Przepiórki-porady i informacje o hodowli

Fokus
Kontakt:

Przepiórki-porady i informacje o hodowli

Post autor: Fokus » pn maja 30, 2011 11:25 pm

Prosił bym hodowcó przepiórek o informacje dotyczące tych ptaszków... Jestem zainteresowany mała hodowla i chciałbym uzyskać informacjie od hodowców, a myślę że na tym forum jest chociaż kilka ;-)

perros
Kontakt:

Re: Przepiórki-porady i informacje o hodowli

Post autor: perros » wt maja 31, 2011 6:40 am

ja je hodowałem dla jajek na własny użytek i od przyszłego roku chyba znowu sobie zakupie kilka sztuk. A co dokładnie chciałbyś wiedzieć?

Fokus
Kontakt:

Post autor: Fokus » wt maja 31, 2011 6:53 am

Gdybyś mógł to opisz najważniejsze informacjie o hodowli:) np.: karmienie, rozmnażanie, pielęgnacjia:)czy potrzebują woliery na zewnątrz, czy preferują raczej ściólke czy piasek jako podłoże, zagęszczenie na mkw, co robisz z nadmiarem wytworzonych jajek i osobników???? Jeśli możesz to proszę abyś odpowiedział mi na te pytania... Wiem że to dużo:)

perros
Kontakt:

Post autor: perros » wt maja 31, 2011 10:46 pm

Z uwagi na to że nie była to hodowla nastawiona na zyski pod żadnym kątem a jedynie moje hobbystyczne zajęcie przepiórki trzymałem razem z falistymi w wolierze zewnętrznej która w 3/4 była z zamkniętymi ścianami reszta ścian odkrytych, zimą osłanianych folią. Woliera miała wymiary 2 na 3 metry. Oczywiście ja tak trzymałem ale wymiary dla stadka przepiórek mogą być nawet 1metr kwadratowy. Oprócz tego że było to piękną ozdoba ogrodu to chciałem im zrobić jak najlepsze warunki. Na 4/5 kur miałem jednego koguta który niesamowicie piał. Podłoga była wyłożona piaskiem a w kącie była ziemia i darnie, które uzupełniałem co jakiś czas. Przepiórki znoszą jaj właśnie na takich darniach. Karmiłem je mieszanka zbóż, jednak jeśli nie chce się aby wysypywały ziarna to warto pomyśleć o jakimś karmniku który im to uniemożliwi. Mi akurat to nie przeszkadzało bo z wysypanego ziarna które wyrastało zarówno przepiórki jak i papugi miały dostęp do zieleniny. Oczywiście dawałem im zerwana trawę, koniczynę i inne zielone dobrocie z ogrodu. Warzywa, owoce i jajko drobno posiekane też były mile widziane. Przepiórki składają dość często jajka, u mnie w sezonie co 2, 3 dni. Z jajek najczęściej robiłem jajecznice albo gotowałem dla mojej bratanicy która miała skazę białkową i mogła jeść tylko takie jajka. Z reszta to był główny powód zakupu tych ptaków ponieważ ich jajka maja bardzo mało białka w znaczna część stanowi żółtko. Zrobiłem sobie także inkubator własnej roboty i z dużym powodzeniem odchowałem sporo sztuk. Nie są to ptaki wymagające i nie sprawiają problemów. Trzeba jednak wiedzieć że niepokojone często wzbijają się pionowo w powietrze i zbyt niski lub żle wykonany sufit może być przyczyną rozbijania się tych ptaków. Oczywiście opisuje tutaj przepiórki japońskie jednak miałem równiez przepiórki chińskie które są najmniejszymi kurakami na świecie i co najważniejsze nie zatraciły instynktu wysiadywania jaj przez co są fantastycznym obiektem obserwowań przyrody jednak nie są tak wtrzymałe na warynki atmosferyczne i preferowane jest ogrzewanie w zimie oraz są to ptaki monogamiczne i w mniejszych wolierach powinno się je trzymać po jednej parze. Mam nadzieje że coś pomogłem, jeśli będziesz miał jakies pytania to wal śmiało :) pozdrawiam

Fokus
Kontakt:

Post autor: Fokus » śr cze 01, 2011 12:14 am

Tak tak bardzo pomógłes :-) wszystko co chciałem wiedzieć praktycznie w jednym poście :-) ... Jeszcze jeśli mógłbyś mi zdradzić skąd nabyłes te ptaszki??

perros
Kontakt:

Post autor: perros » śr cze 01, 2011 1:18 pm

Ja akurat kupiłem jajka na allegro i dałem wujkowi do inkubatora, można też podłożyć pod kurę jednak nie wiemy ile sztuk i jakiej płci się wyklują. Na allegro jak i na giełdach z ptakami nie powinieneś mieć problemów z zakupem tych ptaków i cena nie jest wygórowana.

Fokus
Kontakt:

Post autor: Fokus » śr cze 01, 2011 2:18 pm

A nie bałeś się oszustwa z jajkami?? Sprawdzałem na allegro przed chwilą i okazało się że jajka są droższe niż przepiórki :-) ...

perros
Kontakt:

Post autor: perros » śr cze 01, 2011 5:19 pm

patrzyłem teraz na allegro i cena za 18 jajek to już od 7 zł za komplet a jedna przepiórka od 6 zł więc raczej komplet jajek jest droższy niż jedna przepiórka :) poza tym kupując takie jajka patrzysz na komentarze sprzedającego i wiesz czy wysyła zapłodnione jajka czy nie

Falkos17
Kontakt:

Post autor: Falkos17 » śr cze 01, 2011 5:32 pm

Kupowanie jajek od nie znanych osób to tak jak kupowanie kota w worku . Najlepiej kup sobie na początek samca i samice i od nich uchowasz sobie młode. Napewno to będzie pewniejsze ;)

perros
Kontakt:

Post autor: perros » śr cze 01, 2011 6:09 pm

masz rację, jak nie chce się ryzykować to lepiej kupić patki z tym że polecałbym stadko minimum 3 plus 1

Fokus
Kontakt:

Post autor: Fokus » śr cze 01, 2011 9:22 pm

A jakie proporcje dla stadka 20 przepiórek?? waszym zdaniem :)

Fokus
Kontakt:

Post autor: Fokus » śr cze 01, 2011 9:23 pm

A jakie proporcje dla stadka 20 przepiórek?? waszym zdaniem oczywiście :mrgreen:

perros
Kontakt:

Post autor: perros » czw cze 02, 2011 3:42 pm

to też zależy na jakiej powierzchni ale ja bym kupił 16 kur i 3, 4 koguty ale nie miałem takiej hodowli a zaledwie jedno stadko. A jakie ma być przeznaczenie twojej hodowli??

Fokus
Kontakt:

Post autor: Fokus » czw cze 02, 2011 6:30 pm

Ją będę miał pomieszczenie około 3 mkw... Przepiórki będę hodowal na jaja głównie do swoich potrzeb z możliwością sprzedania nadmiaru ale raczej go nie będzie... No chyba że się dorobie większego stadka to się wtedy zobaczy :-) moja mama sprzedaje jaja kurze więc może poszerzymy asortyment o jaja przepiórcze :-) ale to już raczej kwestia do przemyślenia... Tak jak mówię na początku tylko dla swoich potrzeb będę je hodował...

perros
Kontakt:

Post autor: perros » czw cze 02, 2011 9:35 pm

to naprawdę zdrowe jajka i mi smakują. Jednak jak robisz jajecznice najpierw trzeba je rozbić do szklanki i dopiero później wszystkie wlać na patelnie bo jakbyś chciał pojedynczo je wbijać to zanim byś wbił ostatnie pierwsze już by się spaliło :)

Awatar użytkownika
Palonek
Kontakt:

Post autor: Palonek » sob cze 04, 2011 10:31 pm

Co najlepsze to słyszałem że przepiórcze jajka są dobre na potencje :P
GG: 6973131

Fokus
Kontakt:

Post autor: Fokus » wt cze 07, 2011 2:12 pm

Ciekawe czy to prawda :mrgreen:

Falkos17
Kontakt:

Post autor: Falkos17 » wt cze 07, 2011 5:55 pm

Się okaże ;) tylko nie jedź ich za dużo ... :)

zebra998
Kontakt:

Post autor: zebra998 » śr cze 08, 2011 6:52 pm

Najleszy jest chrzan. Trzeba go tylko dobrze przywiązać :lol:

Fokus
Kontakt:

Post autor: Fokus » ndz cze 26, 2011 2:41 pm

Ktoś może wie czy hodowlę przepiórek na jajka jadalnę trzeba gdzieś zgłaszać :-) ??

shadow
Kontakt:

Post autor: shadow » wt sty 21, 2014 12:35 pm

ktos hodowal przepiorki w klatce w gołębniku? zastanawiam sie czy nie zbudowac troche wiekszego golebnika i nie wydzielic czesci dla przepiorek.

domek32
Kontakt:

Post autor: domek32 » czw lut 06, 2014 1:36 pm

Witam, spokojnie może pokusić się o zmodernizowanie woliery na kurnik dla przepiórek. Kwestia dobrania odpowiednich poideł i karmideł. Przy większej ilości np. 50 szt. bardzo fajnie się sprawdzają linie pojenia kropelkowego. Jeden 2-metrowy odcinek linii pojenia, zasilany z beczki wystarcza nawet na 150 ptaków. I dzięki temu ptaki mają zawsze czystą wodę. 8)

ODPOWIEDZ