Karma

felix8024
Posty: 169
Rejestracja: sob lut 12, 2011 9:35 pm
Kontakt:

Karma

Post autor: felix8024 » śr lip 25, 2012 11:09 am

Witam

W związku że żniwa za pasem i najlepszy czas na zakup nasion paszowych chciałbym zasięgnąć informacji z jakich nasion zbudować sobie mieszankę do karmienia.

Zdaje sobie sprawę ze w zależności od pory roku powinen byc położony nacisk na inne nasiona, ale ze wzgledu ze nie hoduje gołębi wyczynowych, tylko pospolite gołębie zamojskie ozdobne, nie do ganiania, skłaniał bym sie do uniwersalnej mieszanki na cały rok.
Poniżej zamieszczam listę nasion paszowych, prosił bym o informacje, które nasiona jak najbardziej tak, które kategorycznie nie, i mniej wiecej jaka proporcja, np: 1/10, 1/20 bede wiedział ile tego potrzebuje itd. Lista jest bogata, wiec prosił bym o wybór tylko kilku pozycji.

Dari (sorgo białe)
Fasola mung
Groch zielony
Groch żółty
Gryka
Jęczmień
Kardi
Kasza jęczmienna (pęczak)
Konopie
Krokosz (kardi)
Kukurydza
Kukurydza czerwona
Kukurydza drobna "popcorn"
Kukurydza żółta
Mozga kanaryjska (kanar)
Murzynek (ziarno nigru)
Owies bezłuskowy
Owies łuskany (owsik)
Peluszka
Peluszka "grapis", "arvika"
Proso
Proso czerwone
Proso senegalskie
Proso zielone
Proso żółte
Pszenica
Ryż
Ryż Paddy
Rzepak jary
Rzepak ozimy
Rzepik
Słonecznik
Słonecznik czarny drobny
Słonecznik czarny gruby
Słonecznik drobny pasiak "iryga"
Słonecznik pasiak gruby
Sorgo białe
Sorgo czerwone
Wyka czarna
Wyka jara
Wyka ozima
Ziarno lnu

felix8024
Posty: 169
Rejestracja: sob lut 12, 2011 9:35 pm
Kontakt:

Re: Karma

Post autor: felix8024 » śr wrz 26, 2012 12:09 pm

widze ze chetnych na odpowiedz całe mrowie.
wiec odpowiem sobie sam.
kosztowalo to sporo czasu, ale mieszanke zrobilem sobie sam.

nie zdradze co jak i którędy ale powiem ze zrobienie mieszanki samemu to oszczedność rzedu 100%.
Mi wyszło 120 zł za 100kg mieszanki. Jakbym chciał kupic taka samą musiał bym wydać w granicach 60/70 zł za 25kg.

marcelolsztyn
Posty: 4
Rejestracja: ndz cze 03, 2012 7:42 pm
Kontakt:

Re: Karma

Post autor: marcelolsztyn » śr wrz 26, 2012 12:28 pm

jak nie zdradzisz to po piszesz bzdety :mrgreen: ???
Moim zdaniem każdy gołąb powinien na każda porę roku dostawać odpowiednia mieszankę...

Awatar użytkownika
lewap125
Posty: 1108
Rejestracja: pn mar 24, 2008 5:03 pm
Lokalizacja: Radzymin
Kontakt:

Re: Karma

Post autor: lewap125 » śr wrz 26, 2012 8:37 pm

felix8024 pisze:widze ze chetnych na odpowiedz całe mrowie.
wiec odpowiem sobie sam.
kosztowalo to sporo czasu, ale mieszanke zrobilem sobie sam.

nie zdradze co jak i którędy ale powiem ze zrobienie mieszanki samemu to oszczedność rzedu 100%.
Mi wyszło 120 zł za 100kg mieszanki. Jakbym chciał kupic taka samą musiał bym wydać w granicach 60/70 zł za 25kg.
Nie bardzo wiem jak wyszło Ci za mieszankę 120zł, jeśli 100 kg. pszenicy kosztuje 100zł, a reszta nasion to od 1,5 zł za kg do 3, a nawet 4 zł za kg.

LESYEK
Posty: 180
Rejestracja: czw cze 14, 2012 9:33 pm
Kontakt:

Re: Karma

Post autor: LESYEK » śr wrz 26, 2012 8:45 pm

może to owies i żyto

zebra998
Posty: 112
Rejestracja: śr gru 13, 2006 9:26 pm
Kontakt:

Re: Karma

Post autor: zebra998 » czw wrz 27, 2012 9:27 pm

Gratulacje za oszczędność 100% ,jeżeli kiedyś uda Ci się zaoszczędzić 101 % wtedy Nobla dostaniesz. :wink:

felix8024
Posty: 169
Rejestracja: sob lut 12, 2011 9:35 pm
Kontakt:

Re: Karma

Post autor: felix8024 » wt paź 02, 2012 8:49 am

O widze że już sie nazbierało sporo malkontentów.
Ceny w metrach
Przenica 90zł 41% (500kg do mieszanki)
Kukurydza 80zł 16% (200kg do mieszanki)
Groch 50zł 16% (200kg do mieszanki)
Jeczmień 70zł 12% (150kg do mieszanki)
Proso 150zł 6% (75kg do mieszanki)
Wyka 100zł 4% (50kg do mieszanki)
Rzepak 190zł 4% (50kg do mieszanki)
Razem 1225kg cena 1115zł

Oczywiscie za wyke w internecie mozna zaplacic 4zł za kg, nasiona trzeba szukac w skupie i u gospodarza a nie w internecie.

Awatar użytkownika
lewap125
Posty: 1108
Rejestracja: pn mar 24, 2008 5:03 pm
Lokalizacja: Radzymin
Kontakt:

Re: Karma

Post autor: lewap125 » wt paź 02, 2012 9:42 am

felix8024 pisze:O widze że już sie nazbierało sporo malkontentów.
Ceny w metrach
Przenica 90zł 41% (500kg do mieszanki)
Kukurydza 80zł 16% (200kg do mieszanki)
Groch 50zł 16% (200kg do mieszanki)
Jeczmień 70zł 12% (150kg do mieszanki)
Proso 150zł 6% (75kg do mieszanki)
Wyka 100zł 4% (50kg do mieszanki)
Rzepak 190zł 4% (50kg do mieszanki)
Razem 1225kg cena 1115zł

Oczywiscie za wyke w internecie mozna zaplacic 4zł za kg, nasiona trzeba szukac w skupie i u gospodarza a nie w internecie.
Wątpię abyś kupił ładną pszenicę za 90zł, tym bardziej jęczmień. Ładna pszenica to w tej chwili kosztuje 100zł i tyle samo ładny jęczmień, groszek też kosztuje coś sporo ponad 1zł, innych cen dokładnie nie znam (płacę i wymagam :lol: )
Dolicz jeszcze paliwo i czas na jeżdżenie od gospodarza do gospodarza, bo jeden przeważnie nie uprawia tylu gatunków zbóż i te ceny które podałeś to chyba mocno zaniżyłeś :D
A w końcowym rozliczeniu chyba cię któryś orżnął bo zapłaciłeś 1115zł, a mi wyszło tylko 1062,07 zł. Może ta nadpłata to ten 1% śmieci których nie doliczyłeś :lol:

felix8024
Posty: 169
Rejestracja: sob lut 12, 2011 9:35 pm
Kontakt:

Re: Karma

Post autor: felix8024 » wt paź 02, 2012 10:29 am

lewap125 pisze:
felix8024 pisze:O widze że już sie nazbierało sporo malkontentów.
Ceny w metrach
Przenica 90zł 41% (500kg do mieszanki)
Kukurydza 80zł 16% (200kg do mieszanki)
Groch 50zł 16% (200kg do mieszanki)
Jeczmień 70zł 12% (150kg do mieszanki)
Proso 150zł 6% (75kg do mieszanki)
Wyka 100zł 4% (50kg do mieszanki)
Rzepak 190zł 4% (50kg do mieszanki)
Razem 1225kg cena 1115zł

Oczywiscie za wyke w internecie mozna zaplacic 4zł za kg, nasiona trzeba szukac w skupie i u gospodarza a nie w internecie.
Wątpię abyś kupił ładną pszenicę za 90zł, tym bardziej jęczmień. Ładna pszenica to w tej chwili kosztuje 100zł i tyle samo ładny jęczmień, groszek też kosztuje coś sporo ponad 1zł, innych cen dokładnie nie znam (płacę i wymagam :lol: )
Dolicz jeszcze paliwo i czas na jeżdżenie od gospodarza do gospodarza, bo jeden przeważnie nie uprawia tylu gatunków zbóż i te ceny które podałeś to chyba mocno zaniżyłeś :D
A w końcowym rozliczeniu chyba cię któryś orżnął bo zapłaciłeś 1115zł, a mi wyszło tylko 1062,07 zł. Może ta nadpłata to ten 1% śmieci których nie doliczyłeś :lol:
Niczego nie zaniżyłem, ani o grosz.
Przeniczka jest piekna, dawno takiej nie widziałem, jasna, żótciutka, nie spalona, mało glutenowa.A zaraz po żniwach mozna bylo kupic po 75/80zł wiec ceny kolego dyktuje rynek a nie jakość, no chyba ze przenica spalona.
Groszek jest tańszy bo jest nie sortowany, sa tam nasiona mniejsze i wieksze. Gołebiom to nie przeszkadza. A cena mniejsza.
Kukurydza i jeczmien kupiony u jednego gospodarza. Tez bardzo dobra jakość.
A Wyka,proso i rzepak kupiony u jednego gościa co zajmuje sie sprzedaża, "nietypowych" nasion.
Ale łatwiej wydać dwa razy tyle i kupic to samo w firmowym worku.

Awatar użytkownika
lewap125
Posty: 1108
Rejestracja: pn mar 24, 2008 5:03 pm
Lokalizacja: Radzymin
Kontakt:

Re: Karma

Post autor: lewap125 » wt paź 02, 2012 11:02 am

"Przeniczka" może jest i piękna, ale pszenica już nie tak bardzo. Za 75zł to mogłeś kupić śmieci nie pszenicę :D

felix8024
Posty: 169
Rejestracja: sob lut 12, 2011 9:35 pm
Kontakt:

Re: Karma

Post autor: felix8024 » wt paź 02, 2012 11:18 am

lewap125 pisze:"Przeniczka" może jest i piękna, ale pszenica już nie tak bardzo. Za 75zł to mogłeś kupić śmieci nie pszenicę :D
bosze juz trace do ciebie cierpliwość.
co ty bredzisz.
wiesz jak wygladaja żniwa, czy "u was w warszawie" o tym nie uczyli w szkołach.

napisze jeszcze raz powoli, żebyś zdążył przeczytać.
Ta sama przenica w czasie żniw bedzie kosztować 70 a po żniwach 90zł, a w zimie 100zł.
I według ciebie ta za 100zł jest lepsza, bardzo ciekawa teoria.

Awatar użytkownika
lewap125
Posty: 1108
Rejestracja: pn mar 24, 2008 5:03 pm
Lokalizacja: Radzymin
Kontakt:

Re: Karma

Post autor: lewap125 » wt paź 02, 2012 11:39 am

felix8024 pisze:
lewap125 pisze:"Przeniczka" może jest i piękna, ale pszenica już nie tak bardzo. Za 75zł to mogłeś kupić śmieci nie pszenicę :D
bosze juz trace do ciebie cierpliwość.
co ty bredzisz.
wiesz jak wygladaja żniwa, czy "u was w warszawie" o tym nie uczyli w szkołach.

napisze jeszcze raz powoli, żebyś zdążył przeczytać.
Ta sama przenica w czasie żniw bedzie kosztować 70 a po żniwach 90zł, a w zimie 100zł.
I według ciebie ta za 100zł jest lepsza, bardzo ciekawa teoria.
"bosze", czy Boże bo ja też już tracę cierpliwość do twoich bzdur :lol:
Co Ty myślisz,że telewizji nie mam ?Nie wiem jak kosa wygląda ? :lol: :lol:

krzysiek
Posty: 3653
Rejestracja: ndz lis 20, 2005 9:53 pm
Lokalizacja: kalisz
Kontakt:

Re: Karma

Post autor: krzysiek » wt paź 02, 2012 1:41 pm

Ceny zbóż są różne. Ja kupuję pszenicę po 80, to znaczy kupowałem, bo wybrałem wszystką i już ten człowiek nie ma. następną będę musiał już kupić po 90, też dobrej jakości. Jęczmień tuż po żniwach udało mi się kupić po 50, chociaż cena rynkowa jest sporo wyższa. Wyki niestety poniżej 2 zł się u nas nie dostanie. Groch też minimum po 1 zł, ale marny, za lepszy trzeba dać od 1,20 wzwyż. O ceny nie ma się co spierać. Każdy kupuje za tyle, za ile może i za ile się uda. Nie o ceny jednak chodzi. Trzeba jeszcze nabyć dobry towar, a z tym bywa różnie no i umieć zrobić odpowiednią mieszankę. Bywa, że czasami lepiej jest kupić gotową.

Awatar użytkownika
Happek
Posty: 166
Rejestracja: czw lip 22, 2010 9:54 pm
Lokalizacja: Okolice Siedlec
Kontakt:

Re: Karma

Post autor: Happek » wt paź 02, 2012 2:43 pm

Myślę że gdyby przyszło mu kupić tyle składników co mają niby "gorsze" mieszanki cena byłaby o wiele większa a ziarna ciężkie lub niemożliwe do kupienia w takich ilościach jakie byśmy potrzebowali.
Robię "mieszanki" dla papug sam i wiem że nie które ziarna są niesamowicie drogie a przy okazji moja mieszanka nie posiada i tak pewnie nawet połowy składników, więc oszczędność to jest taka "na dwoje babka wróżyła".

Awatar użytkownika
Jarek Siedlecki
Posty: 512
Rejestracja: wt sie 07, 2007 9:11 am
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Re: Karma

Post autor: Jarek Siedlecki » wt paź 02, 2012 8:17 pm

A próbowałeś granulowaną mieszankę "GOŁĄB" z siedleckiego Cargill'a? :mrgreen:
Dirko

Dispar
Posty: 1099
Rejestracja: pn sie 27, 2007 2:55 pm
Kontakt:

Re: Karma

Post autor: Dispar » wt paź 02, 2012 9:06 pm

felix8024 pisze:O widze że już sie nazbierało sporo malkontentów.
Ceny w metrach
Przenica 90zł 41% (500kg do mieszanki)
Kukurydza 80zł 16% (200kg do mieszanki)
Groch 50zł 16% (200kg do mieszanki)
Jeczmień 70zł 12% (150kg do mieszanki)
Proso 150zł 6% (75kg do mieszanki)
Wyka 100zł 4% (50kg do mieszanki)
Rzepak 190zł 4% (50kg do mieszanki)
Razem 1225kg cena 1115zł

Oczywiscie za wyke w internecie mozna zaplacic 4zł za kg, nasiona trzeba szukac w skupie i u gospodarza a nie w internecie.
Za wykę zapłaciłeś po 2 zl/kg a za rzepak po 4 zł /kg???? i po jakiego .. ten rzepak jest ci potrzebny w mieszance ponad 1 tonowej?? Czy czasami się bajek za dużo nienaoglądałe? A może z Blusmenem niedawno widziałes ???

emir
Posty: 419
Rejestracja: pt gru 23, 2011 8:23 pm
Kontakt:

Re: Karma

Post autor: emir » wt paź 02, 2012 10:02 pm

Tu sie mylisz Disper.Rzepak ma dużo białka i energi, dlatego ja daję golebiom rzepak przez cały rok.
Ja za rzepak zapłaćiłem dzisiaj 2,5zł/kg.

felix8024
Posty: 169
Rejestracja: sob lut 12, 2011 9:35 pm
Kontakt:

Re: Karma

Post autor: felix8024 » śr paź 03, 2012 8:31 am

Dispar pisze:
felix8024 pisze:O widze że już sie nazbierało sporo malkontentów.
Ceny w metrach
Przenica 90zł 41% (500kg do mieszanki)
Kukurydza 80zł 16% (200kg do mieszanki)
Groch 50zł 16% (200kg do mieszanki)
Jeczmień 70zł 12% (150kg do mieszanki)
Proso 150zł 6% (75kg do mieszanki)
Wyka 100zł 4% (50kg do mieszanki)
Rzepak 190zł 4% (50kg do mieszanki)
Razem 1225kg cena 1115zł

Oczywiscie za wyke w internecie mozna zaplacic 4zł za kg, nasiona trzeba szukac w skupie i u gospodarza a nie w internecie.
Za wykę zapłaciłeś po 2 zl/kg a za rzepak po 4 zł /kg???? i po jakiego .. ten rzepak jest ci potrzebny w mieszance ponad 1 tonowej?? Czy czasami się bajek za dużo nienaoglądałe? A może z Blusmenem niedawno widziałes ???
Zastanawiam się jaki poziom dyskusji przyjąć do kogoś kto nie umie czytać ze zrozumieniem!
Typie jest jasno napisane że są to ceny w metrach.
Rzepak 190zł za 100kg, czyli 1.9 za kg a do mieszanki dałem 50kg.
Wyka 100zł za 100 kg czyli 1zł za kg, a do mieszanki dałem 50kg.
Czytaj pajacu co jest napisane, a dopiero później klep w klawiature.
Rzepaku i prosa powinno sie dawac ilosci śladowe, bo sa to nasiona oleiste.
I jak sobie sprawdzisz ile procentowo sie tego typu nasion daje do mieszanek "firmowych" to zobaczysz podobne proporcje.
Jarek Siedlecki pisze:A próbowałeś granulowaną mieszankę "GOŁĄB" z siedleckiego Cargill'a? :mrgreen:
Jakoś mnie nie przekonują te granulaty.
Tanie to nie jest, a jak sie wczytasz w skład to 3/4 skladu tego granulatu to przenica i kukurydza plus witaminy i mineraly.
To ja sobie wole przenice i kukurydze kupic sam i dodawac vitalmix albo dolfos.

Marcin128
Posty: 176
Rejestracja: czw kwie 30, 2009 10:22 am
Kontakt:

Re: Karma

Post autor: Marcin128 » śr paź 03, 2012 9:37 am

Rzepak w okresie pierzenia jest jak najbardziej wskazany.Posiada dużą ilość aminokwasów siarkowych,do czego one służą to chyba nie trzeba pisać.Co do cen nasion to nie warto się sprzeczać,ceny w różnych miejscach mogą się różnić.Lump na głodzie alkocholowym 500kg pszenicy może oddać za skrzynkę mózgotrzepów :oops:

krzysiek
Posty: 3653
Rejestracja: ndz lis 20, 2005 9:53 pm
Lokalizacja: kalisz
Kontakt:

Re: Karma

Post autor: krzysiek » śr paź 03, 2012 10:12 am

Jeśli chodzi o ziarno, dobrze mieć je przez cały sezon z jednego, pewnego źródła. Bywa, że lepiej zapłacić więcej, ale mieć pewną karmę. Kupując karmę byle taniej, można narazić ptaki na różne dolegliwości trawienne a nawet zatrucie.

Dispar
Posty: 1099
Rejestracja: pn sie 27, 2007 2:55 pm
Kontakt:

Re: Karma

Post autor: Dispar » śr paź 03, 2012 12:59 pm

Rzepak podawałem dawno temu żeby szybciej zwabić pod siatkę swoje gołebie razem z obcym. Jak podałem trochę zbyt dużo gołebie od razu miały rzadki kał. Rzepak powoduje szybkie pierzenie gołebi - to prawda ale pióra są wtedy słabej jakościa przed zimą nie jest to dobre.
Felix - napisałeś 190 zł za 50 kg rzepaku.

Awatar użytkownika
Happek
Posty: 166
Rejestracja: czw lip 22, 2010 9:54 pm
Lokalizacja: Okolice Siedlec
Kontakt:

Re: Karma

Post autor: Happek » śr paź 03, 2012 1:13 pm

Granulat nie wychodzi aż tak dużo drożej jak te gotowe mieszanki bo chyba jakieś 2-2.5zł kilo gdzie karma także chociaż pewnie ze 2zł, ja mam skromne stadko więc mi różnica cenowa nie robi różnicy.

Kiedyś jak miałem jeszcze tylko i wyłącznie jakieś targowe wynalazki po parę złotówek do pierwszego papierka maks to dawałem ten granulat dłuższy czas, wcinały jak opętane ale czy to im pomagało czy szkodziło to ciężko określić dzieciak totalny wtedy byłem, dla gołębi to dla gołębi i dawałem. Ale wtedy to cargill był jeszcze cargill a teraz to już jako Nutrena idzie, dla królików pamiętam że granulat był okej.

Awatar użytkownika
Jarek Siedlecki
Posty: 512
Rejestracja: wt sie 07, 2007 9:11 am
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Re: Karma

Post autor: Jarek Siedlecki » śr paź 03, 2012 4:46 pm

Dispar pisze: Rzepak powoduje szybkie pierzenie gołębi - to prawda ale pióra są wtedy słabej jakości a przed zimą nie jest to dobre.
Podaję gołębiom rzepak przez okrągły rok - 5% mieszanki a w okresie pierzenia nawet 10%.
Dziwna sprawa bo w tym roku stare gołębie przepierzają się później niż zwykle.
Ciekaw jestem źródła (wyników badań naukowych), które potwierdziłoby obniżenie jakości piór pod wpływem żywienia gołębi rzepakiem. :mrgreen:
Na stronie http://ksiegi.emix.net.pl/wyswietl.php?user=pigeons umieściłem ostatnio dwa posty na temat właściwości rzepaku a właściwie oleju rzepakowego.
Wracając do pierzenia to podstawowym budulcem piór jest białko o nazwie keratyna.
Keratyna jest białkiem włóknistym naskórka i jego wytworów takich jak włosy, rogi, pióra i paznokcie.
Keratyna posiada skład aminokwasów charakteryzujący się szczególnie wysoką zawartością siarkowych aminokwasów: cysteiny i metioniny
dlatego kluczowymi w okresie pierzenia związkami są aminokwasy siarkowe (metionina, cysteina)
Białko rzepaku zawierające znaczną ilość w/w aminokwasów siarkowych dobrze uzupełnia białko nasion roślin strączkowych i ziarna zbóż, w których zawartość tych aminokwasów jest niewielka. :wink:
Dirko

Awatar użytkownika
donatello
Posty: 172
Rejestracja: pt maja 28, 2010 5:33 pm
Kontakt:

Re: Karma

Post autor: donatello » śr paź 03, 2012 8:35 pm

A ja daje kampola i mam z głowy kombinacje. Kupuje u jednego dostawcy cały rok, daje mi zniżkę i mam z głowy proporcje, mieszanie i szukanie dobrego ziarna. Mam gwarancje jakości i jestem spokojny o papu dla moich pupilków. Myślałem kiedyś też, że może taniej by wyszło samemu jechać po ziarno i mieszać ale postanowiłem że czas który mam na to poświęcić, poświęce pracy i kupię gotową karmę. Do tego Dolfos polecam. Po Dolfosie lęgi miałem rewelacyjne, straty z powodu śmiertelnośći młodych i niezalęgniętych jaj w granicach 15%. Dawno takiego roku nie miałem.
Powiem tak jak mawiaja moi znajomi, dobrzy hodowcy - Jak się dba...tak się ma. :D :D :D

Awatar użytkownika
donatello
Posty: 172
Rejestracja: pt maja 28, 2010 5:33 pm
Kontakt:

Re: Karma

Post autor: donatello » śr paź 03, 2012 8:42 pm

...a i od czasu do czasu dosypie im kilka garści konopii :D niech polatają trochę na haju, też im coś od życia się należy... :mrgreen:

ODPOWIEDZ