gdańskie zmienniaki?

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

gdańskie zmienniaki?

Post autor: golebiewski » śr paź 01, 2014 11:53 am

Nabyłem kiedyś młodą żółtą ładną samiczkę. Kiedy zaczęła się pierzyć w miejsce żółtych piór zaczęły wyrastać białe. Mam ją już parę ładnych lat(koło 10) i obecnie jest w większośći biała z nielicznymi żółtymi piórami na szyi. Pytałem się hodowcy po jakich gołębiach ona pochodzi. Powiedział, że po czystych żółtych i był bardzo zdziwiony jej przemianą. Z żółtym samcem dawała żółte młode. W międzyczasie z braku dobrych żółtych, nabyłem czarną samicę. Kondycja gdańskich w kraju znalazła też odzwierciedlenie w mojej hodowli i rasa ta została zakwalifikowana jako etatowe mamki. Dawałem im tylko coś tam na koniec sezonu swojego wychować. Krzyżowały się jak chciały. Z tego też pojawiły się 2 czarne i 3 czerwone. W tym roku mamek miałem dość dużo i postanowiłem sobie wyhodować więcej po nich młodych, żeby zobaczyć jak po wolierowcach z Niemiec będą latać. Uchowało się coś 20 szt. Kilka jak wyleciało nie wróciło, trochę jastrząb się pożywił reszta lata pół jako tako pół dobrze. Jednak nie o to chodzi. Jakie było moje zdziwienie kiedy to jeden żółty w trakcie pierzenia zaczął się wybielać a po jakimś czasię jeszcze dwa czerwone. Zupełnie jak zamojskie które kiedyś przez wiele lat trzymałem.
Co koledzy od gdańskich na to?
golebiewski

zamojskie-warszawa
Kontakt:

Re: gdańskie zmienniaki?

Post autor: zamojskie-warszawa » śr paź 01, 2014 1:35 pm

zamojskie i Gdańskie mają jednak wspólne pochodzenie i to może być odpowiedź :)

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » śr paź 01, 2014 2:54 pm

Tak się mówi. Jednak te pokrewieństwo to bardzo dawna sprawa. Po drodze jeszcze wiele krzyżówek. A tu cecha wyskakuje jak ,,diabeł z pudełka". Uśpiony jakiś jakiś gen, czy może to częściej się zdarza a ja nie słyszałem.
golebiewski

emir
Kontakt:

Post autor: emir » śr paź 01, 2014 5:04 pm

Znajomy miał kiedyś sokoły dobrze latające. Młode po nich były krase, dopiero po spierzeniu robiły się całe białe.

Awatar użytkownika
golebiewski
Kontakt:

Post autor: golebiewski » śr paź 01, 2014 9:19 pm

Jednobarwy a krasy, w tym wypadku to jest znaczna różnica.
golebiewski

Poldi
Kontakt:

Post autor: Poldi » ndz paź 05, 2014 8:57 pm

Budapesztański białotatczowy ma taką cechę.
Jako młody jest jednobarwny. Po pierwszym pierzenie dostaje białych tarcz.
Garłacz brneński w rysunku tigra również dostaje białych piór, coraz więcej po każdym pierzeniu.
Jako młody nieraz ma tylko kilka białych piór.
Pozdrawiam.
Pozdrawienia dla wszystkich milosnikow golebi.

ODPOWIEDZ