listonosz polski(bagdeta polska)-HODOWLA I GENETYKA

krzysiek
Kontakt:

Re: listonosz polski(bagdeta polska)-HODOWLA I GENETYKA

Post autor: krzysiek » pn maja 08, 2017 9:04 pm

Autorzy publikacji sprzed 100 i więcej lat nie mieli wątpliwości co do tego, że murzyn, srebrniak i perłowy to jedynie odmiany barwne sroki krakowskiej, z czasem przekształcone w odrębne rasy. Jeszcze w drugiej połowie XX w. wielu hodowców za srebrniaka uznawało jedynie pasiaki, natomiast klasyczne srebrniaki nazywali srokami srebrzystymi i zaliczali do tej samej grupy co krakusy i murzyny. Z kolei mający niewątpliwie wiedzę w temacie, a nawet będący niejako naocznym świadkiem Józef Stoch dowodził, że w latach 60-tych hodowcy krakowscy z krzyżówki srebrniaka z listonoszem odmiany "mączka" na żółtych pasach, już w trzecim pokoleniu uzyskiwali wzorcowe okazy perłowych , zdobywające czołowe miejsca na wystawach.

LESYEK
Kontakt:

Post autor: LESYEK » wt maja 09, 2017 10:48 pm

Dziś doszła do mnie samiczka mączki którą kupiłem gdzieś na Nowosądeczczyźnie ,ale muszę stwierdzić że ma domieszkę innej rasy ,jakiej to nie wiem .Taki typ połączenia głowy z dziobem widzę pierwszy raz,jutro postaram się wstawić zdjęcie tej samiczki .Co do Perłowych to zawszę uważałem że mają domieszkę Listonosza ,są one masywniejsze i mają potężniejsze dzioby niż Srebniak ,przynajmniej większość które widziałem ,ale to się zmienia i teraz stają się coraz bardziej delikatne

LESYEK
Kontakt:

Post autor: LESYEK » śr maja 10, 2017 9:03 pm

Oto ptaszek którego nabyłem
Załączniki
P1280206.JPG
P1280185.JPG

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » śr maja 10, 2017 9:59 pm

Mnie to wygląda na domieszkę kariera lub jego pierwotnej formy, tzw. greka, ale mogę się mylić.

Awatar użytkownika
poluch94
Kontakt:

Post autor: poluch94 » ndz mar 03, 2019 3:57 pm

A mi na domieszkę perłowego :)

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » pn mar 04, 2019 9:49 pm

Z książki Peterfiego , z zamieszczonego fragmentu artykułu mgr. Józefa Stocha, można wyczytać, że w latach 60-tych w wyniku krzyżowania perłowego z listonoszem o takim jak na zdjęciu ubarwieniu ( tzw. "mączka") , już w trzecim pokoleniu uzyskiwano gołębie, które wygrywały wystawy w rasie perłowy. Musiała więc być to krzyżówka nie raz stosowana i skoro służyła do udoskonalenia perłowego, to kto wie, czy nie stosowano jej odwrotnie.

ODPOWIEDZ