salmoneloza?

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » pt lis 16, 2007 11:13 am

SETER pisze:Witam
Do Opala:
Mam pytanie, coz to za olejki (firma itp.) i gdzie mozna je kupic, i w jakiej cenie ?
Sam chetnie wyprobuje, coz mnie zapach nie przeszkadza (nie smierdzi), ale niekiedy doskwiera domownikom, wiec zapach miety mile widziany :wink: .
Przepraszam, ze troszke nie na temat, ale mam jakies problemy z wysylaniem wiadomosci na PW (kasuja sie czasem).
Pozdrawiam
D.l
sa olejki eteryczne (sosna, eukaliptus itd), ktore mozna roprowadzac po golebnikach metoda zamglawiania, badz parowania, daje to efekty zapochowe, ale co najwazniejsze wplywa pozytywnie na drogi oddechowe, niektore olejki w swoim skladzie posiadaja jod, ceny takich specyfikow zaczynaja sie od 10 zl, np Ovigor chyba 60 ml (sa to koncentraty), natomiast kupic mozna to w kazdym sklepie golebiarskim, u weta, czy na stoiskach przy gieldzie,

tak na marginesie dopowiem, ze w ubieglym tygodniu wyslalem kilku rzeszowskim hodowcom takie olejki, poniewaz mieli problemy z zakupem tego u siebie,

Co prawda pytanie bylo do Opala, ale pozwolilem sobie na wtracenie, poniewaz sam takich olejkow uzywam,

Awatar użytkownika
Piotrek W.
Kontakt:

Post autor: Piotrek W. » pt lis 16, 2007 11:39 am

Jezeli, ktos ma problemy z zakupem preparatow zarejestrowanych dla golebi - proponuje najzwyklejszy Inhalol - dostepny w kazdej aptece w cenie ok. 6 zl ( po kilka, kilkanascie kropelek na litr wody do rozpylacza gospodarczego - daje bardzo przyjemny zapach w golebniku, golabki sie poinhaluja a i hodowcy takze.
Bardziej uniwersalnie (zarowno do rozpylania jak i picia ptakom) mozna stosowac chociazby popularnie dostepny z rejestracja juz dla golabkow Mentowet (Biofaktora) - oczywiscie stezenia do tych dwu czynnosci rozne :!: Koszt ok. 12-13 zl a wydajnosc duza :wink: .

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » pt lis 16, 2007 4:32 pm

Dziekuje za wyczerpujace wyjasnienia :wink: . Napewno poprobuje jak sie troszeczke ociepli 8) .

Awatar użytkownika
BigGrzyb
Kontakt:

Post autor: BigGrzyb » sob lis 17, 2007 4:59 pm

A czy zamiast tych olejkow eterycznych mozna stosowac zapachy typu Brise Electric itp ??

Awatar użytkownika
Piotrek W.
Kontakt:

Post autor: Piotrek W. » pn lis 19, 2007 12:45 pm

W sraczyku sobie powies lepiej, no i "Brisuj" sie do bolu :lol: .

Awatar użytkownika
BigGrzyb
Kontakt:

Post autor: BigGrzyb » pn lis 19, 2007 5:26 pm

Piotrek W. pisze:W sraczyku sobie powies lepiej, no i "Brisuj" sie do bolu :lol: .
I to jest przyklad nabijania sie z innych i nabijania postow.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » pn lis 19, 2007 6:30 pm

Witam.Wielki Grzybie, Piotrek napisal po prostu,ze nie mozna.Olejki eteryczne glownie stosuje sie ze wzgledu na ich zbawienne dzialanie na drogi oddechowe golebi.Sprawa zapachu to rzecz drugorzedna dla mnie marginalna.Tak jak napisal Zjak mnie tez nie przeszkadza zapach golebnika(nieprzyjemny fetor pojawia sie wtedy gdy ptaki zachoruja lub gdy ktos sprzata raz do roku i ma za wilgotny golebnik).Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Piotrek W.
Kontakt:

Post autor: Piotrek W. » wt lis 20, 2007 10:28 am

Nabijania, nabijania :wink:
Z niewiedzy nie wolno sie zbytnio nabijac, ale z glupoty ..... nawet trzeba.
Nie obrazaj sie "Wielki Grzybku", ale niekrore wypowiedzi forumowiczow o pomste do nieba wolaja i tu ta Twoja takze.

Wszelkie odswiezacze powietrza maja za zadanie glownie zniwelowac wszelaki smrod i nieprzyjemny zapach otoczenia - zawartymi w swoim skladzie substancjami czynnymi, opartymi na substancjach chemicznych o silnym aromacie (i tu poprzez nadany zapach lawendy czy nawet sosny). Substancje te jednak nie maja zadnych wlasciwosci inhalacyjnych, mimo ze zapach czasem przyjemny, natomiast inhalacja olejkami eterycznymi to calkiem odmienna sprawa i prosze o tym pamietac :!: .

Awatar użytkownika
Pako
Kontakt:

Post autor: Pako » wt lis 27, 2007 8:00 pm

Salmoneloza. Jest to najgroÂźniejsza bakteryjna choroba golebi (zmora golebi ozdobnych) Brak higieny, zalegajacy kal, wilgoc w golebniku to czynniki przedluzajace zywotnosc zarazkow. Choroba ta jest przyczyna powaznych strat w stadach golebi, a w golebniku moze utrzymywac sie latami. Po zaleczeniu choroba przycicha, ale przy oslabieniu golebi wybucha na nowo. Antybiotyki stosowane w leczeniu choroby nie likwiduja calkowicie nosicielstwa salmonelli. Nie wykazujacy objawow chorobotworczych golab-nosiciel wydalajac bakterie powoduje stale utrzymujace sie zarazki w srodowisku. Zwalczanie tej choroby w stadzie jest trudne I wymaga wielokrotnych dzialaĂą.

pawik_2492
Kontakt:

Post autor: pawik_2492 » śr lis 28, 2007 5:43 pm

Tez mialem w swojej hodowli taki przypadek i jest to salmonela tak przynajmniej stwierdzil weterynarz.Golebie chudna sa osowiale, wodniste odchody.

Awatar użytkownika
dred
Kontakt:

Post autor: dred » pn gru 17, 2007 9:20 am

Witam pisze w tym temaciku, ale nie wiem dokladnie co to moze, byc,
do rzeczy ptak nie byl szczepiony moj blad, ale objawy zaczyna sie puszyc, oslabienie, kal wodniste odchody , brak jakiego jakiegokolwiek zapachu , postac kalu to "wezyk i w kolo plama wodnista przezroczysta", ptak zaczyna szybko chudnac, pierwsze objawy wskazywaly na paramyxo lub salmoneloze postac nerwowowa ale nie pasuje mi ze kal jest taki i nie ma zadnych symptomow skrecenie glowy lub paralizu, utratu rownaowagi i ogboolne oslabienie ptaszka wynika moim zdaniem z duzej utraty plynu w organizmie spowodowane ta biegunka wodnista, jest to ptak tegoroczny, w gardle nie nie ma zadnej cieczy lub piany co wskazywalo by na tricho ale nie wiem czy nie jest to postac jelitowa tricho ale to tylko przypuszczenie co do badania kalu nie wchodzi w rachube, ptaszek dostal w "ciemno 4 in 1 " i elektrolity do wody , widze ze poue coraz wiecej ale jest bardzo slaby juz prawie nie pobiera pokarmu tylko pije, mysle ze juz ma problemy z nerkami, prosze o jakies rady, kal tak jak opisalem wezykowate odchodu w kolorze brazowo ciemne w padajace w odcien zielonego i w kolo duza plama wodnista przezroczysta Pozdr. Pawel

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » pn gru 17, 2007 10:21 am

Witam
Nie chce udawac wrozki, ale moim zdaniem calkiem mozliwe, ze to trichomonadoza.
Jak wspomnieli poprzednicy, powoli nalezy zapomniec o typowych objawach rzesistkowicy, u wielu ptakow nic w dziobie nie widac, przynajmniej dla laika.
Mysle, ze jesli nawet podasz w ciemno Avimetronid lub Trichonidazol, to wiele nie zaszkodzisz, a mozesz ptaszka uratowac.
Jesli mozesz, zawieÂź ptaszka do Rzeszowa - na ul. Warszawskiej jest Zaklad Higieny Weterynaryjnej, mozna tam zrobic wymaz z wola za mniej niz 10 zl.
Jak napisal Piotr W. trichomonadoza w zimie to juz niemal "standard", czesto z nietypowymi objawami (brak pastudztwa w dziobie itp.).
Tylko pamietaj, lek podawaj przynajmniej 9 dni, jak w 2-3 dniu podawania zauwazysz poprawe, to znaczy, ze trafiles. Lepiej jednak najpierw zawieÂźc ptaszka na wymaz, wynik jest od reki.
ÂŻycze sukcesow w leczeniu.
D.l
Ostatnio zmieniony pn gru 17, 2007 12:10 pm przez SETER, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Pako
Kontakt:

Post autor: Pako » pn gru 17, 2007 11:05 am

Czolem trudno zdiagnozowac co to moze byc ,sa podobne objawy a chorob duzo ,mialem podobny przypadek ,podalem w ciemno, tkk u jednego po 3 dniach bylo OK. .Drugi przypadek podobny ,ale nic nie pomoglo ,golab zostal usuniety.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » pn gru 17, 2007 2:20 pm

Witam.Gdy kal przybiera postac poprzerywanych sznureczkow zanurzonych w wodnistej plamie to pachnie mi to paramyxo.I to jest najbardziej prawdopodobne.Ludzie czemu nie szczepicie?Pozdrawiam.Ps. Jak tam u Was z klikaniem?

Awatar użytkownika
dred
Kontakt:

Post autor: dred » pn gru 17, 2007 3:05 pm

Jesli to paramyxo to posprzatane mam u samcow tylko b cmoplex i to nic nie da, szczepic golebie szczepie a to ze nie zostaly zaczepione to tylko moja jedna wielka glupota ze nie zostaly zaszczepione jako 4 tyg.mlodziaki, teraz to tylko moga rece do B.... skladac :(

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » pn gru 17, 2007 3:08 pm

opal pisze:Witam.Gdy kal przybiera postac poprzerywanych sznureczkow zanurzonych w wodnistej plamie to pachnie mi to paramyxo.I to jest najbardziej prawdopodobne.Ludzie czemu nie szczepicie?Pozdrawiam.Ps. Jak tam u Was z klikaniem?
hmm, ja tez bym sie sklanial ku paramyxo, z tego co opisales o odchodoach to typowy objaw przy paramyxo, jesli tak to lada moment bedziesz mial mokry caly golebnik.

ps
Opal, jak tam wystawka w Budapeszcie?

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » pn gru 17, 2007 4:19 pm

Witam
Panowie, z reguly paramyksowirozie towarzysza dodatkowe zakazenia, parazytozy itp. Jestem zdania, ze jesli to nawet paramykso, to z „towarzyszaca” jej rzesistkowica. Dlatego proponuje podac Trichonidazol/Avimetronid lub ich odpowiednik, i poczekac te 3 dni, czy bedzie jakis efekt, a potem sie dalej zastanawiac.
Oczywiscie najlepszym rozwiazaniem jest zrobienie wymazu, ale gdy to niemozliwe to podanie Avimetronidu lub odpowiednika na pewno sprawy nie pogorszy, a moze uratowac golebia.
Pozdrawiam
D.l

opal
Kontakt:

Post autor: opal » pn gru 17, 2007 5:08 pm

Witam.Dred nie panikuj.Jezeli prawidlowo szczepiles stare to nie musza zachorowac.Moze byc kilka golebi przymulonych i dla nich izolatka(ciepla).W golebniku sprzatanie i dezynfekcja oraz wzmozona obserwacja stada.Jezeli nie robiles profilaktyki na rzesistka to je teraz przelecz.Z chorymi albo lopata albo probuj leczyc.Decyzja nalezy do Ciebie.Pozdrawiam.

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » pn gru 17, 2007 5:42 pm

SETER pisze:Witam
Panowie, z reguly paramyksowirozie towarzysza dodatkowe zakazenia, parazytozy itp. Jestem zdania, ze jesli to nawet paramykso, to z „towarzyszaca” jej rzesistkowica. Dlatego proponuje podac Trichonidazol/Avimetronid lub ich odpowiednik, i poczekac te 3 dni, czy bedzie jakis efekt, a potem sie dalej zastanawiac.
Oczywiscie najlepszym rozwiazaniem jest zrobienie wymazu, ale gdy to niemozliwe to podanie Avimetronidu lub odpowiednika na pewno sprawy nie pogorszy, a moze uratowac golebia.
Pozdrawiam
D.l
Masz racje, mysle ze raczej pewnym jest, jesli to paramyxo, ze towyrzysza temu inne chorby i to moze byc nie tylko tricho, ale np coli, paciorkowiec, gronkowiec, a nawet salmnelka, w zwiazku z tym ze na paramyxo nie ma leku, a organizm moze sie tylko sam wybronic trzeba leczyc to co moze dodatkowo obciazyc uklad immunlogiczny, w zwiazku z wodnistymi odchodami podawac elektrolity, najlepiej z glukoza, celem nie dopuszczenia do odwodnienia

aha, przy paramyxo nie musi wykrecac glowy, objawac sie to moze tylko wodnistymi odchodami (nitka w kaluzy), a z racji chorob towarzyszacych upadkami

Awatar użytkownika
matt__
Kontakt:

Post autor: matt__ » pn gru 17, 2007 7:08 pm

Mam pytanie, a mianowcie zauwazylem ze od koĂąca lipca samica srebrniaka ma bardzo rzadkie odchody, nie bardzo cuchnace, normalnie pachnace wrecz.Golab normalnie sie odzywia, zachwouje sie jak zawsze, wyjawia chec do latania, jest to stara samica peweni ma z 5 lat :).Gdy spytalem sie pewnego hodowcy z doswiadczonego powiedzial ze to moze byc poprostu zbyt czeste podawanie rzepaku, chociaz ja tak nie uwazam bo inne golebie jedza to co ona a sa zdrowe.. a moze to rzesistkowiec? niezalezy mi na tym golebiu, prawdopodobnie oddam ja w sobote znajomemu..

Awatar użytkownika
dred
Kontakt:

Post autor: dred » wt gru 18, 2007 9:34 am

To teraz moge podac samcom drozdze piwne na karme i dac maczke MM tez do karmy i dziobania i czekac, bo jak do wody dostaja na rzesistka to nie bede im zmienial na przemian, mam pytanie czy ktos z was podawal witamine b comlpex dla ludzi w tabletakch i jakich proporcjach sie ja podaje do wody lub na jednego golebia do dzioba??

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » wt gru 18, 2007 10:56 am

Witam
Przy paramyksowirozie B Complex podaje sie w ilosci 1/4 tabletki na sztuke, do dzioba, bo trudno to rozpuscic w wodzie. Przy bardzo silnych skretach szyji, (choc to chyba postac jelitowa) uniemozliwiajacych pobieranie pokarmu, radze podac pol tabletki na golebia.
Z drozdzami to bardzo dobry pomysl, zawieraja duzo witamin z gruby B.
Po kuracji na trochomonadoze, podaj wyciag z jezowki 2 ml na 1 litr wody, dwa razy w tygodniu.
Aha, kup sobie jakis srodek do odkazania, i po przeleczeniu zdezynfekuj nim golebnik - tylko zobacz na instrukcji czy mozna tym "dzialac" w obecnosci golebi.
Pozdrawiam
D.l

Awatar użytkownika
Piotrek W.
Kontakt:

Post autor: Piotrek W. » wt gru 18, 2007 1:57 pm

Baju, baju :lol:

quatro
Kontakt:

Post autor: quatro » wt gru 18, 2007 2:37 pm

Piotrek W. pisze:Baju, baju :lol:
Piotrek jak zwykle wylewny :D