Strona 1 z 1

Zgniecione jajko

: ndz mar 10, 2013 12:01 pm
autor: Rafi-low
Witam. Samiczka rysia tydzień temu zniosła jajka. Jedno jajko jest idealnie, nienaruszone. Drugie jajko z dnia na dzień systematycznie jest coraz bardziej zgniecione. Wiem, że w tej rasie to się zdarza, więc nie jestem tym zdziwiony. Zaczęło się od małego wgniecenia, teraz jajko jest z jednej strony płaskie, lecz nie pęknięte. Co z tymi jajkami zrobić? Zostawić oba, czy wyrzucić? Szkoda mi trochę, bo pierwsze ich jajka ze względu na pogode też wywaliłem. Nie jest to raczej moja wina, bo ich nie straszyłem, obserwowałem jajko tylko, gdy rysie zeszły z nich do karmnika.

Re: Zgniecione jajko

: ndz mar 10, 2013 4:07 pm
autor: Falkos17
Zdarza sie. Wyrzuc te jajko a podłuż sztuczne. Wkładaj im wiecej słomy do gniazda

Re: Zgniecione jajko

: ndz mar 10, 2013 4:57 pm
autor: Rafi-low
Ok, tak też chyba zrobie. Wykarmią jednego pisklaka? Nie porzucą go? O słomie one nawet nie myślą. Włożyłem im na siłę to wszystko wywaliły z gniazda, a same nie chcą nosić.

Re: Zgniecione jajko

: ndz mar 10, 2013 7:53 pm
autor: Marekjot
Oczywiście, że wykarmią jednego. Zajmą się nim lepiej niż dwoma. Ja pod pocztowe, podkładam tylko po jednym jajku od karierów.
Jeśli gniotą jajka możesz spróbować mis lęgowych, wyścielania gniazd cienką gąbką itd. Poszukaj, było tego trochę na forum.

Re: Zgniecione jajko

: ndz mar 10, 2013 8:03 pm
autor: jack
Jeśli będziesz miał dalej problem z gnieceniem jajek przez rysie , to oprócz dostępu do minerałów, zmień im miski na ramki drewniane. Kiedy trzymałem te ptaki to pomogło.

Re: Zgniecione jajko

: ndz mar 10, 2013 10:39 pm
autor: wik76
Rafi-low od kiedy hodujesz gołębie ?

Re: Zgniecione jajko

: pn mar 11, 2013 3:37 pm
autor: Rafi-low
jack i Marekjot dzięki wielkie za porady, od następnego lęgu postaram im się czymś wyścielić, jak to nie pomoże zrobię im te ramki faktycznie. Z resztą dzisiaj to jajko wywaliły z gniazda, ale jako, że się nie potłukło wsadziłem im je z powrotem, bo nie mam sztucznego na podłożenie. Akurat w sklepie nie mieli. Wik76 gołębie hoduje od kwietnia, zaczęło się niewinnie od parki pawików od znajomego w słupkowym gołębniczku. Teraz przynajmniej staram się hodować w miarę poważnie rysia i kapucyny :lol: