Forum portalu GOŁĘBNIK.PL

Aby zarejestrować się przeczytaj regulamin i wyślij swój login na adres admin@golebnik.pl

Regulamin forum
Dzisiaj jest pt lis 16, 2018 6:58 pm

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: czystość rasy
Awatar użytkownika

W związku z tym, iż co jakiś czas dochodzi do sporów na temat czystości rasy, postanowiłem wywołać ten temat. Moje przemyślenia skłaniają mnie ku stwierdzeniu, iż to pojecie jest ,,przereklamowane". Trochę może uogólniam ale czy jest jakaś polska rasa gołebi krótkodziobych która przez ostatnie 10 lat nie była krzyzowana z innymi gołębiami? A która nie była? Wiadomo, że wszystkie rasy pochodza z krzyżówek więc od jakiego momentu można mówić o czystości rasy? Czy podobieństwo do wzorca oznacza już czystość rasy?

Wyświetl profil Wyślij prywatną wiadomość  

Ciut mnie wyprzedziłeś, bo sam się przymierzałem, by tą burzę wywołać. Moim zdaniem zgodność danego osobnika z wzorcem to nieco za mało. Powinien to być osobnik , którego przodkowie byli zbliżeni do wzorca i który cechy te przekazuje utrwalone na potomstwo. Jeśli chodzi o rasy ozdobne można by to uznać. Co jednak z rasami wysokolotnymi i akrobatycznymi? Tutaj uważam wszelkie domieszki obcej rasy za niewskazane a nawet szkodliwe. Wyjątkiem będzie tutaj jedynie tworzenie nowej rasy.

Awatar użytkownika

Po co wyważać otwarte drzwi? :mrgreen:
W zootechnice rasa definiowana jest jako:
- grupa zwierząt tego samego gatunku, powstała w efekcie działalności człowieka mającej na celu uzyskanie pożądanych cech użytkowych i pokrojowych zwierząt, które przekazywane są dziedzicznie potomstwu,

- populacja zwierząt gospodarskich w obrębie gatunku, o wspólnym pochodzeniu, charakteryzujących się przekazywa­niem potomstwu określonego zespołu cech,

przy czym liczebność tej grupy musi być wystarczająca do utrzymania rasy bez dodatkowych zabiegów, takich jak kojarzenie w pokrewieństwie lub dolew obcej krwi.

Mimo wszystko nie jest to takie proste. Podajesz suchą formułkę, a w życiu często bywa nieco inaczej.

Awatar użytkownika

Krzysiek, to może podaj życiową definicję rasy. :mrgreen:

Awatar użytkownika

Te definicje niezupełnie są ścisłe, albo inaczej. Zgodnie z nimi rasę uzyskuje sie na wskutek działalności człowieka w ilości zapewniającej jej utrzymanie bez dodatkowych zabiegów takich jak kojarzenie w pokrewieństwie czy dolew obcej krwi. Czyli raz stworzoną rasę tylko się rozmnaża. Z całym szacunkiem jest to metoda najprostsza ale najdłuższa w dochodzeniu do zakładanych celów. Sprzyja ona zdrowotności ale nie uzyskiwaniu wysokiej klasy egzemplarzy. Ta definicja pasuje raczej do hodowli zwierząt gospodarskich niż do hodowli gołębi, gdzie wymagania co do wyglądu są większe i ciągle wprowadzane są jakieś zmiany. Zgodnie z tą definicją rasy gołębi nie są rasami gdyż są krzyżowane w pokrewieństwie i wprowadzana jest obca krew.
Nie bardzo to wszystko pasuje do hodowli gołebi, gdzie właśnie aby utrzymać porządaną cechę krzyżuje się w pokrewieństwie a aby taką ceche wprowadzić dodaje się obcą krew posiadającą właśnie tą cechę. Taka jest właśnie współczesna hodowla gołębi.

Amen. Jednak zawsze jest coś za coś. Nowoczesne metody hodowli sprawdzające się w przypadku gołębi ozdobnych , mięsnych czy pocztowych ( tych ostatnich tylko częściowo), zawodzą w przypadku ras wysokolotnych czy akrobatycznych. Swego czasu sprzeczałem się mocno z Andrzejem ( Wściekłym) o chów krewniaczy w rasach akrobatycznych i po sprawdzeniu swoich twierdzeń w praktyce przyznaję , że to Andzrej miał rację. U akrobatycznych to się nie sprawdza, chociaż u ras ozdobnych daje często rewelacyjne rezultaty. Podobnie z rasami wysokolotnymi, gdzie domieszka obcej krwi prowadzi do zaniku lotności ( np. gdański wysokolotny) czy degeneracji rasy (budapesztański wysokolotny, zamojski). Są oczywiście przypadki tworzenia nowych, wartościowych ras wysokolotnych na bazie krzyżówki, przodują w tym hodowcy rosyjscy, mimo wszystko są to wyjątki potwierdzające regułę.

a co znaczy czystość rasy ?? jeśli 3 pokolenia wstecz był dodawany jakiś gołąb do uzyskania czegoś to znaczy, ze młode w 3-cim pokoleniu są czyste rasowo czy nadal to krzyżówki .... tym myśleniem można unicestwić rase bo np 10 pokolenie dla kogoś to dalej będzie krzyżówka z domieszką rasy obcej.

A tak w ogóle polecam nowe piwko Namysłów Pils :) bardzo dobre i bez dodatków jakiś dziwnych rzecz typu sztuczny chmiel i bycza żółć do barwienia.

Awatar użytkownika

Zapewne tak jest ale zwróć uwagę Krzyśku, że gdańskie Niemcy krzyżowali z gołębiami o co najwyżej średniej lotności czyli na zdrowy rozum można było się spodziewać, że w najlepszym wypadku będzie to średnio latać ale nigdy tak jak dawne gdańskie. Jednak gdyby gdańskie były kojarzone z rasą o doskonałej lotności to raczej młode nie byłyby nielotami. Miałem krzyżówki różnych ras wysokolotnych i nieźle latały, dlatego też wyciągam takie wnioski. Akrobatycznych nie hodowałem, więc się nie wypowiadam.

Cytuj:
A tak w ogóle polecam nowe piwko Namysłów Pils bardzo dobre i bez dodatków jakiś dziwnych rzecz typu sztuczny chmiel i bycza żółć do barwienia.
:D Dobre i tanie, aktualnie moje ulubione (wcześniej głównie perła)

Cytuj:
jeśli 3 pokolenia wstecz był dodawany jakiś gołąb do uzyskania czegoś to znaczy, ze młode w 3-cim pokoleniu są czyste rasowo czy nadal to krzyżówki .... tym myśleniem można unicestwić rase bo np 10 pokolenie dla kogoś to dalej będzie krzyżówka z domieszką rasy obcej.
zazwyczaj już w drugim pokoleniu młode w dużej mierze przypominają gołębie rasy wyjściowe,j a w 3-4 roku z odpowiednią selekcją można uzyskać coś naprawdę wartościowego. (perłowy, wywrotki)

Awatar użytkownika

MateuszKol... pisze:
zazwyczaj już w drugim pokoleniu młode w dużej mierze przypominają gołębie rasy wyjściowe,j

Powinny przypominać już w pierwszym pokoleniu. :mrgreen:

W pierwszym zazwyczaj wychodzą średniaki o ile żadne z rodziców nie miało wybitnie silnej krwi. Mnie bardzo zainteresowały wywrotki arbitra, które prezentował wcześniej na forum (viewtopic.php?f=6&t=2973&start=75)
jeśli można zapytać, które to pokolenie? (przyznam że mi oko zbielało)

Jarku, nie możemy się dogadać bo rozpatrując ten sam problem przyjmujemy od razu inne założenia.Ty uważasz PTW i wileńskie za odrębne rasy, ja za odmiany barwne jednej rasy. Dlatego zakładam, że łącząc je ze sobą nie tworzą krzyżówki międzyrasowej.. Utrwalam jedynie zamierzony rysunek wybranej przeze mnie odmiany barwnej. Jeśli chodzi o krzyżówki międzyrasowej, zdarza się , że późniejsze pokolenia tracą cechy , jakie zamierzaliśmy osiągnąć. Przykładowo skrzyżowałem kiedyś samca adana z samicą pocztową. W pokoleniu F1 wyszła mi samiczka mająca wiele cech zbieżnych z rasą adana. Po sparowaniu jej z ojcem spodziewałem się uzyskać młode jeszcze bardziej zbliżone do niego. okazało się, że młode F2 były wszystkie o fenotypie gołębia pocztowego. Sądziłem, że to wina pokrewieństwa i dałem jej dwa inne, niespokrewnione samce adana. Efekty były te same, w pokoleniu F2 wszystkie młode miały cechy pocztowego. Wybrałem samiczkę z pokolenia F2 i dałem do pary dziadkowi a później obcemu samcowi i efekt był ten sam. Myślałem by zmienić płeć do krzyżowki i samicy adana dałem samca F1 . To samo. Ptaki z krzyżówki zatracały cechy adanów powyżej pokolenia F1.U żadnej innej rasy się z tym nie spotkałem, co nie znaczy, że się to nie zdarza.

"Ptaki z krzyżówki zatracały cechy adanów powyżej pokolenia F1.U żadnej innej rasy się z tym nie spotkałem, co nie znaczy, że się to nie zdarza. "

Może wina leży po stronie pocztowego- najbardziej podobny i zbliżony do pierwotnych gołebi skalnych mimo że jest mieszanką wielu ras ma silne dominujące geny.(powszechnie znany fakt że po przemieszaniu różnych ras psów po kilku pokoleniach kundle będą podobne do wilczura analogicznie gołębie uwstecznią sie do polucha jakich wiele w miastach). Możliwe że gdyby zamiast niego w krzyżówce był gołąb innej rasy, efekty mogłyby być zadowalające.

Nie wiem, ale wątpię. Nie mam teraz czasu ani możliwości by dalej poeksperymentywać.Może kiedyś. Zastanawiałem się nad indianem . Widziałem kiedyś F1 standart x adana , ale wyglądał koszmarnie, więc standart odpada.

może w połączeniu z libanonem wyszłoby coś ciekawego

Bardzo możliwe. Na razie jednak odpuściłem sobie taką zabawę. Mam adany , kilka par, lubię jak latają i w ogóle podobają mi się te ptaki. Eksperyment przeprowadziłem z ciekawości kilka lat temu gdy kupiłem przypadkiem pierwszego samca tej rasy. Potem nabyłem następne, ale ciągnąłem tą zabawę jakiś czas z ciekawości.

Wstaw zdjęcia swoich Adanów jesli możesz.

Awatar użytkownika

krzysiek pisze:
Jarku, nie możemy się dogadać bo rozpatrując ten sam problem przyjmujemy od razu inne założenia.Ty uważasz PTW i wileńskie za odrębne rasy, ja za odmiany barwne jednej rasy.

Nie dziwię się, że nie możesz się ze mną dogadać skoro nie czytasz tego co piszę. W wątku Polski Tarczowy Wysokolotny napisałem:"Uważam, jak inni, że PTW i Orlik Wileński to jedna rasa (wystarczy porównać wzorce) ale dwa różne rysunki." :mrgreen:

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.