Forum portalu GOŁĘBNIK.PL

Aby zarejestrować się przeczytaj regulamin i wyślij swój login na adres admin@golebnik.pl

Regulamin forum
Dzisiaj jest śr gru 12, 2018 3:07 pm

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość

Witam,-gdzieś w poprzednich latach ten temat był poruszany ale nie mogę zlokalizować.Jak do tej usterki podejść na dzień dzisiejszy?Gołąb na wystawie będzie bez oceny,a może tylko zabrane punkty za budowę.?Ocena europejska czy po widzi mi się sędziego ?

Wyświetl profil Wyślij prywatną wiadomość  

Awatar użytkownika

Sytuacja nie powinna sie nigdy zmienic poniewaz jest to nie logiczne jezeli golab ma wyrazne wady genetyczne i ma byc oceniony krzywy mostek jest ogromna wada w kazdej rasie

.jeśli to wada genetyczna to problem - bo połowa gołębi każdej danej rasy w Polsce jest ze sobą spokrewniona .eliminacja całej hodowli ?Wiadome że jeśli genetycznie to będzie się co jakiś czas pojawiać .Do kogo mieć pretensje?A u Pana nie pojawiają się młode z krzywymi mostkami? jeśli nie -to Ma Pan szczęście .

Awatar użytkownika

Zaden ze mnie pan jestem mlodym chlopakiem i moge nie miec racji uwazam ze ptaki z krzywym mostkiem powinny byc bezwglednie dyskwalifikowane z hodowli

Poszukalem troche na ten temat i znalazlem takie wpisy

Cytaty
"Nie jestem do końca przekonany czy krzywy mostek u gołębi występuje tylko z braku wapnia /Ca/. Na pewno krzywe mostki u niektórych ptaków są tym spowodowane. Ale myślę też, że może to być pewna wada genetyczna. Rozmawiałem na ten temat ze znajomymi hodowcami (brat rozmawiał o tym z fachowcami od gołębi) i większość potwierdza te spostrzeżenia. Podam konkretny przykład, mam jednego samca (gelb), który ma dosyć mocno skrzywiony mostek (oprócz mostku ma wszystko w porządku) wszystkie jego młode mają proste mostki natomiast prawie 90% jego wnuków ma krzywe mostki. Podczas lęgów bardzo dbam o to aby ptakom nie brakowało żadnych mikro i makro elementów, więc brakiem wapnia /Ca/ na pewno nie jest to spowodowane."
"
Masz rację, że kwas octowy odwapnia organizm, co może objawiać się łamliwością skorupek jajek.
Gołąb to nie jest kura, bo zniesie dwa jajka i na kilka tygodni ma spokój.

Natomiast jack, nie zauważył osłabienia skorupek jajek, to albo nie zauważył łamliwości skorupek, albo
ma dobrze zbilansowane żywienie.
W kwaśnym środowisku na pewno dobrze wchłania się żelazo /Fe/, ale na pewno nie wapń /Ca/.

Na wystawach gołębi, czasem na karcie oceny można spotkać napis: "krzywy mostek" i jak myślicie, co jest tego przyczyną? Chyba wszyscy lub większość, wie.

Pozdr."
"Także do takiego wniosku doszliśmy :). W takim razie wszystkie ptaki z krzywymi mostkami powinny być bezwzględnie usuwane ze stad, bez względu na ich inne walory. Zauważyłem, że coraz więcej gołębi jest dyskwalifikowanych ze względu na krzywy mostek, może to właśnie z tego powodu, że ptaki z krzywymi mostkami są rozmnażane i gołębi z tą wadą genetyczną jest coraz więcej albo też dlatego, że ostatnio częściej bywam na wystawach :D Jako ciekawostkę dodam, że Niemcy (przynajmniej Ci od garłaczy) na swoich wystawach nie dyskwalifikują gołębi z lekko krzywym mostkiem natomiast w Polsce wystarczy leciutkie skrzywienie i dostajemy BO.
Pozdr."

Wpisy sa z tego forum autorami sa Garlacze :) i Zjak

Witam.Co do ,,Pan ''-grzeczności nigdy za wiele .Ten artykuł co przytoczyłeś jest mi znany.to z forum gołębi pocztowych,a i te z tego forum czytałem.Szukam i ja ale nic oczywistego nie znajduję.
Rozmawiałem i ja z kilkoma i nikt kategorycznie nie obstawał że to wada genetyczna. Poruszałem ten temat z Panem [piszę z wielkiej litery bo jest dużo starszy o de mnie] który jest jednym z czołowych hodowców w Polsce[nie samozwańcem]i był tym oburzony . Rzekł mi że wszyscy mówią o eliminowaniu , że to wada genetyczna a nikt nie eliminuje-mało tego ,gdy trafi się okazja nabyć gołębia z czołowej hodowli to nikt na to nie patrzy bo chce wprowadzić obcą krew.Motywacja jest taka że i tak tego gołębia nie będzie wystawiał; a puści młode .W opinij rozmówcy ;krzywy mostek nie jest wadą genetyczną!
I co dalej ?;jestem w ......

Awatar użytkownika

Mozliwosci sa trzy mianowicie;
Pierwsza to to iz jako mlodek zdeformowal ja sobie w gniazdzie.
Druga to przypuszczenie braku witamin i nie wyrosniecie tak jak potrzeba mostka
Trzecia to wlasnie wada genetyczna

Dodam tylko ze pierwsze 2 byly by korzystne dla hodowcow poniewaz mozna by wtedy kupic taniej dobrego golabka do rozplodu i ciagnac mlode bez krzywego mostka :#

Często kupuję ptaki, które pomijając krzywy mostek są gołębiami naprawdę wysokiej klasy, gdyby nie ten nieszczęsny mostek, można by powiedzieć, że niemal idealne. Jeśli nie widać po nich innych oznak defektów genetycznych, to krzywy mostek można uznać za 'plus" przy negocjacji ceny, a jest szansa wyhodować coś naprawdę fajnego.

ja mam przykład ze swojej hodowli ogólnie hoduje pdl-a ale mam jedną parę dobrej klasy rzeszowskich, na początku sezonu miałem kłopot z wysiadywaniem przez nie jajek więc przełożyłem pod mamkę samicę perłową pdl i pasiaka (takie mi zostały połówki więc sparowałem aby mieć pod co podłożyć ) wykluł się jeden młody ale i one miały problem z wystarczającym nakarmieniem go ponieważ to naprawdę potężny ptak i podczas doglądania zauważyłem że ma krzywy mostek, według mnie było to spowodowane tym że redzice przyrodni nie mieli jak dobrze objąć go swoim ciałem aby go dogrzać i skrzywienie powstało w wyniku zbyt mocnego wysiadywaniu tego młódka a nie jest to wada genetyczna ponieważ następne które rzeszowskie wychowały same mają wszystko w porządku. Sam kupowałem pdl-e od innych z krzywymi mostkami ale jeśli nie ma innych wad to tak jak kolega pisał wyżej tych i tak nie wystawię a młode idą bez takiej wady. W przeszłości podczas lęgów obcinałem brzozowe witki do gołębnika aby mogły nanosić na gniazdo i wtedy też zauważyłem kilka krzywych mostków ale teoria też jest taka że poprostu był za twarde i gołąbki krzywiły sobie je podczas wzrostu w gnieździe.

Jak pisałem wcześniej -jestem w czarnej d....!Bo każdy neguje głośno,a hoduje po cichutku...jest wilk syty -i ....wilk syty......jeśli to wada genetyczna to każdy ma w swym gołębniku gołębie z krzywym mostkiem ,tylko nie przyznaje się ?Co?

Jeśli to wada genetyczna, to sprawa jest prosta - likwidacja. Jeśli natomiast jest to wynik uszkodzenia mechanicznego, szkoda marnować cenne geny i grzech ich nie wykorzystać. Sędzia podczas wystawy często nie wie - czego wynikiem jest krzywy mostek, instrukcja oceny wyraźnie nakazuje takiego ptaka zdyskwalifikować i tu jest wszystko jasne. Co innego jednak wystawa, a co innego hodowla.

Jej no przeciez każdy sobie hoduje co chce;)
Jak powiedział Krzysiek na wystawie kasacja , ale przecież jak gołab jest śliczny i ma krzywy mostek i chcesz go hodować to w niczym Ci ten mostek nie przeszkadza;)
i tak go przez pióra nie zobaczysz;)

Chodziło mi raczej o to, że nie warto bezkrytycznie podchodzić do dyskwalifikacji ptaka z wystawy ze względu na krzywy mostek. Przede wszystkim, hodowca powinien mieć świadomość takiej oceny i ptaka na wystawę nie dawać, ewentualnie, jeśli uważa, że mimo wszystko ptak jest na tyle cenny, że warto go pokazać, może go wystawić jako pokaz. Z drugiej strony , dobry hodowca z reguły wie, kiedy ten krzywy mostek jest wynikiem defekty genetycznego i sam , bez podpowiedzi ze strony sędziego, we własnym zakresie wadliwego ptaka eliminuje. Dyskwalifikacja z wystawy a likwidacja z hodowli to są dwie zupełnie różne bajki, taki ptak może mieć cenne geny, których likwidacja byłaby ogromnym marnotrawstwem. W hodowli - jak w życiu, nic nie jest tylko czarne i białe.

Maściuch czy to twoje gołąbki są na allegro pod nazwą sprzedajacego nera??

Awatar użytkownika

Nie sprzedaje golabkow na allegro obecnie wiec jest to nie mozliwe aby pod tym czy pod innym nickiem ktos sprzedawal jako moja osoba

ja nie mówię że to ty tylko pytam czy to może Ty bo też krótkie i chyba nawet niezłej klasy a chyba takie posiadasz i dlatego mi się z Tobą skojarzyło

Witam widzę ze w tym temacie często pada rozwiązanie problemu przez likwidację tylko ze przez to nie jeden hodowca pozbedzie się pięknych ptaków lub w sytuacji zagrożonej rasy jak Śląski Tarczowy to kierunek do jej wyginiecia chodujac ta rasę nawet 70 % młodych ma większe lub drobne skrzywienia.domieszka innej rasy tez nic nie pomogła.tak wiec ta rasa idzie w kierunku wyginiecia przez male grono hodujacych ta piekna rase w dobrej klasie nie na mamki jak to zazwyczaj jest i przez masowe ich wykupowanie przez obcokrajowcow.niektórym sędziowie zbyt mocny nacisk kładą na tą wadę jakby to tylko mostek się liczył u golebia.rozumie jeśli gołąb ma skrzywienie wielki rażące ale jeśli ma delikatne czasami trudne do wyczucia to jest punkt karny z budowy i hodowca nie jest zrazony jak widzac na karcie ocenę BO.

Witam. Kiedyś gdy hodowałem niemieckie wystawowe miałem przypadki krzywych mostków.
Z tego co pamiętam to najczęściej wada ta występowała u "jedynaków" karmionych przez dobre mamki. Od czasu gdy w gołębniku mam krótkodzioby takiej sytuacji nie zauważyłem.

Ciekawe. Kolega, który hoduje niemieckie wystawowe i garłacze angielskie, mówił mi to samo. U "anglików" dodatkowo trafiają się "rozjechane nogi". Zawsze sądziłem, że to z niedożywienia lub defekt genetyczny, a kolega mówi, że 'z przekarmienia".

Tytuł:

witam .dałem dla przykładu gołębia na wystawę z krzywym mostkiem i miał odjęte dwa punkty za budowę ale nie zdyskwalifikowany.

Awatar użytkownika

krzysiek, nadwaga od nadmiernej ilosci karmy moze dac tak samo jak z niedozywienia negatywne skutki w zdrowiu golabkow

Tak, ale to nie jest nadwaga, tylko efekty wyglądające jak defekty genetyczne - "anielskie skrzydła', "rozjechane" nogi itp.

krzysiek pisze:
Tak, ale to nie jest nadwaga, tylko efekty wyglądające jak defekty genetyczne - "anielskie skrzydła', "rozjechane" nogi itp.

czy twierdzisz ze "anielskie skrzydla" do defekt genetyczny?

Nie, nie twierdzę, to może być defekt genetyczny, chociaż nieczęsto się zdarza, częściej jest to efekt przekarmienia. natomiast "rozjechane" nogi - odwrotnie, częściej ta przypadłość pojawia się w wyniku wadliwych genów, niż przekarmienia. U gołębi nie występuje nadwaga, nie w okresie wzrostu, natomiast młode bardzo intensywnie karmione w tym okresie mają ten wzrost zaburzony, stąd wynikające z tego różne wady budowy, z których część z wiekiem ustępuje.

Dla mnie anielskie skrzydło to nie defekt genetyczny, bo z czasem ta wada zanika i młode zaczynają normalnie nosić skrzydła, co innego mogę powiedzieć z rozjechanymi nogami. Kilka razy miałem już przypadek u młodych felków, że w misce rozjeżdżały im się nogi na boki. Młody wspierał się na mostku. Nie był to na pewno efekt przekarmienia, są to dość drobne gołębie, zazwyczaj wykarmiają oba młode, ale super rewelacji w karmieniu nie ma. Efekt rozjechanych nóg sprawiał, że młody robił pod siebie, z czasem robi się upaprany we własnej kupie. Kiedyś zostawiałem takiego młodego, żeby zobaczyć czy się odchowa, żaden nie przeżył mimo, że był karmiony. Sam efekt tego wygląda tak, że widać, iż gołąb się męczy próbując poprawić swoją pozycję w misce. Dlatego większość od razu eliminowałem z hodowli.

Nie każdemu gołębiowi anielskie skrzydło się cofa. U karierów i garłaczy angielskich na przykład co drugiemu osobnikowi mającemu w młodości anielskie skrzydło, zostało to już na zawsze.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.