Forum portalu GOŁĘBNIK.PL

Aby zarejestrować się przeczytaj regulamin i wyślij swój login na adres admin@golebnik.pl

Regulamin forum
Dzisiaj jest ndz gru 09, 2018 8:36 pm

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 158 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Stawak Polski

Witam was koledzy zajmuje się chodowlą stawaka polskiego i małopolskiego(tigry) ta rasa w moich stronach nie jest zbyt rospowszechniona..Proszę o ocene moich ptaków wszystkich chodowców..pozdrawiam

Załączniki:
Komentarz: Samica 2011
sieka.jpg
sieka.jpg [ 223.23 KiB | Przeglądany 10350 razy ]
Komentarz: samiec 2011
sztafr22.jpg
sztafr22.jpg [ 84.08 KiB | Przeglądany 10349 razy ]
Komentarz: samiec 2011
Sztafrek.jpg
Sztafrek.jpg [ 98.55 KiB | Przeglądany 10348 razy ]
Komentarz: Samiec 2011
Garłacz.jpg
Garłacz.jpg [ 100.57 KiB | Przeglądany 10351 razy ]
Komentarz: Samiec 2011
Pinokio.jpg
Pinokio.jpg [ 81.1 KiB | Przeglądany 10350 razy ]
 Wyświetl profil Wyślij prywatną wiadomość  

Witam. Jesli zdjecia sa dobrze zrobione to ptaki sa na zbyt niskich nogach jak dla mnie.Widac tez pojedyncze piorka na nogach a to blad.Na zdjeciu 3,4 i 5 widac jakby lotka wpadaly w czerwien a moze to tylko swiatlo tak odbija. Oceniajac szczerze dla mnie slabe.Pozdr

Moja ocena jest nieco inna.Na pierwszej fotce gołąb jak na tigra zbyt jasny. duża wada to białe lotki i sterówki.Oczywiście do dalszej hodowli się nada, ale to ptak z wadliwym rysunkiem. Następne dwa ptaki mają wyraźne wady koloru. Powinny być czysto czarne a są matowe, jakby po czarnym i niebieskim.Poza tym zbyt krótkie szyje i zwłaszcza na trzeciej fotce za małe garło. Czarny ma nieco zbyt długie lotki i sterówki oraz jak na mój gust zbyt wąskie garło.Jak na klasycznego stawaka polskiego ma też zbyt wysoką postawę.Wygląda na to, że to stawak typu wystawowego. Stawak polski nie powinien mieć zbyt wysokiej postawy i zbyt długich nóg. Co prawda wzorzec takiej postawy i nóg wymaga, ale promuje przez to mieszańce ze stawakami śląskimi.

Widzicie sami każdy chodowca ma odmienne zdanie na temat budowy,barwy itp..Jedni wolą gołębie na wysokich nogach smukłe o podłużnym ale mocno wydętym gardle zgodnie ze wzorcem inni na niższych nogach czyli gołębie mające nie zatracony styl lotu , aczkolwiek niektóre z moich ptaków będących z budowy wdług wzorca wykazują niekiedy poprawny styl lotu co jest dla mnie bardzo ważne ..Jednak posiadam stawaki różnej buowy..Dodam jeszcze kilka zdj moich stawaków również prosze o ocenę..

PS.Koledzy jeśli mogli byście dodajcie zdjęcia swoich stawaków tak dla przykładu..

Załączniki:
Komentarz: Ten sam samiec co poniżej
gruchacz_2.jpg
gruchacz_2.jpg [ 109.65 KiB | Przeglądany 10345 razy ]
Komentarz: Samiec 2011 na wysokich nogach najwyzszy na moim gołębniku
Bielcza_2.jpg
Bielcza_2.jpg [ 105.82 KiB | Przeglądany 10349 razy ]
Komentarz: Samiec 2010
bialy S_zmni.jpg
bialy S_zmni.jpg [ 88.47 KiB | Przeglądany 10348 razy ]
Komentarz: Samiec 2010 na średnio wysokich nagach
krwisty_2.jpg
krwisty_2.jpg [ 99.64 KiB | Przeglądany 10349 razy ]

Witam. Samiec na ostatnim zdjeciu ladny pozostale golebie maja skrzyzowane lota wiec nie warte oceniania.

Ocena gołębi na podstawie zdjęcia to naprawdę trudna sprawa. Temu na ostatniej fotce też lekko krzyżują się lotki. Trudno na podstawie zdjęć uchwycić, czy to naturalna cecha gołębia, czy też ptaki ustawiły się tak nienaturalnie bo były spłoszone podczas fotografowania. Dla mnie te ptaki mają ciut za długie lotki i sterówki co sprawia, ze nie będą latały stylowo.

Na podstawie zdjęć nie można stwierdzić czy gołąb będzie w naturalnej pozycji krzyżował lotki czy też nie. Wszystko zależy od pozycji jaką przybierze ptak podczas oceniania przez sędziego tudzież przy robieniu zdjęć.

Własnie dlatego ocena na podstawie zdjęć bywa nieobiektywna. Czasami krzywdząca dla ptaka, czasami wręcz przeciwnie. Łatwo jest wychwycić błędy, gdy widzimy fotki ewidentnego koka, niezłego ptaka ocenić trudniej. To znaczy, błędy rysunku czy koloru są widoczne,, ale już błędy budowy czy postawy wychwycić trudniej. Każdy, kto miał możliwość fotografować gołębie wie, jak trudno zrobić dobrą fotkę. Czasami sprzedaję ptaki na Allegro. Bywały przypadki, że gołębiowi robiłem kilkadziesiąt fotek po czym nie wystawiłem go na sprzedaż, bo nie było ani jednej fotki, na której nie wyglądał by o wiele gorzej niż w rzeczywistości.

Wielka szkoda że te stawaki mają tak piękne lotki ,oj wielka szkoda-świadczy to o tym że te gołębie ot tak sobie nazwałeś....bo co tam kolor czy rysunek ,czy mucha na dziobie jeśli by ptak ,, złożył w jedno " i opadał w dół jak ,,bomba"- mogli by Ci krytykować do czasu gdy pokazałbyś filmik z poprawnym lotem...a tak...?Problem coś jak z zamoyskimi....

To jest właśnie problem ze stawakiem polskim. Od czasu gdy wzorzec stworzono specjalnie pod mieszańca :stawak polski x stawak śląski ptaków stylowo latających mamy coraz mniej. Cieszyło mnie uznanie tej rasy i stworzenie dla niej wzorca. Widziałem w tym szansę dla stawaka polskiego, bo groziło mu wyginięcie. Teraz widzę, że prawdziwym, stylowo latającym stawakom wciąż grozi wyginięcie bo na wystawach promowany jest wypaczony wzorzec mieszańca. Jasne, że gołąb ma mieć imponujący wygląd, ma się podobać. Jednak stawak musi być stawakiem. Przez lata selekcji na wygląd bezpowrotnie zatraciły tą cechę stawaki śląskie, to samo spotkało garłacze górnośląskie koroniaste, niegdyś najdoskonalsze ze stawaków. Coraz trudniej spotkać stylowo latającego stawaka czeskiego. Jedynie stawak polski przetrwał do dzisiaj z nie zniszczonym stylem lotu. Niestety, dopóki promowane będą ptaki, którym budowa uniemożliwia prawidłowy lot, los stawakow polskich , prawdziwych stawaków , cieszących oko hodowcy niepowtarzalnym lotem będzie zagrożony.

Tak na prawde to żaden ptak nie sprosta wymaganiom każdego chodowcy ..jak napisalem wcześniej .a co do zdjęć to zeczywiscie ptaki były lekko spłoszone gdyż fotografowałem je w nocy co widać na zdjeciu pierwszym drugiego postu..A pozatym chyba każdy hodowca stawaków wie że ptak(stawak polski) który krzyzyuje lota nie nadaje się do dalszej chodowli ..zrobie zdjęcia w dzień na dworze , normalnie nie mają skrzyżowanych lot tak wyszlo na zdj . Te ptaki dla mnie są wiele warte bardzo dużo trudu mnie kosztowało zdobycie ich...Ze zdjęć nie da się wywnioskować czy ptak ma zatracony styl lotu czy nie ..Moge pujśc sobie na jarmark i kupić tzw. typowego składaka których jest pełno ,tyle że takiego ptaka kupie za marny grosz i dla mnie taki stawak jest nic nie warty.Pozdrawiam

PS.Jeśli ktoś z was hoduje te ptaki bardzo chętnie obejże zdj z góry Dziekuję...

Ostatnio zmieniony pt paź 05, 2012 6:39 pm przez janusz, łącznie zmieniany 2 razy

Awatar użytkownika

Janusz dla mnie te stawaki są nie do przyjęcia jeżeli chodzi o wzorzec stawaka.Może sieki nadaja się do dalszej hodowli.Moja hodowla stawaków jest inna.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/843 ... 40e9c.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bc0 ... 7b381.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/af7 ... 90a29.html
To są stawaki ,które wystawiałem w Kielcach i Rzeszowie.

Janusz musisz wystawić swoje ptaki na wystawie i dopiero wtedy dowiesz się ile punktów są "warte". Oceny przez sędziów i nie tylko mogą się bardzo różnić (chociaż tak nie powinno być). Miałem wiele takich przypadków, że mój ptak w tym samym roku na jednej wystawie dostał 91 pkt. a na drugiej 96 pkt. Wszystko zależy od tego jak się nasz gołąb zaprezentuje (w przypadku dętych jest to najważniejsze) w klatce.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Każdy hodowca ma swój gust. Ptaki, które pokazał akiss są drobnej budowy, na moje oko typ podkarpacki. Czerwony, którego pokazał Wojtek to właśnie przykład tego, co pisałem. Nienaturalnie długie nogi sprawiają, że ptak mający ładne garło oraz piękną bielutką brew i dziób jak dla mnie nie jest już stawakiem polskim. Na marginesie. Najlepiej stylowo latające stawaki w mojej hodowli pochodzą właśnie od ptaków, które nabyłem od Wojtka. Po trzech latach udało mi się skompletować trzy pary, które mają i wygląd i idealny styl lotu.

Awatar użytkownika

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... 1f41dd638a
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... 633ad2e40e
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... 4c01741399
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... 4c01741399
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... ff57711107
Czekałem na odpowiedź Krzyśka,na marginesie stawak Wojtka też pewnie jest z podkarpacia.
Uważam ,że stawaki powinny być małe,drobne wtedy możemy zacząć rozmowę o stylowym locie.

Zgadza się ,te mniejsze latają :wink:

Koledzy a co do wystaw czy małe stawaki mogą zajmować czołowe miejsca na wystawach .W wielu wypowiedziach czytałem ze stawaki powinny być imponującymi ptakami zarówno wielkością jak i gardłem..Dodam jeszcze jutro kilka zdj mniejszych stawaków chciałbym dowiedzieć sie co o tych mniejszych sądzicie pozdrawiam Janusz..

PS . Cieszę się ze temat stawaków zoztał tak głęboko poruszony..

Awatar użytkownika

Nie, niestety na wystawach są nisko oceniane przez naszych sędziów i tu zaczyna się problem z wystawianiem stawaków.

Te stawaki, które pokazałeś mają szansę latać. Podkarpackie są co prawda niewielkie i mają niezbyt duże garła ale są przeważnie prawidłowo zbudowane. Gołąb Wojtka, ten czerwony ma nieproporcjonalnie długie nogi. Być może pochodzi od ptaków z Podkarpacia , na co wskazuje idealnie dopracowana brew ale nogi i postawa wyraźnie wskazują na domieszkę stawaka śląskiego. Nasze, wielkopolskie stawaki są większe od podkarpackich, mają większe garła i przeważnie brew u nich nie jest czysto biała lecz żółtawa, czasami nawet lekko zaróżowiona. Czarne są wśród wszystkich odmian hodowanych w naszych stronach największe ale nasi hodowcy borykają się z problemem muchy na dziobach, zwłaszcza ma to miejsce u starych samców. Stawaki w typie, jaki pokazał Wojtek spotyka się często w okolicach Wrześni, Gniezna i Jarocina. Tamtejsi hodowcy masowo stosują krzyżówkę stawaków: polskiego i śląskiego. Z kolei w okolicach Sieradza powszechna jest krzyżówka ze stawakiem czeskim. Tamtejsze gołębie mają prawidłową budowę i idealny lot, ale niestety po czeskich odziedziczyły czerwoną brew.

Awatar użytkownika

Krzysiek brakuje nam jeszcze zdjęć tych wielkopolskich,jak byś miał to pokaż.Wydaje mi się ,że są to gołębie takie jak czarne Janusza.Śledzę migrację stawaków w kraju od wielu lat i wydaje mi się ,że na podkarpacie z wystaw z Wrocławia i Poznania przyszyły na Podkarpacie gołębie wielkopolskie.W ciemno twierdze,że Janusza czarne i czerwone są najbliżej Waszych czyli wielkopolskich.Ale może się mylę.

Witam.akiss wydaje mi się że jest jeden wzorzec cech rasowości stawaka polskiego. Są w nim sćiśle określone wymogi wyszczególnione dotyczące rasowości i to obowiązuje.. Odkąd pamiętam to wzorzec jest ten sam. To skąd jakim sposobem powstał stawak podkarpacki, ,wielkopolski, gdzie to jest opisane bo naprawdę nie wiem. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Edward masz całkowitą rację.Każdy z dyskutujących przestawił swoje gołębie oraz pogląd na ich temat i wyszedł ten podział na rejony hodowli.Ale na pewno przyznasz ,że te gołębie, które zobaczyliśmy do tej pory różnią się bardzo.To ,że napisałem ,ze chcę zobaczyć wielkopolskie to nie znaczy ,że mamy je tak nazwać, to znaczy tylko,że chcę zobaczyć kierunek hodowli stawaka w Wielkopolsce.Edward skoro powołujesz się na wzorzec to powiedz, które z przedstawionych gołębi są najbliżej wzorca ,bo cały czas w tej dyskusji wszystkim o to chodzi.

Jeżeli miał bym oceniać gołębie przedstawione powyżej na zdjęciach w/g wyglądu co do stawaków polskich najwyższą ocenę dal bym dla akisssa.

Awatar użytkownika

Do dyskusji jeszcze potrzebujemy hodowców z rejonu Tarnobrzega.Andrzej 275 wypowiedział się ,że gołębie Janusza są za niskie.Wiem ,że trzyma stawaki wykonujące fikolki, a o ile znam te golębie a znam ich dobrze to napewno nie są wyższe.Więc nie wiem skąd taka opinia może nam to wyjaśni.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 158 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.