Forum portalu GOŁĘBNIK.PL

Aby zarejestrować się przeczytaj regulamin i wyślij swój login na adres admin@golebnik.pl

Regulamin forum
Dzisiaj jest śr gru 12, 2018 2:48 pm

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Już kilka latek temu słyszałem, że ma wejść system oceny opisowej. Podobno federacja europejska próbowała ,, nas namówić" na zmianę systemu oceny. Szkoda, że jak zwykle skończyło się na gadaniu.
Dodam jeszcze, że dobrze by było gdyby, tu nawiążę do wspomnianej wcześniej wystawy, odbywało się spotkanie sędziego z wystawcami. Była wywieszona informacja o której godzinie odbędzie się takie spotkanie. Kulturalnie w przyjacielskiej atmosferze omówiono ocenę ptaszków. Jezeli jakiś miał nieprawidłość to na przykładzie innego gołębia pokazane było jak powinno być poprawnie.
Kudy nam do tego. Dyskusja z sędzią?

Wyświetl profil Wyślij prywatną wiadomość  

Tytuł:

krzysiek pisze:
Racja, kolego Gołębiewski, taki model sędziowania bardzo by się u nas przydał. Byłby to zarazem idealny sprawdzian kompetencji sędziów, niestety właśnie dlatego zbyt szybko to nie przejdzie.

święte słowa, krzysiek

W biuletynie Gołębie nr 56/2012 PZHGRiDI na stronie 57 ukazał się następujący komunikat Kolegium Sędziów. "Od sezonu wystawowego 2012/2013 dopuszcza się do oceny gołębie z hodowli sędziego, jednak oceniane eksponaty nie biorą udziału w konkursach - nagrodach, a na karcie oceny piszemy Pokaz - Ocena". Myślałem, że te ponure sytuacje, gdy sędziowie na wystawach oceniają własne gołębie mamy już za sobą, a tu taka niespodzianka. Byłem przekonany, że decydenci związku zrozumieli już, że ocena własnych gołębi przez sędziego na wystawie jest niemoralna i niedopuszczalna. Faktycznie nas krytykujących takie nieetyczne postępowanie początkowo dość bezpardonowo atakowali, a nawet straszyli sądami, ale po pewnym czasie zakaz sędziowania własnych gołębi wprowadzili, przyznając tym samym pośrednio nam rację. Widać jednak wniosków żadnych z tego haniebnego postępowania nie wyciągnęli. Czy można być obiektywnym sędzią w swojej sprawie? Czy inni wystawcy wystawiający w tej rasie uwierzą w obiektywizm tego sędziego? Dla mnie to proste, albo jestem wystawcą albo sędzią w danej rasie. Widać jednak,że się mocno różnię w poglądach na podstawowe zasady etyki sędziowania z aktualnym Kolegium Sędziów.

Witam. W Garwolinie była taka ocena jako pokaz .

Awatar użytkownika

Tak jest ja też zauważyłem to w motylu warszawskim które oceniał pan Stefan i zarazem wystawiał i były wystawione tylko jako pokaz :D :D :D

Mogły być wystawione jako pokaz ale jeżeli była do każdego jego gołebia dołączona karta ocen wraz w punktacją to jest to paranoja.
Wystawę wygrał motyl z punktacją 96 pkt. a obok w klatce siedzi motyl sędziego oceniony jako pokaz za 98 pkt. ???? :lol:

Tytuł: Re:
Awatar użytkownika

emas pisze:
Kolego Namor jeżei nie byłeś na Poznańskiej wystawie to nie opowiadaj bzdur i nieoczerniaj koordynatoraa komisi sędziowskiej pana Kosickiego oraz przewodniczącego komisji pana Pajki jak i pana Zdeba ich praca na tej wystawie przebiegała wręcz wzorcowo i pan Michalak nie oceniał swoich gołębi lecz został zaproszony do oceny tych ptaków neutralny sędzia z Niemiec.

Neutralny sędzia z Niemiec...dobre.
Kolego, komu to piszesz? Chyba tylko nowym na forum...bo jedynie oni są w stanie uwierzyć w te brednie.
Związek nasz to gorszy beton jak PZPN. Korupcja, kolesiostwo itd. Cały czas ta stara ekipa i te same kumoterstwo. Apropos tego tematu pragnę pozdrowić Pana Dz., przy małej wódce dowiedziałem się jak mój kolega dzięki niemu został nagrodzony za perłowe. Tfu.Za parę dobrych gołębi i pare groszy które dostał od M. zerwał i zmienił karty z wcześniejsza oceną. Albo jest się sędzią albo hodowcą...albo gównem. Tfu. Napluć w twarz i tyle.

Ostatnio zmieniony wt lis 06, 2012 9:02 am przez donatello, łącznie zmieniany 1 raz

Awatar użytkownika

Wyprzedzając ataki za ten post oświadczam że jeszcze nie wystawiałem ptaków na wystawie, nie kieruje mną chęć zemsty za słabo ocenione moje ptaki. Swoje opinie wyrażam na podstawie wiarygodnych relacji moich kolegów( hodowców, wystawców) a także z własnych obserwacji.
P.s. Jestem członkiem związku.

Awatar użytkownika

Namor pisze:
W biuletynie Gołębie nr 56/2012 PZHGRiDI na stronie 57 ukazał się następujący komunikat Kolegium Sędziów. "Od sezonu wystawowego 2012/2013 dopuszcza się do oceny gołębie z hodowli sędziego, jednak oceniane eksponaty nie biorą udziału w konkursach - nagrodach, a na karcie oceny piszemy Pokaz - Ocena". Myślałem, że te ponure sytuacje, gdy sędziowie na wystawach oceniają własne gołębie mamy już za sobą, a tu taka niespodzianka. Byłem przekonany, że decydenci związku zrozumieli już, że ocena własnych gołębi przez sędziego na wystawie jest niemoralna i niedopuszczalna. Faktycznie nas krytykujących takie nieetyczne postępowanie początkowo dość bezpardonowo atakowali, a nawet straszyli sądami, ale po pewnym czasie zakaz sędziowania własnych gołębi wprowadzili, przyznając tym samym pośrednio nam rację. Widać jednak wniosków żadnych z tego haniebnego postępowania nie wyciągnęli. Czy można być obiektywnym sędzią w swojej sprawie? Czy inni wystawcy wystawiający w tej rasie uwierzą w obiektywizm tego sędziego? Dla mnie to proste, albo jestem wystawcą albo sędzią w danej rasie. Widać jednak,że się mocno różnię w poglądach na podstawowe zasady etyki sędziowania z aktualnym Kolegium Sędziów.

Brawo Namor !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Brawo !!!!!! :!:

Tytuł: Re:
Awatar użytkownika

Jarek Siedlecki pisze:
Ogólnie to pomysł, żeby oceniać własne gołębie bardzo przypadł mi do gustu. :P
Wczoraj zrobiłem w gołębniku przymiarkę i wstępnie oceniłem swoje gołębie na 98 pkt. 8)
Po południu przyszedł sąsiad. Postawiłem połówkę. Gdy sasiad już wypił i zakąsił poprosiłem go, żeby ocenił moje ptaki. Okazało sie, że sąsiad puntował wyżej ode mnie i dał po 99 pkt. :?
W sumie jestem zadowolony z wczorajszego dnia. :wink:

Jaro... nie wyraził bym tego lepiej...nawet jakbym bardzo chciał.
Ludzie, związek to my a nie śniegowe i przesiąknięte korupcją i kolesiostwem dziadki :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
Zacznijmy walczyc :!:

Nic nie jest czarne ani białe, są tylko odcienie szarości. Jeśli ktoś ma dobre ptaki, jest znanym i cenionym w środowisku hodowcą, to nie misi należeć do związku i nic wystawiać, ludzie i tak go docenią, będą podziwiać jego ptaki, nie będzie miał kłopotów ze zbytem nadwyżek. Są tacy hodowcy na forum, będący klasą i wzorem dla innych. Są i tacy, którzy wystawiają, zdobywają nagrody,mają co sezon championy na dużych wystawach, także zagranicznych. Ci hodowcy nie muszą się obawiać kolesiostwa czy innej lewizny przy ocenie. Żaden sędzia nie ośmieli się oszukać ich czy skrzywdzić ich gołębie przy ocenie. To są jednak wyjątki.Na wystawach bywa różnie. Nie powinno się jednak w ciemno potępiać sędziów. Nie można uogólniać.Są rzetelni , uczciwi sędziowie. Nie mówcie, że nie ma, bo to krzywdzące i niesprawiedliwe. Są sędziowie, będący prawdziwymi mistrzami w hodowanych przez siebie rasach. Bywa, że ich gołębie odstają na plus ponad stawkę ocenianych przez nich na wystawie ptaków tej rasy. Człowiek jest tylko człowiekiem, sędzia także, każdy ma prawo pochwalić się swoimi osiągnięciami hodowlanymi, dlaczego więc sędzia miałby być dyskryminowany z powodu tego , że jest sędzią. Jednak ocenianie własnych ptaków jest wysoce nieetyczne, stawia to taką osobę w złym świetle, nawet gdyby te ptaki były ocenione najuczciwiej, ostrzej niż ptaki innych hodowców, zawsze będzie to furtka do pomówień i niepochlebnych komentarzy.Widzę tutaj dwa rozwiązania. Albo sędzia nie ocenia rasy, którą wystawia, a jego ptaki ocenia ktoś inny, albo też wystawia je jako pokaz, ale BEZ OCENY. Nie musi się też obawiać, że ptaki bez oceny nie zostaną zauważone i docenione przez zwiedzających. Ci, co znają się na danej rasie na pewno potrafią uznać i docenić ptaki nawet bez punktacji, a właśnie na opinii znawców każdemu najbardziej zależy.

Faktycznie nic nie jest tylko czarne lub białe ale bywa, że bagno ma drugie dno.

Awatar użytkownika

Odwiedzin w temacie full...komentarzy niewiele :D
Wszyscy w gacie robią czy jak... :D

Awatar użytkownika

Wątpię aby srali w gacie ale ten temat był tu wałkowany przy różnych dyskusjach już wiele razy, przeglądałem nawet jakieś przed epokowe tematy i było to samo, ubrane w trochę inne słowa, ile można rozmawiać o tym samym? Większości już raczej ten temat "zbrzydł" po prostu, bo oprócz kłapania klawiaturą to nic z tego nie wynika.

Przypuszczam, że w ostatnim czasie mocno obniżyły się standardy etyki gołębiarskiej u hodowców gołębi rasowych, a szczególnie u części sędziów. Widać części z nich absolutnie nie przeszkadza ocena swoich ptaków przez sędziego na wystawie i nie widzą nic zdrożnego w tym procederze. Na szczęście w innych dziedzinach życia nie jest jeszcze tak źle jak w światku gołębiarskim bo pewnie nie dało by się żyć.Czy słyszał ktoś aby sędzia sądu powszechnego orzekał lub ławnik w swojej sprawie np. za jazdę samochodem po pijaku? Czy widział ktoś, aby na festiwalu piosenki jakaś piosenkarka występowała w konkursie i jednocześnie zasiadała w jury tego konkursu? Czy widział ktoś aby w konkursie piękności miss świata jakaś dziewczyna jednocześnie zasiadała w jury tego konkursu?

Gdyby przemianowano sędziów oceny gołębi, na sędziów kodeksu cywilnego karnego. To 99% skazanych, byłaby skazana za niewinnośc.

Awatar użytkownika

Panowie, dla mnie sprawa wydaje się prosta. No chyba, że osoby piszące, niezadowolone z procederu oceniania własnych gołębi przez sędziów nie należą do związków i stowarzyszeń. Teraz zorganizować się byłoby dość trudno ale na wiosnę wszędzie odbywają się zebrania, więc wystarczy tylko zebrać się i zobowiązać (zmusić) prezesów do wystosowania pisma do zarządu PZGRiDI o całkowity zakaz oceniania własnych gołębi przez sędziów. To nie prezes rządzi w związku (klubie) tylko członkowie więc nie ma czego sie bać. Jeżeli znaczna część związków, klubów wystosuje takie pisma to da się przerwać takie praktyki. Ja osobiście u siebie w klubie jestem w stanie doprowadzić do wystosowania takiego pisma a koledzy z innych związków, klubów też, czy wymiękacie ?

Pomysł kol. Gołębiewskiego dobry. Trzeba przekonywać zarządy naszych stowarzyszeń a szczególnie prezesów, aby słali pisma do PZHGRKiDI oraz do Kolegium Sędziów, aby przywrócono zakaz oceny swoich gołębi na wystawach przez sędziów. Myślę że uda mnie się przekonać kogo trzeba w swoim stowarzyszeniu i odpowiednie pismo w w/w sprawie od nas zostanie wysłane. Mam wątpliwość natomiast czy stowarzyszenia, w których prezesami są jednocześnie osoby z uprawnieniami sędziowskimi, zdobędą się na takie wystąpienia, gdyż nie będą chcieli się narażać swojej władzy sędziowskiej. Przecież ta władza może ich przy jakieś okazji wykluczyć z grona sędziów. Przecież sędziowanie to ich pasja a jednocześnie dodatkowy zarobek.

Awatar użytkownika

Kol. Namor nikogo nie trzeba przekonywać ,należy podjąć stosowną uchwałę zobowiązującą Zarząd do poinformowania Zarządu Głównego oraz zakazie takiego procederu na własnej wystawie.
Dać do wiadomości Przewodniczącemu Komisji Rewizyjnej ,aby to dopilnował i wyegzekwował. W moim oddziale takiego problemu nie ma.A tam gdzie on występuje to Komisja Rewizyjna jest fikcją.Ja osobiście /szkoda ,że już nie należy do związku/ widział bym u nas naszego kolegę Setera.Był by to właściwy człowiek na właściwym stanowisku.
Ps.Seter co ty na to? :wink:

A ja już w dupie to mam,sędziowie oceniający własne gołębie to pikuś.Sędziowie oceniający rasy o których niemają pojęcia to problem :evil:

Awatar użytkownika

akiss pisze:
Dać do wiadomości Przewodniczącemu Komisji Rewizyjnej ,aby to dopilnował i wyegzekwował. W moim oddziale takiego problemu nie ma.A tam gdzie on występuje to Komisja Rewizyjna jest fikcją.Ja osobiście /szkoda ,że już nie należy do związku/ widział bym u nas naszego kolegę Setera.Był by to właściwy człowiek na właściwym stanowisku.
Ps.Seter co ty na to? :wink:

Żaden, nawet najlepszy regulamin nie zastąpi tzw. dobrego obyczaju, uczciwości itp. - jedynym wyjściem jest stworzyć taki system oceny, który nie daje pola do nadużyć - a takim systemem jest (chociaż powtarzam się już po raz któryś z rzędu) system sędziowania na wzór tego z USA - tj. opisowy w obecności zainteresowanych (hodowców, widzów itp.).
Nie dochodziło by wtedy do takich wpadek, że np. sędzia z uprawnieniami, ocenia "żabę" z wyłupiastymi oczami i czerwoną brwią jako maściucha polskiego i przyznaje mu na wystawie w Rzeszowie 96 pkt. :shock:
Do Związku nie wrócę, ponieważ nie wierzę w to, że związkowy beton pozwoli sobie na pozbawienie się pewnych przywilejów - tj. na zmianę systemu sędziowania.
Jeżeli mam wybierać pomiędzy cosa nostra a kozą z nosa - to już wolę to drugie :lol:

PS
Życzę koledze samych sukcesów hodowlanych, oraz dużo zdrowia w walce z betonem 8)
Pozdrawiam

Zacznijmy z innej beczki. Żyjemy w wolnym, demokratycznym kraju( przynajmniej takie są założenia), sporo hodowców , dobrych hodowców z różnych przyczyn do związku nie należy, jeszcze większe grono należy, ale, co widać na załączonym obrazku, są niezadowoleni. Czym jest Związek? Z założenia związek to grono hodowców i wybrany przez nich zarząd. Skoro w praktyce związek to zarząd i dopuszczone z łaski przez ten zarząd grono hodowców, którzy mają płacić składki, siedzieć cicho i broń Boże się nie wychylać, to po kiego komu taki związek? Skoro mamy wolny kraj i prawo zezwalające na zawiązywanie dowolnej liczby stowarzyszeń, partii, związków i czego jeszcze dusza zapragnie, to nie rozumiem, dlaczego ci wszyscy niezadowoleni nie oleją starego związku, który jest "be" i nie założą własnego, który będzie spełniał wszystkie ich o idealnym związku wyobrażenia.Skoro wszyscy by się od starej , skostniałej struktury odwrócili, nie było by członków opłacających składki ( czytaj - wyschło by źródełko dochodów) , to został by sam Wasz ulubiony "Beton".I co wtedy? Panowie obudzili by się z ręką w nocniku i poszli po łaskę do zwykłych, szeregowych hodowców. Tylko, że trzeba chcieć i coś robić, nie tylko narzekać nad klawiaturą, bo z tego nic nie wyjdzie. działacze przeczytają i oleją , a nadal będzie po staremu. Z każdą władzą tak jest, że gdy ma się dobrze, robi się arogancka i jak mawiał w przypływie szczerości pewien rzecznik :" władza się wyżywi" , nie dopowiedział tylko drugiej części swej złotej myśli : a społeczeństwo ma w d...e".Skoro związek to hodowcy, a związkowa władza jest do bani, to hodowcy mają trzy wyjścia: zmienić władzę, olać związek i założyć nowy lub , co jest najbardziej realne, podporządkować się i narzekać, byle po cichu, oby się nie wychylić i nie podpaść władzy. Proste?

Ja z członkostwa w pzhgp pamiętam ze wielu hodowcom nie chćiało sie pracować dla związku.
A różniego rodzaju cwaniacy byli zawsze gotowi objąć jakąś funkcję i póżniej były narzekania na nie uczćiwy zarząd , napewno tak jest też w związku golebi ozdobnych.
Chćiało by sie powiedzieć do pracy panowie hodowcy,to jest wasz związek i jak będziecie dla niego pracować taki on będzie.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz.