości, inaczej nie wygrasz z salmonelką

liteon
Kontakt:

Post autor: liteon » ndz sty 24, 2010 2:44 pm

zawsze badania można zrobić na odległość np http://www.avimedica.pl/, nie to żebym robił jakąś reklamę ale to nasz "forumowiczów" znajomy a zarazem sprawdzona skarbnica wiedzy, ja polecam

marek111
Kontakt:

Post autor: marek111 » ndz sty 24, 2010 6:02 pm

Dzięki liteon. Ten weterynarz jest 80 km ode mnie. Jutro z samego rana do niego zadzwonie i umówie się na wizyte. Wydzje mi się ,że najlepiej było by jechać do niego osobiście z kilkoma gołębiami.

liteon
Kontakt:

Post autor: liteon » ndz sty 24, 2010 9:57 pm

ja mam blisko 500 km wię c gdybym miał tak jak ty bym się nie wachał, bardzo często korzystałem z konsultacji tel polecam

ola_wet
Kontakt:

Post autor: ola_wet » pn sty 25, 2010 10:09 am

a czy gołębie były szczepione przeciwko salmonellozie?

Awatar użytkownika
Jarek Siedlecki
Kontakt:

Post autor: Jarek Siedlecki » pn sty 25, 2010 10:27 am

Olu, czym i kiedy (w jakich terminach) zalecasz szczepić gołębie od salmonellozy? :roll:
Dirko

Slawek

Post autor: Slawek » pn sty 25, 2010 11:06 am

Kilkaset razy było napisane ,ze szczepimy gołębie młode czterotygodniowe.
Zbędne jest pytanie czy ptaki były szczepione ... Oczywiście ,że nie!!!

ola_wet
Kontakt:

Post autor: ola_wet » pn sty 25, 2010 6:58 pm

Jarek Siedlecki pisze:czym i kiedy (w jakich terminach) zalecasz szczepić gołębie od salmonellozy?
Jeśli chodzi o stado "stare" wcześniej nie szczepione to zalecam dwukrotnie 4 i 8 tyg przed parowaniem. Młode w 4/5 tyg i powtórzyć w 8 tyg
Dla starych dobry jest zoosal T, dla młodych lepszy salmovir (ale niedostępny)

Awatar użytkownika
Jarek Siedlecki
Kontakt:

Post autor: Jarek Siedlecki » pn sty 25, 2010 9:11 pm

A czy zetknęłaś się ze szczepionką TAD Salmonella VAC T? :roll:
Dirko

marek111
Kontakt:

Post autor: marek111 » pn sty 25, 2010 9:26 pm

Witam. Gołębie nie był szczepione. Jutro zabieram je na badania do centrum gołębi i mam nadzieje ,że wszystko się wyjaśni.

ola_wet
Kontakt:

Post autor: ola_wet » pn sty 25, 2010 10:13 pm

Jarek Siedlecki pisze:TAD Salmonella VAC T
To szczepionka dla kur. Prawdopodobnie można szczepić, ale problem będzie z dawką. o ile się nie mylę to szczepionka doustna.

liteon
Kontakt:

Post autor: liteon » pn sty 25, 2010 11:11 pm

szczepiony czy nie szczepiony jak przyjdzie jego pora to i to nie pomoże najwyżej złagodzi cierpienie, zawsze przychodzi taka refleksja zaszczepię, może nie a nuż się udam - potem szkoda można było zaszczepić :oops:

ola_wet
Kontakt:

Post autor: ola_wet » wt sty 26, 2010 10:02 am

Brak szczepienia zawsze prędzej lub później doprowadza do wybuchu choroby. Wracając do stosowania antybiotyków
marek111 pisze:Gołębiom podałem parastop przez 12 dni.
hamują one tylko namnażania bakterii w okresie ich stosowania. Po odstawieniu choroba często wraca. Podstawą leczenia jest więc antybiotykoterapia (wg. antybiogramu), dezynfekcja i szczepienie interwencyjne.

ola_wet
Kontakt:

Post autor: ola_wet » wt sty 26, 2010 10:26 am

Wracając jeszcze do pytania Kol. Jarka są jeszcze inne szczepionki dla kur które TEORETYCZNIE mogły by być stosowane u gołębi (S.E.T VAC, i nobilis Salenvac) są to szczepionki podawane w formie iniekcji. Ich zaletą jest to iż w składzie obok S. typhimurium zawierają również S. Enteritidis, która rzadko ale może również powodować zakażenia u gołębi.

Carloss
Kontakt:

Post autor: Carloss » śr sty 27, 2010 3:10 pm

Witam koleżankę, korzystając z tego że koledzy poruszyli temat szczepień chciałbym zapytać jak nwygląda sprawa formalnego dopuszczenia szczepionek dla golębi na polskim rynku. Kilka miesiecy temu rozmawiałam z weterynarzem, który stwierdził, że innymi szczepionkami niż salmovir lub mycosalmovir nie może zaszczepic mi gołębi ponieważ tylko te są dopuszczone do stosowania na rynku polskim. A wtedy akurat obydwie szczepionki nie były dostępne (nie wiem jeszcze jak jest teraz). Tu koledzy podaja różne inne nazwy szczepionek. Chciałbym sie dowiedzieć czy weterynarz mój mijał się z prawdą? Z góry dziękuję.
Karol.

gArŁaCz
Kontakt:

Post autor: gArŁaCz » śr sty 27, 2010 3:17 pm

jezeli juz mowa o szczepieniach to mógł bym swoje gołębie zaszczepić zwykło strzykawko i igłą ??

ola_wet
Kontakt:

Post autor: ola_wet » śr sty 27, 2010 8:16 pm

@Carloss: obecnie zarejestrowany w Polsce jest również Zoosal T. Ale mówisz że pytałeś kilka miesięcy temu,a wtedy Zoosal T mógł jeszcze nie być zarejestrowany.

Subbuteo
Kontakt:

Post autor: Subbuteo » czw sty 28, 2010 12:30 pm

Zoosal t zarejestrowany jest w naszym kraju od conajmniej 2 lat (albo nieco wiecej - dokładnie nie pamiętam).
Dopuszczone do legalnego obrotu i w zasadzie dostepne od ręki, tez juz od jakiegoś czasu (nie są to żadne nowości) są szczepionki:
Columba (paramyxo na homologicznym z gołębim szczepie)
Colinak (paramyxo+herpes) (chwilowo w Polsce wyschło źródło - nowy import po niedzieli.
PM-VAC (na LaSocie tak samo jak salmovir - biowet dostał krótkie- 2 miesieczne dopuszczenie do obrotu)
Reszty szczepionek z Puław chwilowo nie wliczamy, bo na horyzoncie jeszcze ich nie widać :wink:
No i Zoosal T - wiadomo.

Odnosnie kolegi, który chce szczepic zwykłą igłą i strzykawką - jak nie szkoda czasu to proszę bardzo;)
Pozdrawiam:
T.S.

ola_wet
Kontakt:

Post autor: ola_wet » czw sty 28, 2010 2:32 pm

Subbuteo: pisałam o szczepionkach przeciwko salmonellozie a nie o wszystkich szczepionkach zarejestrowanych w Polsce dla gołębi. A z tych są tylko Salmovir i Mycosalmowir (obecnie niedostępne i wymienione przed Kol.Carlossa:
Carloss pisze:Kilka miesiecy temu rozmawiałam z weterynarzem, który stwierdził, że innymi szczepionkami niż salmovir lub mycosalmovir nie może zaszczepic mi gołębi ponieważ tylko te są dopuszczone do stosowania na rynku polskim.
i zoosal T o którym napisałam.

ODPOWIEDZ