niebieski bez pasow

krzysiek
Kontakt:

niebieski bez pasow

Post autor: krzysiek » sob lip 15, 2006 9:38 pm

Witam.Jakis czas temu nabyłem parę garłaczy gornośląskich w unikalnym u nas kolorze niebieskim bez pasow.Właśnie ten mało spotykany rysunek i przystępna cena płynęły na ich zakup.Wkrotce po przyjeżdzie z giełdy okazało się,że mam całkiem atrakcyjną "parkęa' samcow i kłopot,co takiemu dać do pary.Jednego z nich sparzyłem z płową samicą i od nich uzyskałem parkę młodych-jeden jest niebieski z pasami,ale takimi jakby rozmytymi i poprzerywanymi,a drugi,tez niebieski ma czyste pasy,ale co ciekawe,w skrzydłach po 3 lotki białe.Mam pytanie,jaką zastosować krzyżowkę(z jakimi kolorami sparzyć moje samce) by uzyskać u młodych taki sam rysunek i jak w miarę mozliwości go utrwalić.

Subbuteo
Kontakt:

Post autor: Subbuteo » ndz lip 16, 2006 2:21 pm

Z alleli genu pasiatosci ( a jest ich 5 ) niestety brak pasow jest recesywnym wobec wszystkich. Krotko mowiac z jakim kolwiek ptakiem nie skojarzysz nie otrzymasz pasow- chyba, ze z ptakiem bez pasow lub..z heterozygota. Najlepsza jest heterozygota niebieska. W tym przypadku bedzie to corka otrzymana po samcu bez pasow i niebieskiej pasiatej samiczce. Powinienes miec w drugiej krzyzowce polowe ptakow pasiatych i polowe bez pasow bez wzgledu na wiek.
Pozdrawiam i zycze powodzenia w krzyzowkach :
T.S.
P.S.
Jezeli jedno z mlodych po samcu bez pasow i plowej samicy jest samiczka to masz o polowe droge skrocona ale moze sie stac tak, ze bedziesz mial za duzy rozrzut kolorow w przyszlym sezonie.. :wink:

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pn lip 17, 2006 7:16 pm

serdecznie dziękuję za pomoc.Jedno z młodych wygląda na samiczkę więc sprobuję się w przyszłym roku pobawić.Pozdrawiam.

Rafal K
Kontakt:

Post autor: Rafal K » wt lip 18, 2006 1:03 am

Witam mam pytanie do Pana Subbuteo. Czy ma Pan i moze przeslac jakas literature odnosnie genetyki Prosze o podanie tytulow ksiazek itp Moze moze Pan cos przeslc na e-mail moj adres to akmor@op.pl Chcial bym sie czegos wiecej i praktycznego dowiedziec. Z gory dziekuje i pozdrawiam

smykuraf
Kontakt:

Post autor: smykuraf » wt lip 18, 2006 10:39 am

Ave

Proponowal bym by odpowiedz dotyczaca literatury byla na forum.
Ja osobiscie mialem ksiazke dr. Axel Sell'a, ale on pisze dosc 'ciezko'. Ale to moze ja mam za slaby odbior, jestem przyzwyczajony do ksiazek popularnonaukowych na przyklad z seri proszynskiego 'Na sciezkach nauki'.

Subbuteo
Kontakt:

Post autor: Subbuteo » śr lip 19, 2006 1:52 pm

Witam, mam troche publikacji z zakresu genetyki ale sa to czysto naukowe teksty- wiec i ciezkie. Teoria ta jest poparta krzyzowkami testowymi na stadku doswiadczalnym i wlasna praktyka hodowlana, dodatkowe informacje mialem od biologow zajmujacych sie dziedziczeniem cech u ptakow.
W miare przystepny sposob- tekst + obrazki - bede pisal raz na jakis czas w " Golebniku".
Tak, ze jezeli interesuja Was bardziej jakies tematy zglaszajcie swoje propozycje tutaj lub na maila redakcji.
Pozdrawiam:
T.S.

smykuraf
Kontakt:

Post autor: smykuraf » wt sie 01, 2006 9:40 am

Ave

Zeczywiscie w 'Golebniku' artykuly pisze Pan bardzo po 'ludzku'.
Podobal mi sie artykul o dziedziczeniu koloru zoltego.
Proponuje nastepujace tematy:

1) Korona i gladka glowa.
Niby teoretycznie jest to proste. Pierwsze pokolonie 100% heterozygot a w fenotypie 100% gladka glowa. W drugim pokoleniu 25% homozygot koron reszta w fenotyfie gladkie glowy (50% genotyp heterozygoty, 25% homozygoty gladka glowa). Ale w praktyce mam ptaka (mieszaniec garlacza slaskiego i gornoslaskiego garlacza koroniastego ktory w F1 mial juz korone, co prawda slaba ale mial). Kolega natomiast mial w F1 po stawaku i gornoslaskim garlaczu koroniastym w F1 pierwszorzedna korone. A wiec jak to wyglada. Druga sprawa to wlasnie sprawa jakosciowa. Bo przeciez korona moze byc obfita z pieknymi rozetami, moze byc osadzona wyzej lub nizej itd... Ile de facto genow nad tym pracuje. Wydaje mi sie, ze sprawa jest duzo bardziej skomplikowana niz tylko, albo gen korony jest albo go nie ma.

2) Kolory czarny, czerowny recesywny i zolty recesywny.
Jak to mniej wiecej z tym kolorami jest opisal pan juz we wspomnianym powyzej artykule. Tylko, ze znowu pozostaje problem jakosciowy. Bo kozady z tych kolorow ma mase odcieni. Jak mozna dojsc do silnego 'soczystego' koloru. Jak dziedziczy sie 'nasycenie' tych kolorow? Czy mozna na przyklad zyskac krzyzujac zolte z czarnymi?

3) Krwisto czerwona brew kontra cielista lub jasna.

4) Jak najszybciej uzysakc bialego ptaka z perlowym okiem?
Wiadomo, ze ptak bialy genetycznie nie ma szans na niale perlowe oko. Do 'wytworzenia' takich ptakow trzena uzy szymli. I teraz pytanie jakich szymli uzyc, zoltych, czerwonych a moze niebieskich jak je krzyzowac? Po ilu pokoleniach mozna sie spodziewac bialych ptakow? Czy mozna sie spodziewac po ilus pokoleniach, ze od czasu do czasu beda dobrze wybarwione szymle? Jak to sie dzieje, ze z pokolenia na pokolenia szymle sa coraz bardziej jasne? Wsrod garlaczy slaskich sa dwa kolory bardzo harakterystyczne bialy z czerwonymi i zoltymi pasami. Wiadomo, ze sa to zolte i czerwone szymle tylko rozjasnione w bardzo dziwny sposob tak, ze zostaja im pasy. Dlaczego pewne szymle 'rozjasniaja' sie z pokolenia na pokolenia tracac caly kolor a innym zostaja pasy?

5) Jasny kontra ciemny dziob.
U gornoslaskich garlaczy koroniastych golebie czarne maja dziob bardzo jasny natomiast niebieski z pasami (lub bez) ma dziob bardzo ciemny. A przeciez jak pan juz kiedys mi odpisal na poprzedni post geny koloru czarnego rozszerzaja zabarwienie z wstegi ogona na piora calego ciala. A wiec golab czarny ma wiecej melaniny w piorach niz niebieski. Wiec dlaczego ma jasniejszy dziob? jakby tego bylo malo to sa jeszcze ptaki ktore posidaja tzw. muszke na dziobe a wiec ciemne zabarwienie jego konca. Wiec tu tez widac ze jest to cecha jakosciowa.

To kilka tematow ktore mnie trapia :) Oczywiscie moglbym znalezsc tematow na kilka lat dla miesiecznika 'Golebnik', ale nie ja ustalam jakie tam maja byc artykuly. Nie ukrywam jednak, ze bardzo bym sie ucieszyl gdyby Pan Tomasz Subbuteo (czy to nie aby od nazwy gatunkowej pustulki, bo brakuje rodzajowej Falco :) ) wzial ktorys z tych problemow na warsztat i dal artykul do naszego ulubionego miesiecznika. Na zakonczenie hcialbym Panu podziekowac za wyzej wspomniany artykul, bo duzo wyjasnil.

Pozdro dla wszystkich hodowcow (tych malych i duzych).
Smyku

Subbuteo
Kontakt:

Post autor: Subbuteo » pn sie 07, 2006 10:06 am

Czolem,
ktorys z podanych tematow na pewno bedzie kiedys poruszony- dzieki za propozycje. ÂŻeby ciagle o kolorach nie zanudzac, jako pierwszy temat porusze moze koronki - co, jak, z czym i dlaczego;)
Pozdrawiam:
T.S.

smykuraf
Kontakt:

Post autor: smykuraf » pn sie 21, 2006 10:29 am

Ave

Czekam juz z niecierpliwoscia, bo napewno mi sie przyda juz w przyszlym sezonie :)

Pozdro
Smyku

Subbuteo
Kontakt:

Post autor: Subbuteo » śr sie 23, 2006 10:09 am

JAk juz to kobuz a nie pustulka :)) Pustulka to Falco tinnunculus :wink:

smykuraf
Kontakt:

Post autor: smykuraf » czw sie 24, 2006 8:30 am

Ave

Na Ja :)
Co za wpadka :)
I to od razu na cala polske :)
Malo tego ta wpadka bedzie zarchiwizowana :)
Dobra czy moglbym kolege Subbuteo prosic aby spojrzal na watek
Zloty kontra Zolty
Bo prawdopodbnie juz w niedziele bede mial Zlote ptaszki.
Na moj hlopski rozum to ten kolor pownien dominowac nad zoltym recysywnym ale, ale prawa genetyki sa zawile :)
Z gory dzieki za odpowiedz na tym watku.

ODPOWIEDZ