Pawik Adam191

Awatar użytkownika
adam191
Kontakt:

Pawik Adam191

Post autor: adam191 » pt maja 08, 2009 10:41 pm

Obrazek

witam koledzy. proszę o ocenę tego pawika. hoduje PDL i Niemieckie Wystawowe, pawiki są tylko tak dla ozdoby, mam je od 3 lat, dlatego prosze o szczere i wyrozumiałe oceny:) mam 4 parki pawi, ale nie znam sie na nich tak dobrze, by je doskonalic. chce wiedziec czy nie wstyd ich trzymac w gołebniku:) jest to samiec 04, samica jest podobnej klasy, miały juz jedne jajka, ale byly czyste, znajomy twierdzil ze pawikom trzeba podcinac ogony do parzenia, jednak ja pozwolilem mu działac i w efekcie mam dwa zaobraczkowane juz mlodki, za tydzien do szczepienia;) pozdrawiam hodowców tej rasy i czekam na konstruktywna krytyke:)

adam

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Re: Pawik Adam191

Post autor: golebiewski » ndz maja 10, 2009 7:40 pm

Jak widzę nikt nie podjął się oceny pawika. Cóż być może dlatego, że jest to stary typ pawika i nie ma sensu podejmować się jego oceny. Na ozdobę gołębnika jak najbardziej się nadają, na wystawę niestety nie.
golebiewski

Awatar użytkownika
Palonek
Kontakt:

Post autor: Palonek » ndz maja 10, 2009 8:29 pm

To jest stary typ??? :shock:
GG: 6973131

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » ndz maja 10, 2009 10:15 pm

Mnie ptak się podoba, chociaż wydaje mi się, że ma za mały ogon. Niech się znawcy wypowiedzą.
A na wystawę nadaje się każdy.

Pozdr.
golebie.wombat.fc.pl

Awatar użytkownika
Lukezi
Kontakt:

Post autor: Lukezi » ndz maja 10, 2009 10:17 pm

W sumie też jestem zdziwiony. Tyle się teraz mówi o tych dwóch typach ale tak naprawde nikt nie powiedział konkretnie czym obydwa te typy się zasadniczo różnią???
DARMOWE nagrody priv

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pn maja 11, 2009 9:23 am

Nie jestem znawcą , więc oceny się nie podejmuję, mnie się podoba, a co do typu, to jest to tzw. przejściówka, typ pośredni między starym i nowym.Właśnie takie pawiki najbardziej mi się podobają , mam kilka par i z powodzeniem służą mi jako mamki.

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » pn maja 11, 2009 8:20 pm

http://www.angelfire.com/nt/fantailfiretalk/index.html
Kogo interesuje jak powinien wyglądać pawik niech wejdzie na powyższy link i porówna z zamieszczonym do oceny. Od razu widać różnicę. Tułów zarówno widziany z boku jak i z przodu powinien być jak najbardziej kulisty. Skrzydło znacznie bardziej w poziomie, bez załamania lotek. Nogi tak krótkie, że praktycznie z gęstego upierzenia nóg widać tylko palce. To są podsawowe cechy pawików zgodnie z obowiązującym wzorcem. Przedstawiony do oceny pawik nie ma prawidłowych tych cech.. Przy ocenie nie powinien uzyskać nawet 90 pkt.
I nie mów Zjaku, że taki na wystawę się nadaje. W naszym klubie mieliśmy jednego hodowcę który też twierdził, że każdy gołąb nadaje się na wystawę i przez 3 lata z rzędu wystawiał gołębia który jedno oko miał inne a drugie inne. Za każdym razem gołąb był dyskwalifikowany. Człowiek nie zgadzał się z tym aż w końcu zrezygnował z klubu.
golebiewski

Awatar użytkownika
adam191
Kontakt:

Post autor: adam191 » pn maja 11, 2009 8:28 pm

rzeczywiście jak mówi kolega gołebiewski, różnice są widoczne. jak juz mowiłem, pawiki trzymam tylko dla ozdoby, a zdjecie robione jest od reki komorka, ale dziekuje za surowa ocene:) trzeba skupic sie jednak na perłowych;) pozdrawiam wszystkich uczestnikow rozmowy i dziekuje za opinie.
adam

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » wt maja 12, 2009 10:35 am

I dobrze, że kol.golebiewski zaprezentował wyidealizowany model pawika przyszłości, ale u nas jest polski wzorzec opracowany i chyba do niego należy dążyć:
http://www.golebnik.pl/wzorce/grupa7/pawik.htm

Kol. adam ma prawo wystawić swoje ptaki na wystawie, a jaką otrzyma ocenę to już jest inna sprawa. To tyle z mojej strony.

Pozdr.
golebie.wombat.fc.pl

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » wt maja 12, 2009 1:03 pm

Zjaku, nasz wzorzec znowelizowany kilka lat temu, jest niezły, tylko nie trzeba sugerować się rysunekiem, który jest niedobry. Treść natomiast zawiera dość dobry opis jak powinien wyglądać pawik. Wiele rysunków w naszych wzorcach jest ,,zrąbanych" i niestety ludzie sugerują się nimi a nie dość dokładnie czytają opisy.
Zamieszczony przeze mnie amerykański wzorzec nie jest aż tak bardzo wyidealizowany, tylko wielkość ogona. Pawiki o takiej figurze są hodowane już od dawna, tylko nie u nas,(z małymi wyjątkami) bo u nas zamiast radykalnie zmienić wzorzec to tworzy się jakieś przejściowe, bo co by było gdyby raptem okazało się, że trzymane masowo gołębie są miernej jakości.
Zjaku, czy w regulaminach wystaw nie ma zapisu, że wystawiane gołębie powinny być najwyższej jakości?
Powiedz, czy lubisz oglądać wystawy, gdzie połowa gołębi jest miernej jakości (nie powinny znaleźć się na wystawie) a na dodatek ma zawyżoną ocenę aby jakoś to wyglądało (wystawa) ?
golebiewski

Awatar użytkownika
Lukezi
Kontakt:

Post autor: Lukezi » wt maja 12, 2009 3:32 pm

No teraz to widze konkretną różnice. Powiem szczerze że każdy wzorzec powinien tak wyglądać. Człowiek nawet nie rozumiejąc zbytnio tego co jest tam napisane wie o co w nim lata. Mysle ze lepiej było by się dostosować do tak sformułowanego wzorca w którym jasno jest nakreslone to na co trzeba zwracać największą uwage
DARMOWE nagrody priv

Awatar użytkownika
adam191
Kontakt:

Post autor: adam191 » wt maja 12, 2009 6:41 pm

koledzy Zjak i Gołebiewski, przypominam ze pawiki trzymam amatorsko, i nie zamierzam ich wystawiac:):) ale to o czym mowicie widoczne jest tez w tym, ze nawet w Polsce wiele osob spiera sie jak powinien wygladac srebrniak albo niemieckie wystawowe. i jak w pierwszym przypadku czesc darzy do kostkowych głow, inni uwazaja ze glowa powinna byc jak spadajaca kropla wody. jeden lubi ogorki, drugi ogrodnika córki;) wzorce powinny byc jasne, jednolite, opatrzone dobrym rysunkiem. takie jest moje zdanie. pozdrawiam
adam

jack
Kontakt:

Post autor: jack » śr maja 13, 2009 9:02 am

Witam. Pawików nie hoduję ale czytając powyższe posty nasuwa mi się pytanie : wg jakiego wzorca mają być oceniane pawiki na naszych wystawach ? Naszego czy amerykańskiego ?

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr maja 13, 2009 9:25 am

Ciekawe zagadnienie. Sądzę, że powinniśmy w przypadku pawika iść z postępem stosować najnowsze wzorce, choćby amerykańskie.Jeśli pozostaniemy w tyle, to za lat naście będziemy mieli kuriozalną sytuację. Na całym świecie będą wystawiane pawiki zgodne z obowiązującymi wzorcami u nas na wystawach będzie pokazywany wynalazek różniący się tak bardzo od ogólnie przyjętych na świecie wzorców, że przyjdzie mu dorobić nową nazwę, może pawik polski.W kwestiach oceny ras polskich jestem tradycjonalistą, uważam, że polskie rasy powinny być oceniane zgodnie z polskimi wzorcami, co więcej, powinniśmy promować na świecie polskie wzorce dla naszych ras i ostro lobbować za nimi na gruncie międzynarodowym, by nie powtórzyły się sytuacje takie , jak z rysiem, który wystawiany jest zgodnie z niemieckim wzorcem a z polskim rysiem ma o wiele mniej wspólnego, niż z mondainem, od którego pochodzi.Podobnie protestuję przeciw zbrodni, jakiej na naszym maściuchu dopuszcza się większość sędziów, promując mieszańce po krótkich budapesztańskich.Jednak pawik nie jest rasą polską.Współczesny wygląd zawdzięcza hodowcom z krajów anglosaskich i to oni wnieśli największy wkład w jego hodowlę. Dlatego słuszne wydaje mi się, by to oni tworzyli i aktualizowali wzorzec pawika.My powinniśmy się skupić na wzorcach i doskonaleniu naszych rodzimych ras, by znów nie ubiegli nas inni, bo znów , podobnie jak w przypadku rysia zostaniemy z ręką w nocniku, postawieni przed faktem dokonanym.

waldi33
Kontakt:

Post autor: waldi33 » sob maja 16, 2009 10:31 pm

Bardzo słuszna i mądra wypowiedź, zgadzam się z nią w 100 %.

Awatar użytkownika
adam191
Kontakt:

Post autor: adam191 » pn maja 18, 2009 1:37 pm

czytajac pierwsza czesc wypowiedzi kolegi krzyśka przerazilem sie ze kaze nam dorownywac do innych zagranicznych wzorcow, jednak jak dobrze pozniej dopisal, tylko w kwestii zagranicznych ras. Jesli chodzi o nasze rodzime rasy, to czemu ciagle wplywają na nie hodowcy zagraniczni? powinnismy dumnie przedstawiac nasze wzorce, co by nam nikt w srebrniakach czy rysiach nie majstrował;)

Awatar użytkownika
adam191
Kontakt:

Post autor: adam191 » pt cze 12, 2009 8:38 am

witam . nie bede zakladal nowego tematu, bo szkoda zajmowac miejsce. czy ktorys z kolegów hoduje pawiki zólte lub płowe boczate? probuje kupic takiego samca od jesieni i to graniczy troszke z cudem w moich stronach. powinien byc takiej klasy jak ten bialy ze zdjecia wyzej. bylbym w dzieczny za informacje. pozdrawiam

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pt cze 12, 2009 10:03 am

W Poznaniu na Sielance ( giełda zoologiczna) czasami można nabyć niezłe tarczowe pawiki. nie rozumiem, dlaczego ptak ma być akurat w tych konkretnych kolorach.Napisz, jaką masz samicę. Jeśli żółtą, to z powodzeniem możesz dać czerwonego samca, nawet czarnego. Pasiatej możesz dopasować grocha na tle żółtym lub czerwonym, także niebieskiego lub grocha na niebieskim tle, do obu pasuje też kawowy, także groch i pasiaty kawowy.

Awatar użytkownika
adam191
Kontakt:

Post autor: adam191 » sob cze 13, 2009 7:35 pm

no wiesz, do poznania mam troszke daleko;) takie łaczenia stosuje u srok niemieckich, nie wiedziałem ze wyjdzie to w przypadku pawikow. W takim razie powiekszam krag poszukiwan;) ale nadal ciazko z odzewem;)pozdrawiam

ODPOWIEDZ