Strona 1 z 1

Blauwinder

: wt mar 11, 2014 12:05 pm
autor: jack
Witam.
Czy blauwinder to odmiana berlińskiego krótkodziobego czy osobna rasa ?
Pytam, bo w wykazie wzorców nie ma takiej rasy a na niektórych wystawach jest oceniany ?

Re: Blauwinder

: wt mar 11, 2014 6:00 pm
autor: krzysiek
Blauwinder to nie tyle odmiana co przodek berlińskiego krótkodziobego, z tym, że blauwinder ZAWSZE jest średniodzioby i NIGDY nie był pokazywany na wystawach. To , co pokazuje się ostatnio na Allegro i wystawach jako blauwinder to odpad hodowlany po berlińskich lub tomaszowskich krótkodziobych. Wszystko, co nie mieści się we wzorcu jednej czy drugiej rasy i zgodnie z wzorcem powinno być odwalone jako kok, wciskane jest naiwniakom jako blauwinder. Bujda na resorach! Ostatnio niektórzy hodowcy próbują usystematyzować te wynalazki w jedną , w miarę spójną rasę. Z początku, biorąc widocznie przykład z naciągaczy z Allegro , próbowano nazywać je blauwinderami, ostateczna, oficjalna wersja związkowa brzmi : pasiak łapciaty krótkodzioby.Na razie jest projekt wzorca i ptaki te były wystawiane w Kielcach jako pokaz, jeszcze ze dwa lata potrwa, zanim zostaną te gołąbki uznane za rasę, o ile w ogóle to nastąpi. Mimo to w Poznaniu ktoś popełnił "falstart" i dokonał oceny tych gołąbków. Nikt poza wystawcami i sędzią oceniającym zapewne nie wie na jakiej podstawie, skoro rasa nie uznana i wzorca nie ma.

Re: Blauwinder

: wt mar 11, 2014 6:21 pm
autor: adammo87
Przodek berlińskiego powiadasz?
Masz może zdjęcia gołębi które wyglądają jak blauwinder?
Czy ktoś kojarzygołębie zwane papugajami?

Re: Blauwinder

: wt mar 11, 2014 7:08 pm
autor: krzysiek
Papugaj to wstępna wersja ( nie przyjęła się) "rasy" , którą handlarze - oszuści nazywają blauwinderami, a która zgodnie z ostatnią wersją związkową ma się nazywać "pasiak krótkodzioby łapciaty". Mam, a właściwie miałem przez dłuższy czas oryginalne - średniodziobe blauwindery. Od stycznia wszystkie moje gołębie tej rasy są w hodowli kolegi.

Re: Blauwinder

: wt mar 11, 2014 9:54 pm
autor: lewap125
Krzysiek czy możesz zrobić jakieś zdjęcia? Chciałbym porównać do tych które co nieco pamiętam z przed kilku dziesięciu lat :D

Re: Blauwinder

: wt mar 11, 2014 10:21 pm
autor: krzysiek
W weekend podjadę do kolegi i spróbuję coś cyknąć.

Re: Blauwinder

: śr mar 12, 2014 11:55 am
autor: golebiewski
Witam
Czytając Krzyśku Twoją wypowiedź można wyciągnąć wniosek, że blauwinder, czyli gołąb występujący na terenie Polski to przodek niemieckiej rasy jaką jest berliński krótkodzioby.
W okolicach Giżycka, gdzie mieszkam blauwindry (blauwinery) w latach 70 były gołebiami krótkodziobymi. Skąd się wzięły? Ciekawe jest to, że po wsiach było ich trochę. Jeżeli blauwinry były średniodzibe to raczej trudno powiedzieć, że po nich, bo hodowla na Mazurach nie stała w tamtych czasach na wysokim poziomie, więc nie był to produkt tamtejszych hodowców (gołębiarzy). Prawdopodobnie były to gołębie po ptakach hodowanych przez poprzednich mieszkańców tych ziem. Tak więc coś mi z tym blauwindrem przodkiem berlińskich nie pasuje, tym bardziej, że oryginalny wzorzec jako przodków wymienia rasy występujące w okolicach Berlina w tym altsztamera.

Re: Blauwinder

: śr mar 12, 2014 12:36 pm
autor: lewap125
[quote="golebiewski"]Witam
Czytając Krzyśku Twoją wypowiedź można wyciągnąć wniosek, że blauwinder, czyli gołąb występujący na terenie Polski to przodek niemieckiej rasy jaką jest berliński krótkodzioby.
W okolicach Giżycka, gdzie mieszkam blauwindry (blauwinery) w latach 70 były gołebiami krótkodziobymi.

Często też w latach 70 gołębie z dziobem trochę krótszym niż średni były już uważane za krótkodziobe. Hodowcy (gołębiarze) nie mieli takiej wiedzy o rasach i ich wyglądzie. Wystawy które były organizowane sporadycznie nie były tak licznie odwiedzane gdzie możemy porównać gołębie zbliżone do wzorca ze swoimi.
W latach 70 tez uważałem blauwindry za gołębie krótkodziobe :D , lecz teraz porównując do tomaszowskiego, lub berlińskiego krótkodzobego zmieniłem zdanie :D

Re: Blauwinder

: śr mar 12, 2014 3:32 pm
autor: golebiewski
Mialem tego kilka sztuk w tym i koroniaty się trafił i pulsujący. Ogólnie były to gołąbki gładkogłowe i nie pulsujące. Niepisany wzorzec czyli to jaki miał być dziób, określaliśmy jako ,,dzióbek jak pszeniczka". I takie się trafiały, takie miałem i faktycznie z takim dziobem to był gołąb krótkodzioby, nie średniodzioby, nawet przyrównując do dzisiejszych krótkodziobych.

Re: Blauwinder

: śr mar 12, 2014 4:00 pm
autor: adammo87
Golebiewski. Papugaje znasz?

Re: Blauwinder

: śr mar 12, 2014 5:13 pm
autor: krzysiek
Konkretnie chodziło mi o to, że blauwinder, w oryginalnej formie , jaką znamy od lat 70-tych to gołąb raczej średniodzioby, ale z dziobkiem mniej niż średniej długości.Ten blauwinder to nic innego tylko pierwotna forma berlińskiego krotkodziobego , jak występowała ok. 100 lat temu. Takie gołębie wykopalisko. Dlatego napisałem że to przodek berlińskiego krótkiego jakiego znamy obecnie. Nie oznacza to wcale, że Niemcy użyli do poprawienia fenotypu berlińskich naszych blauwinderów.Oni te "blauwindery" u siebie od dawna mieli i z nich wyselekcjonowali współczesny typ berlińskich.U nas po prostu gołębiarze z centralnej i północnej Polski przechowali te pradawne berlińskie w niezmienionej niemal formie od lat 20-tych, a że nie mieli pojęcia , iż mają berlińskie, a ptaki te pierwotnie występowały w formie niebieskiej z pasami ( niem. blau mit binden) więc , co jest normą w naszym gołębiarstwie, zniekształcili tą nazwę i tak powstał blauwinder.Później wyhodowano formę w kolorze żółtopłowym i izabel a niebieskie z czasem wyginęły. Zdeformowana nazwa blauwinder pozostała i ogólnie się przyjęła.

Re: Blauwinder

: czw mar 13, 2014 12:39 pm
autor: golebiewski
adammo87 pisze:Golebiewski. Papugaje znasz?
W tym czasie kiedy miałem blauwinery (blauwindry) a nawet wcześniej ta nazwa obijała mi się o uszy. Starsi hodowcy mówili, że to gołębie takie jak blauwinery tylko z dziobami jak u mewki, czyli grubymi i krótkimi. Blauwinery u nas natomiast miały dzioby krótkie ale i też drobne. Z kolei jak to kiedyś bywało, przyjechali hodowcy (gołębiarze) gdzieś z Polski, to chcieli kupić ode mnie papugaje, nazywając tak moje blauwinery. Jeżdząc też po rynkach spotykałem się z nazwą papugaje zamiennie używaną z blauwindery, blauwindry na te same gołębie.
Dla ciekawości też dodam, że spotyko się u nas gołębie nazywane białymi blauwinerami (z białym okiem) oraz nazywane srebniakami (nie srebrniakami) jak blauwinery tylko o jaśniejszym, lekko srebrzysto-płowym ubarwieniu z lekko zaznaczonymi pasami.

Re: Blauwinder

: czw mar 13, 2014 3:08 pm
autor: adammo87
Z 15-18lat temu na wsi u kolegi dziadka kilku dryblasów miało papugaje właśnie. Takie jak opisujesz. Beżowy kolor z niebieskim połyskiem.

Re: Blauwinder

: czw mar 20, 2014 7:20 am
autor: jack
Może ktoś wstawił by jakąś fotkę ?

Re: Blauwinder

: czw mar 20, 2014 1:11 pm
autor: adammo87
Krzysiek miał zrobić zdjęcia

Re: Blauwinder

: czw mar 20, 2014 3:06 pm
autor: jack
Właśnie. Panie Krzyśku czekamy !

Re: Blauwinder

: czw lis 27, 2014 5:34 pm
autor: Rafal1903
Witam, chciałbym powrócić do tematu i zapytać, czy jest już uznana rasa i wzorzec pod nazwą "krótkodzioby pasiak łapciaty"???

Re: Blauwinder

: czw lis 27, 2014 6:57 pm
autor: krzysiek
Były wystawiane na Krajowej Wystawie Gołębi Młodych w Poznaniu.

Re: Blauwinder

: pt lis 28, 2014 3:52 pm
autor: Rafal1903
a jak z ocenami??? i ma ktoś wgląd do wzorca??

Re: Blauwinder

: pt lis 28, 2014 4:38 pm
autor: Zjak
krzysiek pisze:Były wystawiane na Krajowej Wystawie Gołębi Młodych w Poznaniu.
I nie tylko, ale jak to często bywa, sędziowie zawiedli! :shock:

Wzorce na krótkodziobego pasiak łapciastego i srokę mazowiecką białoogoniastą były opublikowane w ostatnim biuletynie Polskiego Związku. :)
Poza tym, w relacji z wystawy w Garwolinie są te rasy pokazane na fotkach. :D

Re: Blauwinder

: pt lis 28, 2014 5:12 pm
autor: Rafal1903
tak wiem, bo byłem, ale nie było przy nich kart ocen, tylko pokaz
a i mogę prosić link do tego??? lub bezpośrednio do wzorca

Re: Blauwinder

: ndz lut 01, 2015 10:28 am
autor: wik76
Witam,
ostatnio nie mam możliwości bywać na wystawach, a wystawiane gołębie oglądam tylko na zdjęciach.
Często widzę ,,Blauwindry koroniate" czy one też doczekały się swojego wzorca, czy to tylko pokaz?

Re: Blauwinder

: ndz lut 01, 2015 11:00 am
autor: HKrystian
Aktualnie rasę tą zarejestrowano jako krótkodzioby pasiak łapciasty. Są odmiany z koronkami i bez.
w linkach są zdjecia z wystawy Kielce 2015r. wraz z kartami ocen.

gładki
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d2c ... dbc91.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/dba ... 6b151.html

z koronką
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cd7 ... d2d4f.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bc8 ... 03619.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/aa6 ... d2ae4.html

Re: Blauwinder

: ndz lut 01, 2015 2:32 pm
autor: wik76
Dzięki za informacje.
Pozdrawiam

Re: Blauwinder

: ndz lut 01, 2015 5:09 pm
autor: darecki
Może ktoś mi wytłumaczy ,czemu koroniatemu odjęto punkt za strukturę upierzenia :?: :?: :shock:

Swoją drogą gładki 97 pkt. ,żenada .
No cóż na zachodzi i wschodzie europy , czempiony dostają po 94 pkt i jest O.K.
Super ptaki po 92 pkt i też jest O.K.
Natomiast u nas CHCHCHAMPION MUSI :!: :!: MIEĆ 96 / 97 pkt :lol: :lol: :lol: :lol: