Strona 1 z 1

Powrót do hodowli gołębi

: ndz kwie 01, 2018 10:56 am
autor: Dzik
Witam wszystkich. Po 10 latach przerwy(studia, przeprowadzki, poszukiwania pracy) chce wrócić do mojej pasji czyli gołębi. Mam już zrobiony gołębnik. A teraz pytanie do was, od czego zacząć?(ile par na początek, jaka karma i tp.) Dodam że gołębnik już mam wyposażony. Rasa która mi się bardzo podoba to Budapeszty. Ale trochę boje się zaczynać od bardzo drogich ptaków na wysokim poziomie. Tym bardziej że gołębnik pochłonął dużo pieniendzy. Czekam na wasze komentarze i podpowiedzi.
Pozdrawiam

Re: Powrót do hodowli gołębi

: ndz kwie 01, 2018 12:08 pm
autor: merx
Nie napisałeś jaki duży masz gołębnik także ciężko powiedzieć ile par można trzymać. Nie wiemy nic o dachu oraz lokalizacji twojego gołębnika. Dla ras wybitnie lotnych buduje się specjalne golebniki w miejscach bez przeszkód typu drzewa czy wysokie budynki co ułatwia ptakom start i lądowanie. Ech dużo by pisać.

Re: Powrót do hodowli gołębi

: ndz kwie 01, 2018 12:19 pm
autor: Dzik
Wielkość tego gołębnika to ok 8-9 m2. Wysokość ok. 2m. gołębnik znajduje się na działce, w okolicy niema wysokich zabudowań. Nie bardzo mi zależy na właściwościach lotnych ptaków. Przede wszystkim mają cieszyć oko i ich hodowla nie powinna być zbyt skomplikowana oraz kosztowna.

Re: Powrót do hodowli gołębi

: ndz kwie 01, 2018 5:32 pm
autor: merx
Więc przyjmuję się że na 1m3 przypada jedna para gołębi.Dla swojego dobra i gołębi warto ię tego trzymać.Ja dzielę gołębie na ptaki cieszące oko swoim wyglądem oraz na takie któe dotarczają wrażeń kręcąc ósemki nad gołębnikiem.Budapeszty zaliczam do tych drugich raczej woim wyglądem mnie nie rozkochały.Ale jak się nie mylę to jest coś takiego jak budapeszt wystawowy.Ale przy takiej mnogości tylu pięknych ras trzymać nielota budapeszta?

Re: Powrót do hodowli gołębi

: ndz kwie 01, 2018 9:59 pm
autor: krzysiek
Z tego co się orientuję, to te wystawowe formy budapesztów, przynajmniej ptaki z węgierskich hodowli, wcale nielotami nie są, a w locie mogą spokojnie konkurować z podobno wyczynowymi budapesztami z wielu polskich hodowli. Znajomy, nieżyjący już hodowca, specjalista od ras węgierskich, podarował mi kiedyś parkę białych z czarnymi dziobami i dużymi łapciami. Nie odstają w locie od wiedeńskich wysokolotnych, z którymi śmigają.

Re: Powrót do hodowli gołębi

: sob kwie 21, 2018 2:03 pm
autor: Dzik
Dziękuje za odpowiedzi. Postanowiłem jednak zająć się pocztowymi. Mam kilka pytań. Mam 6 cel legowych a 3 pary gołębi. Niestety jeden samiec jest agresywny i atakuje inne gołębie jeżeli te próbują zająć cele obok niego. Dlatego jedna para zrobiła gniazdo na podłodze. Jak można zaradzić agresji u samca?
I mam jeszcze jedno pytanie. Moje gołębie szykują się do składania jaj. Myślę że to kwestia kilku dni. Czy w tym okresie mogę dokupić jesczę dwie pary? czy nie opóźni to składania jajek?

Re: Powrót do hodowli gołębi

: sob kwie 21, 2018 7:15 pm
autor: adammo87
zamknij tego agresora/dominatora w celi z samica+picie i jedzenie do momentu zniesienia ich jajek, powinien sie uspokoic jak juz bedzie musial siedziec na jajkach.

Re: Powrót do hodowli gołębi

: sob kwie 21, 2018 8:18 pm
autor: Dzik
A jak z dokupywaniem nowych gołębi? Nie będzie problemu?

Re: Powrót do hodowli gołębi

: ndz kwie 22, 2018 1:10 am
autor: adammo87
z dokupowaniem to w osobnym pomieszczeniu przez 4 tyg trzymaj i odrobacz (pasozyty zew i wew+kokcydioza)...

jakie ma wymiary ten golebnik?

Re: Powrót do hodowli gołębi

: wt kwie 24, 2018 5:45 pm
autor: Dzik
22 m2

Re: Powrót do hodowli gołębi

: wt kwie 24, 2018 8:21 pm
autor: Dzik
Dzięki kolego za rade żeby zamknąć ta pare. Pomogło! Po zniesieniu jajek samiec jest już dużo spokojniejszy. Mam pytanie czy trzeba prześwietlać jajka? i na który dzień? Czy zwykła latarka wystarczy żeby prześwietlić?

Re: Powrót do hodowli gołębi

: śr kwie 25, 2018 6:43 pm
autor: adammo87
Dzik pisze:Dzięki kolego za rade żeby zamknąć ta pare. Pomogło! Po zniesieniu jajek samiec jest już dużo spokojniejszy. Mam pytanie czy trzeba prześwietlać jajka? i na który dzień? Czy zwykła latarka wystarczy żeby prześwietlić?
to fajnie ze sie udalo
po 4-6dniach zobaczysz pajeczynke z kropeczka, znaczy ze zalezone jajko, tak- latarka wystarczy