Forum portalu GOŁĘBNIK.PL

Aby zarejestrować się przeczytaj regulamin i wyślij swój login na adres admin@golebnik.pl

Regulamin forum
Dzisiaj jest śr gru 12, 2018 2:48 pm

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ] 
Autor Wiadomość
dowiedziałem sie od znajomego ze w Kobylnicy sedzia Gilarski który sedziował mu ptaki był obsrewatorem. jak chcial złozyć protest to odesłali go do tego sedziego co sedziował mu ptaki. Czy to normalne zeby tak było na wystawie?

Tytuł:

Dzień dobry.
W Związkach znaczna część osób piastująca określone stanowiska nie posiada odpowiedniej wiedzy niezbędnej do piastowania danego stanowiska. Niezależnie, czy to dotyczy członka zarządu, czy członka komisji itp. Stąd następuje dużo nieporozumień i konfliktów. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich, ale nawet pojedyncze przypadki tworzą określoną atmosferę. Drugim bardzo istotnym czynnikiem jest też to, że nie odróżnia się koleżeństwa od zwykłej uczciwości. Kolega kolegą, ale uczciwość na pierwszym miejscu.
Pozdrawiam

Wyświetl profil Wyślij prywatną wiadomość  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Witam
Chciałbym zaprezentować wyczyny pana Ireneusza Ociepy, przy ocenie maściuchów „polskich” na wystawie w Rzeszowie (16-17 luty 2008 r.)
Zdięcia są w linkach poniżej. Czerwony maściuch „polski” otrzymał 94 pkt. natomiast czarny 95 pkt. i tytuł zwycięzcy w rasie. Przepraszam za słabą jakość zdięć, jeśli nie widać, to zapewniam, że ten czerwony maściuch miał różową brew. A może po prostu pomylono karteczki ? :wink:

Czerwony oceniony na 94 pkt.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1d6 ... c52d6.html

Czarny:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6e1 ... 01293.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1d0 ... 9a327.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/104 ... 4570c.html

Ciekawi mnie kilka spraw:
1) Czy sędzia podczas oceny był trzeźwy ?
2) Czy sędzia oceniający czytał wzorzec maściucha polskiego ?
3) Czy sędzia oceniający posiada uprawnienia do oceniania tej rasy, i czy widział kiedyś czystorasowego maściucha polskiego ?
Postaram się powstrzymać od komentarza. Sądzę, że jedynie nagłaśnianie i upublicznianie takich spraw, może coś zmienić (na lepsze) w PZHGR i w ogólnie pojętej "etyce sędziowskiej".
Dziękuję.

Tytuł:

Przy założeniu, że sędzia posiada stosowne uprawnienia i zna wzorzec maściucha musiał być konkretnie pijany, albo po kilku skrętach dobrej maryhy. Przede wszystkim po budowie ptaków (wysokie nogi, prostopadle do ciemienia, wstawione dzioby, cienkie szyje) widać, że jest to typowa krzyżówka budapesztańskiego z maściuchem, nie widać dokładnie głów, ale prawdopodobnie też mają wywalone guzy oczne i potyliczny na wierzch, także oba te "maściuchy" powinny być BO za obce cechy, a robiąc z czarnego Zwycięzcę jest jakąś wielką pomyłką, żeby nie nazwać tego kompromitacją sędziego. Ale co z tego..., większość "sędziów" ma w d...e jak wygląda maściuch polski, na wystawie we Wro jeden z poważnych hodowców i zarazem sędzia powiedział mi, że rozdzielili ocenę maściuchów gładkich i koroniatych, ponieważ ptaki te mają różną budowę głowy i nie można ich razem oceniać (bzdura). Gładkich i koroniatych nie powinno się oceniać razem ze wzgl. na strukturę tych drugich, a głowy obie odmiany winny mieć identyczne.

Tytuł:
Awatar użytkownika

Wystawiam dopiero od dwuch sezonow,ale wkurza mnie fakt / spotkalem sie z tym na jednej z wystaw / ,ze sedzia ocenia swoje gołębie i jeszce robi z nich zwycięscow w rasie.Moim zdanie cos takiego nie powinno miec miejsca

Tytuł:
Awatar użytkownika

Sędzie wg mnie powinien być postronny bo inaczej tak jak piszesz wyniki moga być wypaczone. Ale jeżeli faktycznie tak jest jak piszesz to niejest to normalne.

Tytuł:
Awatar użytkownika

Witam
Po dłuższym czasie, chciałbym się zapytać czy pan sędzia Ireneusz Ociepa został w jakiś sposób "zdyscyplinowany" za swoje wybryki przy ocenie maściuchów "polskich" na wystawie w Rzeszowie ?
Może czyta to jakiś członek Kolegium Sędziów, czy Zarządu Głównego - niech się wypowie.
Rozumiem, że taka wpadka, mogła by się przydarzyć młodemu sędziemu, który z braku fachowców musiał oceniać "nieswoje" rasy (zakładając, że byłby daltonistą).
Jak można ocenić maściucha jako "polskiego" gdy ten ma czerwono-różową brew, nie mówiąc już o głowie :shock: Jak można takie ptaki ocenić na 94 pkt. ? :shock: :lol:
Czy ten człowiek nadal będzie oceniał gołębie, za nasze pieniądze ?

No tak ,macie rzeczywiście problem z maściuchami ,ale ja jako hodowca sroki Niemieckiej to jest dopiero problem!!. Obserwuje jednego sędziego, jak on ocenia „Srokę”, i wszyscy wystawcy mają z tego fajną zabawę ?,to jest jego rzeczywisty styl ocen ;na wystawie, a raczej na kilku wystawach, i kilka lat z rzędu , ten sędzia jest bardzo koleżeński. ?.w rzędzie stoi kilkadziesiąt sztuk sroki, czytam karty i sam niedowierzam na wszystkich kartach jest dokonany wpis „sroka”,ale nie ma żadnego dopisu jaka to„sroka”??. Koledzy podpowiadają mi, że otrzymali od sędziego takie informacje; jeżeli sroka ma obrączkę nr 7,to jest Łowicka, a jak nr 8 to Niemiecka, tylko szkoda, że ten sędzia nie wie, że między tymi rasami są „mieszańce?!”
,które powinny być od razu dyskfalifikowane.A TU OCENY SUPER, no i niespodzianka wygrywają te mieszańce, ??,a hodowcy się cieszą ,że na odpady otrzymują puchary?, ale przykre jest to, że sędzia wpuszcza tych hodowców w„ maliny” ,a ci hodowcy myślą ,że tak musi być, uzasadniam tym ,że większość tych hodowców jak i sędzia nie znają wzorca!, toteż nie widzą różnicy między tymi „ mieszańcami”!?. to są jaja???

Pozdrawiam

Wg mnie najgorsze jest to ,że na wystawy udają się ludzie młodzi chcący zobaczyć wzorcowe ptaki, do których wyglądu powinni dążyć w w swoim stadzie. I co widzą ? Właśnie.... Poważniej zajmuję się gołębiarstwem po dłuższej przerwie około 6 lat. I mniej więcej od tego czasu regularnie uczestniczę w wystawach różnej rangi i tak na dobrą sprawę zawsze słyszę głosy krytyki wobec sędziowania na tych imprezach.
A temat maściucha polskiego to już corocznie powtarzająca się historia. Nie dosyć, że tych ptaszków jest bardzo mało to jeszcze dochodzi wiedza i sposób oceny sędziów. Poprzez taką ocenę i utrwalanie wizji jak ma wyglądać ten gołąbek wyrządza się tej rasie ogromną krzywdę. Dotyczy to również innych ras. O wiele lepiej by było dać ptakowi odbiegającemu od wzorca lub posiadającemu cechy obce dać ocenę negatywną (BO) niż utwierdzać kogoś w przekonaniu, że prowadzi słuszną drogę hodowlaną. Taka szokowa terapia przydała by się w wielu rasach a przyniosła by tylko same pozytywne rezultaty. Niestety ale zależy to tylko od sposobu sędziowania, wiedzy sędziego, jego obiektywizmu i uczciwości. Pozdrawiam.

Do kol. jogi - piszesz, że hodujesz i oceniasz sroki, więc w związku z tym mam prośbę o rozpoznanie jaka jest sroka na niżej pokazanym zdjęciu. Znowu na pewnej wystawie zostały pokazane gołębie inne niż opisane w katalogu.
Po rozpoznaniu tej sroki napiszę gdzie to było.

Obrazek

Pozdr.

Witajcie!
Zapomniałem, że sędzia Gilarski już w ubiegłym roku był bohaterem skandalu sędziowsko-obserwatorskiego. Ale Kolegium Sędziów śpi.Bo gdyby zareagowało właściwie, to w Gdańsku nie było by powtórki w wykonaniu tego pana.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Witam kolego Zjak jest problem pomiędzy Sroką Niemiecką, a Łowicką ale obstawiam na Niemiecką. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Witam,
Zjak, ładne sroki niemieckie możesz sobie pooglądać w dziale "Aktualności" pod zakładką: Schonbach - Niemcy 2009 Klubowa Wystawa Gołębi - Niemiecki Długodzioby.
Na moje oko, gołąbek którego sfotografowałeś, to mieszanka sroki łowickiej z niemiecką, bo ni z gruchy, ni z pietruchy nie wygląda mi to-to na gołąbka czysto-rasowego.
Sroka łowicka jest ptaszkiem drobniejszym, głowa i budowa coś "a' la" srebrniak, natomiast sroka niemiecka zaczyna coraz bardziej (z budowy) upodabniać się do kariera :wink:
Może to sroka angielska ? :lol:

No to sprawa sroki się skomplikowała. Jak data na zdjęciu wskazuje była to wystawa w Radomiu.

Zadałem pytanie ze zdjęciem ponieważ sam nie byłem w stanie tej sprawy rozwiązać. Na kartach oceny był napis "sroka", w katalogu wystawy było napisane, uwaga! "PDL Sroka niemiecka". Ptaki te wystawiało trzech hodowców. Kto oceniał, nie wiem, gdyż w katalogu przy ocenach poszczególnych ras nie ma wpisanych sędziów.
Konsultowałem tę sprawę z jednym hodowcą i sędzią, który zna jednego z hodowców tych srok i wie, że hoduje sroki łowickie.

Więcej na ten temat pisał nie będę, bo wiadomo o co chodzi. Katalog opracował p.A.Kaim, który był gospodarzem wystawy. W wykazie ras gołębi w katalogu w pkt 4 jest napisane: sroka niemiecka.
Ja przyjąłem opis zdjęcia jako sroka łowicka.

Proponuję nie komentować tego zdarzenia bo nie ma sensu.

Mam zrobione kilka zdjęć tych srok to wstawię dla porównania, oczywiście na tej wystawie.

Inne zdjęcia z tej wystawy: http://zjak.fotosik.pl/albumy/603256.html

Mam też zdjęcie sroki niemieckiej: http://www.golebie.wombat.fc.pl/zoom_im ... oka&album=

Pozdr.

Jeszcze zdjęcia dwóch innych srok z tej wystawy:

Obrazek

Obrazek

Pozdr.

Kol – Zjak,bardzo przepraszam ,że prędzej Ci nie odpisałem; nie było mnie w kraju; obecnie przeczytałem posty ,i muszę Cię rozczarować, że zdjęcie precyzyjne nie odzwierciedli tego co mam przed sobą. Pierwsze zdjęcie, to jest gołąb raczej pomieszany, nie zależnie jak bym go potraktował, Sroka Łowicka ,czy Niemiecka, o ile bym go nie zdyskwalifikował to miałby bardzo słabą ocenę, pozostałe zdjęcia to samo. Następnie w następnym poście Kol; robertr 012 napisał jedno zdanie, ale chyba nie wie o co chodzi. Dalej post Kol; Setera jest trafny, w pierwszej części, ale poniżej troszkę za mocno zbliżył srokę do Kariera ,lub Angielskiej. Następny post Kol; Zjaka; to co dalej pokazałeś to naprawdę nie jest to co chciałbym zobaczyć. W miarę w czystej rasie, obie te rasy można było zobaczyć na wystawie w Brześciu Kujawskim Euro-III, nie było ich dużo, ale były naprawdę dobre, a kto był i widział to na pewno ma takie samo zdanie. Organizatorzy wiedza jak wyglądają sroki,Niemieckie czy Łowickie i pod taka nazwą gołębie uszestniczyły w tej wystawie, ale przede wszystkim nie było mieszańców, stały te dwie rasy w innych miejscach, i naprawdę całkiem się dobrze prezentowały, tu piątka dla organizatorów? No a Radom to masz rację, ja też tam byłem kilka razy nawet wystawiałem, tam się liczy tylko ;srebrniak, perłowy;i nic więcej?!!

Pozdrawiam

Dziękuję za odpowiedzi i wyjaśnienia, ale ja mam w dalszym ciągu dylemat, jak podpisać zdjęcie w albumie. W katalogu, jak wcześniej pisałem, jest napisane w wykazie ras - pkt 4 - sroka niemiecka, w tabeli z oceną - PDL Sroka niemiecka. Wniosek z tego taki, że ptaki były oceniane jako sroki niemieckie, no i chyba NDL, a nie PDL.

I teraz ostatnie pytanie, czy zdjęcie mam podpisać jako sroka niemiecka, czy zdjęcie usunąć, bo chyba nie podpiszę sroka łowicko-niemiecka.
Nie chcę wprowadzać w błąd oglądających moje zdjęcia, bo wystarczy, że w katalogach z wystaw, niektórzy organizatorzy zamieszczają błędne informacje o rasach gołębi.

Pozdr.

Awatar użytkownika

Witam,
z tego co widzę na zdięciach z niemieckich wystaw ras NDL, to Sroki Niemieckie wystawiane w Polsce, "troszeczkę" różnią się od tych wystawianych w Niemczech :roll:
Może po prostu mamy w Polsce "swoją" Srokę Niemiecką :lol:
Z tą sroką angielską, panie Jogi, to był żart :wink:
Aha, pod tym linkiem, mamy zobrazowaną "ewolucję" NDL (po ichnemu DLT) ze zgrabnego ptaka typu lotnego, w "coś" co już niestety nie lata, aczkolwiek podlatuje :wink:
http://www.sv-dlt-plt.de/wiki/Zeitliche ... %C3%9F_DLT
Jak dla mnie, to ta rasa mogła by się "zatrzymać" w latach 50'tych - wtedy te gołąbki miały jeszcze zadatki na dobrego lotnika (jak na "standardy" Długodziobych Lotnych, rzecz jasna) - czyli, przy dobrym treningu ok. godziny lotu.
PS.
jeśli ktoś dysponuje zdięciami ras PDL z wystaw na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat, to można by się pokusić o podobną galeryjkę (PZHGR i DI za nas tego nie zrobi) :wink:

SETER pisze:
Witam,

PS.
jeśli ktoś dysponuje zdięciami ras PDL z wystaw na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat, to można by się pokusić o podobną galeryjkę (PZHGR i DI za nas tego nie zrobi) :wink:

SETER! chyba żartujesz! zdjęcia z wystaw gołębi z ostatnich kilkudziesięciu lat? jestem pewny, że niektórzy hodowcy przed 40, czy 50 lat temu aparatu fotograficznego nie widzieli, a co dopiero robienie zdjęć.
Robiłem takie zdjęcia swoim gołębiom, aparatem Smiena ale nie mogę je znaleźć.

Ale mój problem pozostaje bez odpowiedzi!

Pozdr.

Awatar użytkownika

Witam,
pojedyncze zdięcia z wystaw, lub robione w gołębnikach, a także skany zdięć z czasopism, i katalogów (zdarzały się) - zebrać to do kupy, a później zrobić galerię.
Ambitne zadanie :wink:
Można zacząć od tego:
http://www.sv-dlt-plt.de/wiki/F_Schaefer_%3F%3F_1954
Proponuję przejrzeć sobie całą stronkę i wszystkie galerie - jest tam nawet jedno zdięcie wykonane przeze mnie 8)
PS.
czy ma ktoś stare egzemplarze wzorców gołębi PDL i pokrewnych ? - czy były na nich zamieszczone jakieś ryciny ?

I tu kolega SETER, daje Ci dobrą radę, wejdż w dział ;Aktualności’’ i pod zakładką;Schonbal”-2009 z klubowej wystawy NDLiPS, zobaczysz dobre sroki Niemieckie, a wtedy będziesz miał dobre konkretne porównanie. A u nas jak wiesz; sędziowie oceniają jak im się podoba, po numeracji obrączek, jak to już pisałem w jakimś poście. Dobrych znających na tej rasie sędziów się nie dopuszcza do ocen; Ba muszą być tacy sędziowie ,którzy dyktują tą rasę pod rynek. I to wszystko?!
Kol; ZJAK ja chyba Ci pisałem jak najlepiej ocenić gołąbki, jeżeli chodzi o podpis tych gołąbków to śmiało podpisz NDL-Sroka, na pewno mają więcej cech rasowości z Niemieckiej, niż z Łowickiej.Bo skąd się wzięła sroka Łowicka?po jakich krzyżówkach tą rasę wyhodowali ?!też nikt nie wie?, o co najciekawsze, skąd się wzięła sroka Łowicka?po jakich krzyżówkach tą rasę wyhodowali ?! też nikt nic nie wie?, a co najciekawsze nie przedstawili historii powstania tej rasy, bo takiej nie ma ?!!I teraz trzeba się zastanowić, dlaczego komisja standarcyjna zatwierdziła tą rasę?! Na to bym chciał otrzymać odpowiedź.A jerzeli taką odpowiedź ktoś napisze, to niech będzie konkretna.

Pozdrawiam

Przepraszam;powtórzyło mi się zdanie

Dziękuję kol. jogi, podpiszę jak sugerujesz.

Pozdr.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.