Forum portalu GOŁĘBNIK.PL

Aby zarejestrować się przeczytaj regulamin i wyślij swój login na adres admin@golebnik.pl

Regulamin forum
Dzisiaj jest pt lis 16, 2018 7:45 pm

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 179 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
Autor Wiadomość

Dobra, koniec zartow bo przyblokuja temat

Wyświetl profil Wyślij prywatną wiadomość  

bleki pisze:
krzysiek pisze:
Garloki ? - co to jest ? - wiejskie określenie koka ?

Kolego SETER,widzę że znasz tylko ptaki które posiadają wzorzec a wszystko inne to kok,uważaj bo niedługo możesz poznać garloka i będzie ci głupio,Krzysiek też nie do końca ma rację,garlok hodowany był na terenie całej Polski,w zależności od rejonu ptaki nieznacznie sięę różniły,ale wszędzie był nacisk na wielkość ptaka

Belki nie zrażaj sie masz piekne te garloki ,pracuj dalej i udoskonalaj , bo na niektóre wzorcowe to patrzec nie idzie takie brzydactwo pozdrawiam

WITAM!
Fajnie że to już 6 str.,tylko wolałbym poczytać o listonoszu, tak jak jest w temacie. Nawiązując do wypowiedzi Andrzeja,nie krzyżowaliśmy listonosza z karierem.natomiast były kojarzone ptaki płowe ,czerwone i żółte z niebieskimi.,Do dzisiaj pozostał po tym ślad.
Natomiast jeżeli chodzi o ptaki czarne, to mają one w genach wiele barw , w tym czerwoną i żółtą . Kryterii doboru było wiele. Niestety jak na razie jestem jedynym hodowcą odm. czarnej na północy.Ptaki białe natomiast wyciągaliśmy po kalinach i mączkach. Dostałem od kolegi białą fenotypową samicę( na perłowym oku), która po kojarzeniu z wcześniej wym . ptakami zaczęła dawać ptaki o czarnym oku.Więc przypadek sprawił że posiadam w swojej hodowli ptaki białe.
Odnośnie całej populacji listonosza to mamy jeszcze wiele do poprawy,min. oko- jest zbyt czerwone, wysokonożność, głowę u niektórych odm. barwnych, dł .ciała ,czystość barwy.

CZY KOLEGA SASZA mógłby podać namiar na siebie?chodzi mi o czarne listonosze.

stado testowe już nie istnieje,nie ma też mieszańców. Jak narazie sprzyja mi szczęście i udało mi się sprowadzić "świeżą krew" ,także uznałem że niema najmiejszego sensu krzyżować mieszańce z listonoszem.

Książka Józefa Spittala z roku 1864 Lwów pisze cytuje;
(gołębia listonosza,(columbo tabellaria demestica Dofttaube),któremu przyczepiają się pod skrzydła listy,nacieniuteńkim papierze i namoczywszy
im nóżki w occie puszczano je,szczególnie na wschodzie zlistami,gdzie 25 mil na godzinę przelatywały. Regularną taką pocztę zaprowadził Sułtan Nureddin Mahmud w drugiej połowie dwunastego wieku.Z przyczyn wynalazku błyskopisów (telegrafów) i uregulowanej poczty wyszła przesyłka listów gołębiemi po największej części z używania. Gołąb listonosz ma wielkie wypukłosci na dziobie i koło ócz białe narośla , oczy koloru szkarłatnego i nóżki czerwone:) koniec cytatu
Jak myślicie czy autorowi chodziło o naszego współczesnego listonosza czy nie?. Spotkałem się ostatnio z nazwą GREK z tego co poiołem to gołąb w moiej ocenie podobny był do listonosza , a opowiadał mi o nim starszy pon który dawniej hodował gołębie .Niemiałem wtedy sdięcia żeby gosciowi pokazać czy to ten gołąb o którym opowiada.

Dawniej na wszystkie gołębie pocztowe mówiono listonosze. Do dzisiaj znane są różne modyfikacje tej nazwy, jak listowniki czy listowe. Greki to ptaki pośrednie między słabym karierem, browerem a gołębiem pocztowym. Mają dziób i brodawki podobne jak u kariera, ale sylwetkę typową dla gołębia pocztowego. Nazwa grek używana jest od Podkarpacia po woj. świętokrzyskie. W okolicach Łodzi ptaki te określane są nazwą brewer.

Niewiedza i nieznajomość tej rasy jest ogromna,Panowie 99,9 procent hodowców czy gołębiarzy ,jak kto woli ,po zobaczeniu Listonosza Polskiego
pyta ile ten karier kosztuje .Wiem bo jestem stałym bywalcem giełd . Nawet na giełdzie w Proszowicach gdzie spotyka się jeszcze listonosze mało kto wie co to za gołębie. Szukanie w starej literaturze nazwy :Listonosz Polski :jest błędem bo takiej nazwy nie znajdziemy . Tyle lat niewoli zaborów, w tamtych czasach pisanie coś na temat polskości było zwalczane to mniej więcej tak jakby ktoś w prasie napisał:( pedał) tylko że wtedy to można było stracić życie. Ci co zaglądają do prasy ,książek czy internetu mają jakieś pojęcie o listonoszu co prawda od niedawna ,ale większość to jak coś ma dłuższy dziób od pocztowego to :karier ,jak coś ma krótszy to: belg, a jeszcze krótszy to :winer .Takie jest mniej więcej myślenie dużej rzeszy gołębiarzy ,zwłaszcza tych co w życiu nie przeczytali żadnego artykułu czy książki na ten temat . Teoria zakładająca że listonosz powstał na bazie kariera jest w tym wypadku mylna ,Listonosz Polski i karier to dwie linie genetyczne idące obok siebie . Listonosz TO RASA STARA PRYMITYWNA świadczyć może o tym postawa wygląd ogólny ,a także to że dobrze wysiaduje i karmi młode jest samowystarczalny .Masa i słaby lot gołębia
skutecznie wykorzystują drapieżniki i nigdy nie pozwolą mu się rozprzestrzenić na większą skale ,no i zawsze pozostanie w cieniu kariera ,karier przyciąga uwagę bardziej niż Listonosz zwłaszcza amatorów niemających pojęcia o rasach( podobnych), albo nie potrafią wyłapać różnic z przyczyn słabej znajomości tematu.

Słuszna i niezwykle trafna obserwacja poziomu wiedzy gołębiarskiej większości bywalców giełd.

Są hodowcy którzy poza swoją jedną rasą gołębi świata nie widzą, trudno ich winić za to że nie znają wszystkich ras gołębi.

Tak po giełdach ciężko kupić coś zdrowego, kupiłem na wystawie w Kielcach kilka sztuk Listonosza, jedna para nie niesie jaj bo jak podłożyłem jajo to samica od razu siadła, następna miała być samica niby samica jest tyle tylko ani to za samcami lata ani to grucha jakiś obojniak czy co.W lutym dokupiłem w Proszowicach na giełdzie trzy przepiękne niebieskie samce po tygodniu padły na kręćka tyle się nimi nacieszyłem ,a i jeszcze kupiłem młodego też niebieskiego tak samo przepiękny wypuściłem pierwszy raz i sąsiada piesek mi go zamordował ,co za strata bo ptak zapowiadał się klasowo, ale co dla mnie najważniejsze był zdrowy a w dzisiejszych czasach to sukces kupić zdrowego gołębia .

Awatar użytkownika

LESYEK pisze:
Szukanie w starej literaturze nazwy :Listonosz Polski :jest błędem bo takiej nazwy nie znajdziemy . Tyle lat niewoli zaborów, w tamtych czasach pisanie coś na temat polskości było zwalczane to mniej więcej tak jakby ktoś w prasie napisał:( pedał) tylko że wtedy to można było stracić życie.
Rozumiem, że dwudziestolecie międzywojenne to również (zdaniem kolegi) okres zaborów ? - bo z tego okresu również nie ma (w literaturze gołębiarskiej) wzmianek o listonoszu polskim.
LESYEK pisze:
Teoria zakładająca że listonosz powstał na bazie kariera jest w tym wypadku mylna ,Listonosz Polski i karier to dwie linie genetyczne idące obok siebie . Listonosz TO RASA STARA PRYMITYWNA świadczyć może o tym postawa wygląd ogólny ,a także to że dobrze wysiaduje i karmi młode jest samowystarczalny.
Kolego, a czy Ty wiesz jak wyglądały (i latały) kariery hodowane kilkadziesiąt lat temu ?
Czy wiesz jak wyglądały listonosze polskie hodowane w np. latach 60'tych ? - zapewniam Cię, że nie tak jak obecnie.
Pozdrawiam

Pewnie znów się narażam, ale ponieważ przeważnie biorę wszystko na logikę, więc z mojego punktu widzenia sytuacja wygląda tak.Rzeczą nieprawdopodobną jest znaleźć jakiekolwiek wzmianki o listonoszu polskim jako o rasie w pojęciu takim , jakie funkcjonuje obecnie. nie znajdziemy nic nie tylko w literaturze z okresu zaborów, ale i późniejszej , z dwudziestolecia międzywojennego. Nie znaczy to wcale, że rasa ta wówczas nie istniała. Wręcz przeciwnie, jestem zdania, że istniała, ale znana była jedynie nielicznemu, wtajemniczonemu gronu jaj hodowców.Sądzę, że spore zamieszanie wprowadziła sama nazwa - listonosz. Jeszcze do niedawna w wielu regionach kraju wszelkie gołębie pocztowe nazywano listonoszami, nazwa ta oraz jej modyfikacje typu " listownik" czy "listowy" do dziś funkcjonują w kręgach najstarszych gołębiarzy. Jeśli więc powiedzmy jakieś 100 lat temu listonosz w obecnej lub podobnej formie istniał, to raczej nie miał on obecnej nazwy listonosz polski, był po prostu listonoszem. Skoro listonosz był powszechnie kojarzony ze zwykłym pocztowym, to dawni autorzy książek i artykułów o tematyce gołębiarskiej nie mający zapewne żadnej styczności z tą rasą, nawet jeśli o niej słyszeli, mogli zlekceważyć temat. Jest wielce prawdopodobne że podeszli do sprawy w stylu "co za cudo, że gdzieś na podkarpackich wioskach ktoś hoduje listonosze ( czyli pocztowe)" i zlekceważyli temat, tak jak i dzisiaj lekceważonych jest wiele ras nie uznawanych przez Związek i poważnych autorów. Skoro jest tak dzisiaj, mogło być tak samo i dawniej. Teraz sprawa pochodzenia i pokrewieństwa z karierami. Wszystko wskazuje na to, że kariery pochodzą od dawnych bagdet arabskich, hodowanych zresztą na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce do dzisiaj. Gdyby przyjrzeć się zdjęciom tych gołębi, można by wyciągnąć wniosek, że z budowy bliżej im do listonosza niż do współczesnego kariera. Dawniejszy karier wyglądał jak typ pośredni między bagdetą arabską a karierem współczesnym. Jak wyglądał listonosz w latach 60-tych nie mam pojęcia, z wypowiedzi SETERa wnioskuję jednak, że dysponuję on wiedzą na ten temat, poproszę więc, by się nią podzielił. Mogło by to bardzo wiele wyjaśnić. Nazwa listonosz sugeruje, że powstał on na bazie gołębi pocztowych i jest wielce prawdopodobne, że właśnie w krzyżówce z pierwotnymi karierami. Idąc tym tropem należy wyciągnąć pewne wnioski. Gołębie pocztowe pojawiły się na terenie Galicji nie wcześniej niż w po połowie XIX w. Z początku były to ptaki hodowane elitarnie, "pod strzechy" trafić więc mogły znacznie później, gdy ich hodowla stała się bardziej powszechna. Zanim nieliczne pocztowe przybrały w wyniku krzyżówek formę listonosza mielibyśmy najwcześniej koniec XIX w. Należy pamiętać o jeszcze jednym fakcie. Po wybuchu I Wojny Światowej austrowęgierscy żandarmi otrzymali rozkaz bezwzględnego wybijania wszystkich gołębi zbliżonych wyglądem do gołębia pocztowego, a nadgorliwi, a tacy zawsze się znajdą mordowali wszystko, co ma skrzydła i potrafi gruchać. Dlatego po I Wojnie pogłowie gołębi w dawnej Galicji było bardzo zredukowane i w marnym stanie. Ten smutny los nie ominął więc także nielicznych zapewne wówczas listonoszy. Stąd wniosek, że rodowód listonosza wywodzony od XVI w można raczej między bajki włożyć.Jak bardzo sama nazwa zaszkodziła rasie najlepiej pokażę na przykładzie. Przykład dotyczy nieszczęsnej krzyżówki perłowego z listonoszem opisanej przez mgr J. Stocha a przedstawionej w polskich przypisach do książki Peterfiego. Pomijając tą kontrowersyjną krzyżówkę skupmy się na listonoszu. Autor polskiego przypisu musiał być osobą obeznaną z tematyką gołębiarską , mimo to ten listonosz sprawił mu ogromny kłopot, pisze więc raz o polskim listonoszu, raz o polskim pocztowym. wyszedł z tego galimatias. wniosek nasuwa się taki, że jeszcze w latach 70-tych ogółowi polskich hodowców listonosz kojarzył się z gołębiem pocztowym a nazwa listonosz polski była pojęciem absolutnie nieznanym.

Tak sobie myślę, jak wyglądał gołąb pocztowy nie 100 ale 200 lat temu?
Ano zapewne tak jak wygląda dzisiejsza cukrówka o ubarwieniu mało efektywnym pewnie szaro niebieskim dziobku jak zapałka i tak dalej.
Czy nie było tak że ci co wspominali o pocztarzu np.ksiądz Kluk (co prawda jeszcze wcześniej) pisał o gołębiu pokroju listonosza polskiego, przynajmniej zapewne się czymś wyróżniał z ówczesnych gołębi nazwijmy ich( wczesno pocztowych )
Jaką zmienność mógł przejść Listonosz Polski przez te lata raczej niewielką wziąć pod uwagę niewielką populację i lokalny zasięg występowania
Co innego karier gdzie jest hodowany w wielu krajach i w ogromnej ilości ,tu zmiany w wyglądzie następują wręcz błyskawicznie .

Awatar użytkownika

Ręce (i majtki) opadają, jak się czyta wypowiedzi kogoś, kto uważa, że na podstawie dwóch słów ze starej książki, jest w stanie wysnuć historię pochodzenia rasy :roll:
Co do zaborów, i rzekomej kary śmierci, która groziła za pisanie o polskich rasach gołębi, to informuję kolegę, że zarówno dr B. Obfidowicz jak i Emil Schayer opisywali (w czasie zaborów) polskie rasy gołębi w niemieckich czasopismach gołębiarskich, tj. np. Geflügel-Börse oraz (rzecz jasna) w polskich.
Niejaki nadpor. Rudolf Czerny, chociaż nie znał języka polskiego, to opisywał (również w czasie trwania zaborów) np. siwki polskie w czasopismach czeskich i niemieckich - to tylko trochę faktów, wobec odrobiny teorii.
Co do reszty teorii, to podam mały przykład - taka rasa jak olbrzym polski, której populacja tuż po odzyskaniu niepodległości szacowana była na kilkadziesiąt sztuk została opisana zarówno przez Emila Schayera, jak i Władysława Chwałka (łącznie z podaniem wymiarów, wagi, oraz zamieszczeniem zdjęcia i ryciny).
Mam tu przed sobą ksero czasopisma "Hodowca gołębi" z marca 1926 r. - temat "Gołębiarstwo pocztowe w Wsch. Małopolsce" - cytowany fragment tekstu odnosi się do sytuacji przed 1914 rokiem (tj. przed wybuchem wojny światowej).
Cytuję fragment (nie chce mi się teraz wszystkiego przepisywać):
"...Odróżniano jedynie dwa gatunki gołębia pocztowego (listonoszy): krótkodziobe belgijskie i długodziobe antwerpskie, te ostatnie krzyżowano z karjerami, dragonami i bagdetami, by uzyskać piękną głowę płaską, długi dziób, brew szeroką, mięsistą i wysoką, smukłą budowę.
U krótkodziobych belgijskich wymagano jak najkrótszego dzioba, głowy zgrabnej z kantami i szeroką brew mięsistą" - koniec cytatu.
Ani słowa o polskiej rasie gołębi !! - na poniższych obrazkach widać chyba dlaczego - np. ówczesne dragony były zbliżone wyglądem do obecnych (młodych) listonoszy polskich.
Proszę zwrócić również uwagę, że opisywany krótkodzioby belgijski jest podobny do późniejszego brodawczaka lwowskiego (polskiego) - ale co innego "miks" (przypadkowa krzyżówka wg widzimisię pojedynczego hodowcy) a co innego rasa - o utrwalonym genotypie.
Długodziobe i krótkodziobe antwerpskie - ilustracja z 1880 roku:
Obrazek
Krótkodziobe i długodziobe antwerpskie - ilustracja również z 1880 roku:
Obrazek
Dragony - ilustracja z 1880 r. (ta sama książka):
Obrazek
Coś specjalnie dla kolegi LESYEK - angielskie "cukrówki" :wink: (angielskie gołębie pocztowe-sportowe z 1880 roku):
Obrazek
Link do ciekawej ryciny przedstawiającej gołębie belgijskie:
http://www.canstockphoto.com/belgian-ca ... 35834.html
Rycina jest wyjątkowo mało udana, ale głowa tego gołąbka po prawej stronie, bardzo mi przypomina głowę listonosza polskiego - czy tylko ja mam takie skojarzenia ?
Pozdrawiam

Od dawna jestem przekonany, że belgijskie gołębie krótkodziobe są głównymi protoplastami brodawczaka polskiego. Zwłaszcza, że brodawczak do dziś w niektórych rejonach (także na Podkarpaciu) jest nazywany belgijski, belgiak, belgijak. Turczyn wogóle nie był potrzebny lub był użyty incydentalnie (pamiętajmy, że nie mamy nawet pewności jakiego koloru brwi posiadały turczyny). Wydawałoby się, że belgijski krótkodzioby pocztowy mógłby być jedynym przodkiem dzisiejszych brodawczaków polskich gdyby nie ich kolor upierzenia i barwa tęczówki. One wskazują na drugiego przodka - maściucha polskiego. Gołębie z grupy pocztowych bardzo rzadko występują w jednolitym kolorze czarnym, czerwonym lub żółtym; one także nie mogły przekazać białego oka. I mam głębokie przekonanie, graniczące z pewnością, że kolejną lwowską rasą użytą do formowania brodawczaka była mewka polska. Głowa i wstawienie dzioba u mewek i brodawczaków są bardzo podobne (pomijam dzisiejszy wzorzec brodawczaka, który mówi o "sępim dziobie"). No i ten pojawiający się czasami u brodawczaków żabot.

SETER ; Według ciebie to z czego w końcu powstał Listonosz Polski , bo się pogubiłem ?
A może to nie jest rasa która winna mieć wzorzec ?

Każda rasa powinna mieć wzorzec. Bardzo ostrożnie powinno się podchodzić do wzorców ras akrobatycznych i wysokolotnych, aby ich nie zepsuć i nie zmienić z wyczynowych w typowo ozdobne. Na pewno wzorzec powinna mieć każda rasa ozdobna, a taką rasą jest listonosz. Skąd się wziął i od jakich gołębi pochodzi tego zapewne nigdy się nie dowiemy. Nazwa sugeruje jednoznacznie , że wywodzi się od gołębi pocztowych.Pojęcie gołąb pocztowy samo z siebie niewiele mówi. Jak obrazowo przedstawił to SETER już w czasach kiedy prawdopodobnie powstawał listonosz znano wiele ras gołębi pocztowych, niekiedy bardzo się między sobą różniących. Ponieważ gołębie pocztowe w początkowym okresie ich hodowli były na ziemiach polskich gołębiami 'elitarnymi", hodowanymi nielicznie, a głównym ich przeznaczeniem, przynajmniej na początku był lot, nie wygląd, sądzę, że szybko pojawiły się różnego rodzaju krzyżówki i to one były przodkami listonoszy. Jak to zwykle bywa z rasami hodowanymi przez dość nieliczne grono hodowców skupionych na niedużym obszarze,wkrótce ujednolicono fenotyp. Grupa hodowców mających podobne upodobania mogła w krótkim czasie stworzyć w miarę dopracowaną rasę. Wracając do dawnych ras gołębi pocztowych, które przedstawił SETER na pięknych obrazkach i trafnie skomentował pan Antoni, wiele z nich znacznie zmieniło swój wygląd, inne wyginęły. Na pewno rasą wymarłą jest pocztowy antwerpski, zarówno w typie długodziobym jak i krótkodziobym. Niedobitki antwerpskich pocztowych z domieszkami innych ras można było do końca XX w. sporadycznie spotkać w hodowlach rosyjskich. Prawdopodobnym potomkiem antwerpskich krótkodziobych przemieszanych z rasami lotnymi z grupy turmanów jest ostański lotny, opisany niegdyś przez Peterfiego i zaliczany jeszcze wówczas do grupy brodawczaków. Krótkodzioby gołąb pocztowy z Liege, którego dawna literatura gołębiarska uznaje za przodka brodawczaków polskich , w swoim pradawnym typie został na Zachodzie uznany także za rasę wymarłą. Istnieją dwie rasy z Liege będące potomkami tej legendarnej rasy. Są to mewka z Liege, czyli Luikse Barbet, przez polskie oficjalne nazewnictwo zbezczeszczona zniemczoną nazwą mewka lutycka oraz pocztowy ozdobny z Liege, z podobnie bezpodstawnie zniemczoną nazwą pocztowy lutycki. Te dawne pocztowe z Liege jednak nie wyginęły, do dzisiaj ptaki tego typu spotyka się w polskich hodowlach i znane są pod nazwami: garbonos - orlik, orzełek, garbonos belgijski itp. Można je także spotkać w hodowlach rosyjskich, gdzie znane są pod nazwą moskiewski wystawowy. Ptaki typu rosyjskiego są jednak nieco większe, mają dłuższe głowy. i wielkość gołębia pocztowego typu lotnego. Prawdopodobnie jest to efekt domieszki niemieckiego wystawowego. Nasze orzełki to też nie stuprocentowe dawne krótkodziobe z Liege. Od końca XX w. hodowcy polscy zastosowali w celu dalszego skrócenia dzioba krzyżówki z mewką egipską jednobarwną i sówką angielską.Niestety krzyżówki z mewkami nie wyszły orzełkom na dobre, bo mimo znacznego skrócenia dziobów popsuły typową "belgijską" linię głowy.

Awatar użytkownika

LESYEK pisze:
SETER ; Według ciebie to z czego w końcu powstał Listonosz Polski , bo się pogubiłem ?
Tego nie wiem - mogę się tylko domyślać.
Moje "typy" to: karier (płochliwość, postawa), omawiany długodzioby antwerpski, ewentualnie jeszcze dragon (starego typu) - natomiast na nietypowy (jak na grupę gołębi około-pocztowych) kolor oka wpływ mógł mieć srebrniak polski, ewentualnie perłowy (mogło to dodatkowo "odchudzić" budowę listonosza).
LESYEK pisze:
A może to nie jest rasa która winna mieć wzorzec ?
Powinna mieć wzorzec, ponieważ na to zasługuje - jest to rasa wyrównana pokrojowo, o charakterystycznych cechach - zasługuje na wzorzec znacznie bardziej, niż np. rzeszowski wystawowy albo sroka łowicka.
Tylko po co dodawać do wzorca zmyśloną historię "starożytnego" pochodzenia tej rasy ?
PS
W okolicach maja, jak będę w domu i dorwę aparat, to postaram się wrzucić na forum fotkę tego przytoczonego tekstu - jest naprawdę ciekawy.

SETER :To dzięki z góry na pewno jest wielu którzy poczytają ,no i przy okazji poszerzy się wiedza na ten temat. Bo moim zdaniem jeżeli ktoś posiada czy to wiedzę pisaną czy jakąkolwiek inną,powinien się dzielić np. na tym forum niezważając na to czy komuś się to spodoba czy nie a nawet czy zostanie wyśmiany .Kiszenie wiedzy w samym sobie to tak jak by nie wiedzieć nic.pozdrawiam

WITAM!
Jeden z kolegów poruszył barwę upierzenia u listonosza? Przeważają ptaki w kolorach ,które występują u gołębi pocztowych.Ilu z hodowców listonosza posiada ptaki o ubarwieniu jednolitym (czerwonym ,kawowym albo całkowicie żółte) . Białe i czarne występują,ale jednobarwne w innych kolorach ciężko uzyskać. Jest do uzyskania niebieski szpak, ale czysto żółtego ciężko wyhodować. Może to też jest jakaś wskazówka odnośnie pochodzenia i rasowości listonosza. Jeżeli chodzi o okres powstania rasy i jak stara jest to rasa oraz na ile jest Rasą prymitywną a ile ma domieszki ras kulturalnych.Myślę że będzie można do po części sprawdzić od str. kulinarnej. Jak wiadomo każde mięso różni się jakimiś walorami jak też każde posiada jakieś walory. Jeżeli uda mi się namówić jakiś specjalistów w tej dziedzinie, postaram podzielić się tą wiedzą na forum.

Tak to ubarwienie a właściwie jego rysunek na 100 procent ma znaczenie w pochodzeniu Listonosza Polskiego

Zarówno ubarwienie jak i nazwa jednoznacznie wskazują na pochodzenie od gołębia pocztowego. Temperament i płochliwość, na co zwrócił uwagę SETER zapewne mają po karierach. Możliwe, że w procesie tworzenia rasy wykorzystano także dragony, które nie wyglądały wówczas tak jak dzisiejsze ptaki tej rasy.

Awatar użytkownika

Młode listonosze 2013r.

Załączniki:
listonosze 2013 2.JPG
listonosze 2013 2.JPG [ 43.14 KiB | Przeglądany 11002 razy ]
listonosze 2013.JPG
listonosze 2013.JPG [ 41.36 KiB | Przeglądany 11002 razy ]

Awatar użytkownika

Witam,
z pewnym opóźnieniem, ale co się odwlecze, to nie uciecze :wink:
Zamieszczam zdjęcia oryginalnego tekstu z 1926 roku:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Dla urozmaicenia wrzucam kilka ilustracji - tym razem z książki niemieckiej (poprzednie były z książki angielskiej) - ilustracje te pochodzą z 1887 roku.
Antwerpskie wystawowe:
Obrazek
Bagdety francuskie:
Obrazek
Dragony:
Obrazek
Karier:
Obrazek
Pozdrawiam

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 179 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.