Forum portalu GOŁĘBNIK.PL

Aby zarejestrować się przeczytaj regulamin i wyślij swój login na adres admin@golebnik.pl

Regulamin forum
Dzisiaj jest pt lis 16, 2018 7:50 pm

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość

Witam. Mam do was "dziwne" pytanie. Mam gołębnik na 20 sztuk gołębi, max 25 bo to 2 gołębniki słupkowe połączone ze sobą. Razem mają 2mx2m. Przeszedłem już przez etap nauki. Teraz pora na poważniejszą hodowlę. Aktualnie posiadam u siebie- z koków parkę pawików+młody,3 samce mewki. Te gołębie zostają, bo to nie moja własność.Postaram się ew. o sprzedaż młodego pawika i 1 samca mewki, a w ich miejsce 2 samiczki. Czyli 6 miejsc gołębnika obsadzone. Z lepszych ptaków posiadam parkę kapucynów czarny tiger i brązowy i jeden kapucyn biały(były 2, ale 1 sztuka padła zaraz po kupnie). To właśnie kapucyny chciałbym hodować w głównej mierze. Do tego mam zakupione samca bardzo dobrej klasy rysia polskiego. Na dniach szukam mu samiczki- najlepiej z kartą ocen. Czyli obsadzone będzie 11 miejsc. Mam też ofertę zakupu wystawowej klasy białogłówki gumbińskiej i sokoła gdańskiego. Od dobrego znajomego. Nie wiem czy brnąć w te rasy. Teraz moje pytania. Wziąść te ptaki czy lepiej skupić się na większej ilości kapucynów i rysi. Chodzi mi o to czy da się stworzyć dobrą hodowlę mając dajmy na to 2 parki z każdej rasy. Najchętniej pozbyłbym się mewek i pawików, bo to ptaki słabej klasy, ale taka opcja w grę nie wchodzi :( . Gołębnika też nie dobuduję już, bo mam ograniczoną ilość miejsca. Ewentualnie dobuduję jakąś fajną wolierkę na wiosne i zrobię coś na kształt gołębnika węgierskiego. Proszę o porady :)

Wyświetl profil Wyślij prywatną wiadomość  

Awatar użytkownika

To dopiero pytanie zadałeś :) Moje zdanie jest takie, że żeby dobrze hodować trzeba wiedzieć czego się chce. Czyli co hodować i po co. Jak nawalisz sobie po parce z każdej rasy to wątpię żeby ta hodowla np. pod względem genetycznym kręciła się jak należy. Ja hoduje jedną rasę (plus mamki), mam po kilka par w danym kolorze. kolorów też nie wprowadzam wszystkich, bo wtedy pojawia się więcej zabawy. Rasa ukochana i wszystko w tym temacie :) Owszem, są hodowcy którzy mają po kilka ras w kilku kolorach i kilka dużych gołębników. Do tego trzeba mieć kilka czasu i kilka pieniędzy :P

Czyli nie warto brnąć w 3,4 rasy?

Podtrzymuje to co powiedział kolega wyżej.
Wszystko zależy czy chcesz sie bawić w gołębie, i miec po parce z wielu ras, i trzymać tzw. międzynarodówkę, czy zająć sie tym przynajmniej trochę poważniej.
Wtedy trzeba sie zdecydować na jedną rase.
Od 20 sztuk mozna zacząc, ale po dobrym sezonie bedzie zaraz 50 z młodymi.
A pozniej jeszcze wiecej, dziady posprzedajesz dobre zostawisz i kilka sezonów i masz ze 100 sztuk.

Czyli nie da się daleko zajśćc na wystawach trzymając po 2,3 parki z każdej rasy? W takim wypadku decyduje się na tylko i wyłącznie rysie i kapucyny. Te 6 sztuk słabszych gołębi przyda się na mamki. Tylko szkoda mi, bo miałbym okazję tanio zakupić np.białogłówki już z kartami ocen :( . Ale interesuje mnie hodowla na poważnie. Skoro tak radzicie to tak zrobię. Może ktoś jeszcze się wypowie?

Witam.
W takich rozmiarach i bez perspektyw na większy gołębnik, to słabo to widzę. Chyba najlepiej będzie zająć się jedną rasą do tego spokojną (nie płochliwą ani waleczną) i taką, co mamek nie potrzebuje pięć maks sześć par. Tylko, co z młodymi wychowasz po dwa młode od pary i pełny gołębnik a co z kolejnymi lęgami? Jakoś ciężko wyobrazić sobie hodowlę w takich rozmiarach, ale spróbuj.

Ani rysie ani kapucyny nie potrzebują mamek. W kapucynach wybierz kolory które Ci się podobają. Wszystkich kolorów jak na początek za dużo.

Chciałbym hodować tygrysowate kapucyny :D . I jak marne szanse takowej hodowli w ograniczonej ilości sztuk?

Rafi-low pisze:
Czyli nie da się daleko zajśćc na wystawach trzymając po 2,3 parki z każdej rasy? W takim wypadku decyduje się na tylko i wyłącznie rysie i kapucyny. Te 6 sztuk słabszych gołębi przyda się na mamki. Tylko szkoda mi, bo miałbym okazję tanio zakupić np.białogłówki już z kartami ocen :( . Ale interesuje mnie hodowla na poważnie. Skoro tak radzicie to tak zrobię. Może ktoś jeszcze się wypowie?

Kolego taki gołebnik i możesz zaczynać walczyć z najlepszymi.
Obrazek

Tylko gdzie ja go postawie :P?:D. Rodzice by mnie z domu wywalili chyba :D

Awatar użytkownika

Narazie powinieneś dostosować hodowlę do warunków jakie posiadasz i uzbroić się w cierpliwość. Z biegiem czasu może uda ci się powiększyć stado, rozbudować gołębniki. Na sukcesy na wystawach i nazwisko łatwo zapracować nie będzie.

Otóż to powoli mi się klaruję sytuacja. Zostawiam 2 parki mewki "rynkowej",parkę pawików. Te ptaki nie są moje i zostaną tak dla ozdoby. Z lepszych ptaków zostawię 2 parki rysi i postaram się ogarnąć ok. 2 świetnej klasy kapucynów parki:). I czekam do lęgów wtedy będe kombinował jak będe widział, że jest warto :). W sumie 12 sztuk. Na przyszły sezon w tych gołębnikach będe mógł zostawić około 8 młodych- parkę rysi i 3 parki kapucynów. Myślę, że to mi starczy by posiadać przyzwoitą hodowlę. Czas pokaże :D

Witam kol. Rafi widzę że gołbie ci się spodobały i wciągnęły :D Jeszcze niedawno upierałeś się, że nie zamierzasz mieć żadnej hodowli, tylko 1 parke do ozdoby
Cytuj:
[...] Tak jak wspomniałem będzie on niestety bardzo mały,bo chcę tam hodować 1 parkę tych ptaków.Tak jak mówie nie zależy mi na hodowli,raz może na rok pozwole im na odchów młodego,ale będe go od razu oddawał
Mówiliśmy ci żebyś od razu zrobił większy gołebnik bo na 1 parce się nie skończy :wink: Pozdrawiam i powodzenia w hodowli.
Ps. wiem, że moj post nie wnosi nic sensownego do tematu, ale może ktoś kto będzie chciał zacząć przygode z gołębiami to przeczyta i sobie uświadomi, że nie da się zaprzestać na 1 parce gołębi. Teraz jakoś mało młodych hodowców jest. Jak to Pani sprzedająca u nas w sklepie z art dla gołebi mówi Lepiej jak młody wydaje pieniadze na gołębie niż miałby wydawać na fajki czy jeszcze coś gorszego

Awatar użytkownika

Rafi-low pisze:
Witam. Przeszedłem już przez etap nauki. Teraz pora na poważniejszą hodowlę.

Tak z niezdrowej ciekawości zapytam: z jakich źródeł pobierałeś wiedzę na temat genetyki i hodowli gołębi? :mrgreen:

Sadlak no i trafiłeś w sedno sprawy :P. W życiu bym się nie spodziewał, że mnie to tak wkręci. Niech mój los będzie przestrogą dla kolejnych świeżaków. Jarek wiedzę zdobywałem w praktyce. Rozmowy z członkami związku, oglądanie ptaków na wystawach no , a przede wszystkim fora internetowe. Najwieksze wrażenie robią na mnie rysie i kapucyny i to na nie głównie zwracałem uwagę. Pozdrawiam :)

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.