listonosz polski(bagdeta polska)-HODOWLA I GENETYKA

LESYEK
Kontakt:

Re: listonosz polski(bagdeta polska)-HODOWLA I GENETYKA

Post autor: LESYEK » sob paź 27, 2012 7:46 pm

Ja swoje listonnosze sprzedałem ,trochę mi się za nimi tęskni :cry: miałem ich 9 sztuk . Teraz kupiłem PDL ,ale może jeszcze do listonoszy wrócę bo to piękna stara rasa poprostu brakowało mi gołębi które latają , bo jestem wychowany na gołębiach które lepiej lub gorzej latały ,ale jednak a listonosz do lotu raczej niejest.

carbaloy
Kontakt:

Post autor: carbaloy » ndz paź 28, 2012 2:51 am

emir czy jest jest jakas szansa dostac zdjecia tych berlinkow ,o ktorych piszesz?

emir
Kontakt:

Post autor: emir » ndz paź 28, 2012 9:19 am

Niestety nie dam rady,nie to pokoleńie.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz paź 28, 2012 9:19 pm

[quote="emir"]Niestety nie dam rady,nie to pokoleńie.[/quote] ??? To znaczy? Też jestem bardzo ciekaw tych berlinków. Teza , że berlinki są przodkami widynków wydaje mi się bardzo śmiała.Berlinek to rasa krotkodzioba. Co prawda osobniki typowo krótkodziobe to już przeszłość, ale i tak nie ta głowa. Głowa berlinka jest zaokrąglona z wysokim czołem, ideałem jest kostkowa, a głowa widyna jet "winerowata", taka jak u wiedeńskich wysokolotnych i innych ras od nich się wywodzących.Nigdy nie widziałem berlinka z taką głową ani z tak długim dziobem jak u widyna.Dziób berlinka to najwyżej 1/3 długości dzioba widyna, grubszy i tępo zakończony. Gdzie to podobieństwo?.

emir
Kontakt:

Post autor: emir » ndz paź 28, 2012 11:01 pm

Kiedy pisałem o -pokoleńiu -to chodżiło mi o to że ze względu na wiek 50+ jestem analfabetą komputerowym i nie dam rady wstawić zdjęć.
Dla mnie podobieństwo berlinków do widynuw jest duże .A że widyny powstały z połączeńia berlinków z boćianami to trudno teraz doszukiwać sie podobieństwa w szczegółach budowy gołebi.
Berlinki są bardzo podobne do wnerków tylko mają nieco bardżiej zaokrągloną-krempą budowę ćiała właczńie z głową.

carbaloy
Kontakt:

Post autor: carbaloy » pn paź 29, 2012 2:09 am

kolego emir chyba my z Krzyskiem myslimy o innych berlinkach, wejdz na strone pana Gilarskiego SOS ratujmy polskie rasy ,po prawej stronie znajdziesz zakladke stara wersja strony i tam znajdziesz zdjecia berlinkow z 1968 roku z widymam i laczyl ich tylko podobny rysunek

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pn paź 29, 2012 9:13 am

Dokładnie to miałem na myśli. Co do widynów, nie miały one nic wspólnego z bocianami. Powstały na bazie wiedeńskich wysokolotnych w bardzo rzadkiej dziś odmianie barwnej - motyl. Do dzisiaj wiedeńskie wysokolotne o takim ubarwieniu spotkać można w Łodzi i okolicach. Najliczniej hodowane są w Zduńskiej Woli. Znane są tam pod nazwą winerów lub łódzkich winerów.To nazewnictwo może mylić, bo podobnie nazwą łódzkich winerów lub długich winerów określa się tam łódzkie pstre.Wśród wiedeńskich wysokolotnych występują nie tylko osobniki bose, zdarzaja się też z papuciami a nawet sporymi łapciami i to te ostatnie właśnie wykorzystali starzy łódzcy hodowcy przy tworzeniu widynów.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pn paź 29, 2012 9:20 am

http://tablica.pl/oferta/winer-winery-ID1IJp3.html To link do wiedeńskich wysokolotnych ze Zduńskiej Woli. Miałem jakiś czas temu cały lot czerwonych i żółtych, takich jak te z aukcji i motyli. To właśnie te ptaki, tylko w wersji z opierzonymi nogami były przodkami widynów. Do dzisiaj widynom wychodzi barwa na głowie (czapka) i podgardlu ( broda). To efekt wmieszania oprócz rzadkich już w tamtych czasach motyli także bocianów barwnogłowych ( jak te z aukcji).

emir
Kontakt:

Post autor: emir » pn paź 29, 2012 9:49 am

Jeżeli widyny nie pochodzą od boćianów to skąd mają takie długie nogi ?.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pn paź 29, 2012 9:56 am

Po przodkach . http://www.youtube.com/watch?v=ydqIa28u-tM To akurat inna odmiana barwna, ale nogi widać.

szeryf82
Kontakt:

Post autor: szeryf82 » wt lut 12, 2013 10:41 pm

WITAM
Wrzucam kilka fotek nowych nabytków oraz kilka młodych 2012.
Załączniki
IMG_8216.JPG
IMG_7466.JPG
IMG_7461.JPG
IMG_7460.JPG
IMG_7453.JPG
IMG_7746.JPG
IMG_7734.JPG
IMG_7743.JPG
IMG_7733.JPG
IMG_7732.JPG

szeryf82
Kontakt:

Post autor: szeryf82 » wt lut 12, 2013 11:04 pm

przesyłam kolejne fotki nowych nabytków
Załączniki
IMG_8237.JPG
IMG_8225.JPG
IMG_8218.JPG
IMG_6654.JPG

szeryf82
Kontakt:

Post autor: szeryf82 » wt lut 12, 2013 11:31 pm

witam kolegów po dłuższej nieobecności.
Za nami sezon 2012/13 ,mam nadzieję że dla wielu z Was udany. szkoda tylko że na forum się urwało,ale z drugiej str. jak mamy tylko gdybać... u mnie też małe zmiany, co prawda miniony sezon udany ,bo dochowałem się prawie 200 młodych listonoszy ,ale za to zlikwidowałem stado testowe. Dochowałem sie ładnego potomstwa po listonoszach,sprowadziłem też nowe ptaki min. z okolic Krakowa. Także doszedłem do wniosku iż stado testowe nie ma sensu. Było to ciekawe doświadczenie,ciekawość została zaspokojona. Myślę żę mamy jeszcze trochę starego niezarejstrowanego :) materiału w Polsce,warto to wykorzystać dla dobra rasy.
Mam nadzieję żę to nie będzie ostatni post na tym forum.
Pozdrawiam

LESYEK
Kontakt:

Post autor: LESYEK » śr lut 13, 2013 8:37 pm

Dla mnie bomba te ptaki :roll:

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » śr lut 13, 2013 9:35 pm

Chętnie zobaczył bym fotki "miksów" ze stada "testowego" - zwłaszcza miksy z PDL.
Kaszanka forever !!

szeryf82
Kontakt:

Post autor: szeryf82 » czw lut 14, 2013 7:53 am

Niestety,miksów już nie ma. Poszły na kolejne doświadczenie ,do kucharki :)

szeryf82
Kontakt:

Post autor: szeryf82 » czw lut 14, 2013 8:03 am

może ktoś z Was ma namiary na starych albo niezarejstrowanych hodowców listonosza polskiego.Udało mi się nabyć kilka szt. z Krakowa.
niestety pochodzenia nieznanego.Wiem że w okolicach Krakowa jest troszkę hodowców.

wis1227
Kontakt:

Post autor: wis1227 » sob lut 16, 2013 10:08 pm

P.Gilarski pisze książki o gołębiach na których się zna .Na listonoszach przynajmniej w roku 2003 się nie znał gdy przysłał mi koki budowy pocztowego białej maści ze szczątkowymi ledwie widocznymi pasami .Kiedy zapytałem mistrza co to za gołębie ,odpowiedzał że to mączki.Jak wyglądają mączki i w ogóle listonosze dowiedzałem się za rok u p.Jana Gaja wGrodkowicach pod Krakowem zarok kiedy go odwiedziłem i kupiłem kilka par różnych odmian to były ptaki ,lotne i mądre. Hodowlę listonoszy wybrałem bo zareagowałem na apel ;Ratujmy polskie rasy gołębi "p.Gilarski jest ich gorącym propagatorem i słusznie,szkoda tylko że na samym początku zraził do pięknej idei początkującego naiwnego hodowcę. Pozdrawiam hodowców listonoszy z Podkarpacia, Krakowa i z Trójmiasta oraz z Rawicza. Wielkopolanin.

wis1227
Kontakt:

Post autor: wis1227 » sob lut 16, 2013 10:08 pm

P.Gilarski pisze książki o gołębiach na których się zna .Na listonoszach przynajmniej w roku 2003 się nie znał gdy przysłał mi koki budowy pocztowego białej maści ze szczątkowymi ledwie widocznymi pasami .Kiedy zapytałem mistrza co to za gołębie ,odpowiedzał że to mączki.Jak wyglądają mączki i w ogóle listonosze dowiedzałem się za rok u p.Jana Gaja wGrodkowicach pod Krakowem zarok kiedy go odwiedziłem i kupiłem kilka par różnych odmian to były ptaki ,lotne i mądre. Hodowlę listonoszy wybrałem bo zareagowałem na apel ;Ratujmy polskie rasy gołębi "p.Gilarski jest ich gorącym propagatorem i słusznie,szkoda tylko że na samym początku zraził do pięknej idei początkującego naiwnego hodowcę. Pozdrawiam hodowców listonoszy z Podkarpacia, Krakowa i z Trójmiasta oraz z Rawicza. Wielkopolanin.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz lut 17, 2013 8:11 am

Listonosz to stara i niestety zaniedbana rasa. Owszem, na przestrzeni dziesięciu lat sporo się w temacie poprawiło, wielu hodowców zainteresowało się tą rasą, niemniej jednak, biorąc za punkt odniesienia ptaki prezentowane na dużych wystawach, można dojść do wniosku, że przed hodowcami listonosza jeszcze dużo pracy, zanim uda się tą rasę ustabilizować na dość wysokim poziomie. Póki co poziom zbliżony do poziomu sroki krakowskiej. Kilka dobrych ptaków jak rodzynki na torcie i dalej przegląd od średniaków po koki. Podobne zjawisko można zaobserwować u listonosza. Całkiem dobre osobniki, zwłaszcza niebieskie, z żółtymi pasami i niektóre czerwone, dalej średniaki czerwone i czarne a na końcu żółte i białe, przy których czasami trzeba mocno wysilić wyobraźnię, by uchwycić podobieństwo do listonosza. Fajnie, że hoduje się coraz więcej ptaków tej rasy, dobrze, że w coraz większej gamie kolorów, ale nad niektórymi kolorami hodowcy powinni nieco popracować, zanim pokażą je jako listonosze na dużych wystawach, zwłaszcza rangi krajowej.

Awatar użytkownika
zbiter
Kontakt:

Post autor: zbiter » ndz lut 17, 2013 6:13 pm

Mam 4 sztuki jak byś był zainteresowany ,mogę porobić foty
Szukaj a znajdziesz

Awatar użytkownika
akiss
Kontakt:

Post autor: akiss » ndz lut 17, 2013 6:26 pm

Wiss 1227, nie bardzo mogę się zgodzić z twoją opinią.Jeżeli Ci wysyłał jasne /prawie białe/z zóltymi pasami ,to takie to ja biorę "bez glowy"Tak jest napisane we wzorcu ,ma być biały ze śliniakiem czerwonym lub żółtym i wierz mi gość ,który ustalał wzorzec dla P. Gilarskiego znał się na tym.Jak by miały jeszcze śliniak z przodu zółty, to jest to co ma być.Jak masz jakieś foto ,to pokaż jestem ciekawy.Ta sama zasada dotyczy czerwonych pasów i czerwonego ślinika.Śliniaka ,a nie czerwonej szyi.Te wszystkie kaliny i większość maczków z całą zółtą szyją lub bez śliniaka to krzyżówka z niebieskimi.Pod wypowiedzią kol. Krzyśka podpisuję się.Jest duża różnica pomiędzy kolorami.W kolejności kolorów wygląda to tak : niebieski,niebieski nakrapiany,mączek,kalin,czerwony,zółty,czarny ,no i ten biały na końcu.W 2003 r. nie widziałem żadnego czarnego.A na widok ciemnego niebieskiego /prawie czarnego /dostawałem oczopląsów.Jednak zauważcie koledzy ,że jaki by nie był kolor to jest oceniony, nie tak jak rzeszowski co większość jest BO.Bo te inne kolory są w obrębie rasy.Macie przykład na zdjęciach szeryfa ,który nam pokazał mixy pomiędzy kolorami.Nie rozumiem kolegi Setera ,który forsuje krzyżówkę z PDL.Damian jestem w stanie dostarczyć Ci listonosze we wszystkich kolorach i skrzyżuj je z PDL .Wiem ,że Szeryf nie krzyżował ich z PDL ani z karierami.Trzymam listonosze od 1998 cały ten czas mam kariery i nawet do głowy mi nie przyszło ,żeby próbować zrobić z krzyżówki czarne ,po prostu wiem ,ze brakło by mi życia ,żeby je wyprowadzić.Żeby nie być gołosłownym ,to poprę jutro swój wywód zdjęciami.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz lut 17, 2013 6:48 pm

Właśnie zastanawiałem się, gdzie podziały się Mączki z delikatnymi pasami i śliniakiem. Były to pierwsze listonosze jakie miałem okazję widzieć, było to w latach 90-tych w Poznaniu. facet spod Rzeszowa, który je sprzedawał mówił, że w jego stronach są niemal same takie, on sam nie miał innych. Miały rysunek jak na obrazku w książce A. Tenety. Od jakiegoś czasu obserwuję różne czerwonopłowe i zółtopłowe, a mączki , wygląda na to ze wyginęły.

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » ndz lut 17, 2013 7:01 pm

Krzyżówkę z PDL forsował pan J. Stoch - ale taka krzyżówka miała (rzekomo) poprawić budowę PDL.
Nie mam pojęcia, jak gołębiem o budowie listonosza polskiego można "poprawić" budowę ras PDL - raczej odwrotnie - można tym wszystko s******ć... - może ktoś coś po prostu źle przepisał ?...
O krzyżówkę z PDL pytałem kol. Szeryf82 ponieważ pisał kiedyś, że prowadzi stadko doświadczalne - ciekawiło mnie jak takie miksy wyglądają.
Kaszanka forever !!

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz lut 17, 2013 7:19 pm

Prawdopodobnie będę miał wkrótce dostęp do sporej partii artykułów p. Stocha,postaram się wtedy to wyjaśnić. Z tego, co wiem dotychczas wynikało by, że krzyżówkę z listonoszami i to właśnie z mączkami zastosowano u srebrniaka w celu uzyskania odmiany perłowej i to prawdopodobnie opisał J. Stoch, a jak było w istocie , może nigdy się nie dowiemy.

ODPOWIEDZ