jastrząb

opal
Kontakt:

Re: jastrząb

Post autor: opal » sob cze 19, 2010 7:47 am

Witam.Jeżeli to była 1 para rarogów to musiała się rozmnażac w okolicy przez długi czas.I wyprowadzac młode.Ten ptak był w tym okresie wszystkim znany(miał nawet gwarową nazwę) i nikt nie uważał go za rzadkośc.A już na pewno nie moja babcia,która w sezonie traciła przez niego kilka kur.Słuchając opowiadań starszych odniosłem wrażenie,że te ptaki tam były zawsze.Jednak nadszedł moment,gdy zniknęły.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Jarek Siedlecki
Kontakt:

Post autor: Jarek Siedlecki » sob cze 19, 2010 8:57 am

opal pisze:... te ptaki tam były zawsze.Jednak nadszedł moment,gdy zniknęły.
Chemia + świadome macierzyństwo. :shock: :lol:
:mrgreen:
Dirko

adrian_lasek
Kontakt:

Post autor: adrian_lasek » sob cze 19, 2010 9:44 am

Dopiero w latach 70 jeżeli dobrze pamiętam zaczęto wycofywać DDT, wtedy (lata 60-80) dużo ptaków drapieżnych nagle ginęło. Do zniknięcia raroga w bardzo dużym stopniu przyczyniło się DDT.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » sob cze 19, 2010 10:25 am

Witam.Czyli zadziałała nasza cudowna (według Jarka) chemia.Pozdrawiam.

Dispar
Kontakt:

Post autor: Dispar » sob cze 19, 2010 1:42 pm

Miker ma rację, że nawet wtedy raróg był w Polsce bardzo rzadko występującym ptakiem i zdecydowanie bym go uniewinnił :D .. Drogą dedukcji wykluczając gatunki ptaków drapieżnych które mogły by zaatakować kurę pozostaje: orlik krzykliwy, młody jastrząb, ewentualnie orzełek włochaty.
Tylko raz widziałem atak ptaka drapieżnego na kurę i było to orlik krzykliwy na Polanie Białowieskiej.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » sob cze 19, 2010 2:16 pm

Witam.A gniazdo w opolskim? A coraz częściej donoszą o zaobserwowaniu lub złapaniu w Polsce raroga.Niektóre ptaki miały obrączki i nadajniki satelitarne.Nigdy nie widziałem samicy jastrzębia gołębiarza atakującej dorosłego silnego koguta.Ponadto widywałem i widuję je często w locie.To nie ta sylwetka.Przeczytałem też,że raróg potrafi uderzyc nawet w łabędzia.Gdzie mogę znależc zdjęcie orzełka włochatego? Pozdrawiam.Ps.Mam puste akwarium (450l)co powiesz o paletkach.Masz coś na sprzedanie? Dasz kilka wskazówek?

adrian_lasek
Kontakt:

Post autor: adrian_lasek » sob cze 19, 2010 3:21 pm

Orlik krzykliwy jest zbyt dużym ptakiem, Opal pisał o 120-130 cm rozpiętości, a orzełek? Orzełek przez cały XX wiek był bardzo nieliczny, teraz jest już tylko ptakiem przelotnym. Młody jastrząb poluje na kury lub większe ptaki? Chyba nie jest jeszcze na tyle wyćwiczony.Dalej obstawiam raroga.

Awatar użytkownika
wscekly4405
Kontakt:

Post autor: wscekly4405 » sob cze 19, 2010 5:27 pm

a ja obstawiam orła białego :lol: :idea:
golebie-akrobatyczne

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » sob cze 19, 2010 10:55 pm

W moich stronach często ptaki drapieżnie atakują drób. Przeważnie jest to dzieło myszołowa lub błotniaka, jednak i jastrzębie gołębiarze z powodzeniem atakują kury.Właśnie jastrzębie wybiły mi wszystkie perliczki w zeszłym roku.Wiem, bo widziałem, co mi zabija ptaki.W tym roku straciłem młodego kogucika czubatki i również zrobił to jastrząb.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » sob cze 19, 2010 11:39 pm

Witam.Krzychu tylko ja doskonale znam jastrzębie i ten "drapol" to nie był jastrząb na 100%.Silny dorosły kogut to nie kura czy perliczka i jastrząb tak łatwo z nim nie wygra.Ten o którym piszę potrafił psa zaatakowac .Pozdrawiam.

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz cze 20, 2010 12:12 am

Nie doceniasz perliczki. Jastrząb lub myszołów bez problemu zabija kurę czy koguta, podobnie bażanta. Z perliczką nie ma tak łatwo. To w naturze dziki ptak żyjący w Afryce, u nas hodowany jako ptactwo domowe. Specyficzna struktura upierzenia perliczki sprawia,że na grzbiecie ma jakby pancerz z ułożonych w strukturę przypominającą rybią łuskę sprężystych, mocnych piór. Przebić się przez nie wcale nie jest tak łatwo. dlatego wiele ataków drapoli kończyło się jedynie kępką wydartych piór beż żadnych obrażeń u ptaka.Zwłaszcza błotniaki i myszołowy, wyspecjalizowane w atakowaniu kur i bażantów nie dawały rady perliczkom.Wymordowała je stara samica gołębiarza.Część padła na miejscu, większość padała w kurniku w wyniku odniesionych obrażeń.

Miker
Kontakt:

Post autor: Miker » ndz cze 20, 2010 9:33 am

ad. Adrian orzełek praktycznie zawsze był w Polsce liczniejszy od raroga (nawet w naszych czasach na przelotach) :) do wycofania raroga z naszego kraju nijak się miało DDT, nigdy te ptaki nie gniazdowały na terenie Polski licznie, jedynie sporadyczne przypadki (tak było juz za Taczanowskiego). Raróg nie gniazduje na terenie Polski ponieważ nie znajdujemy się w jego zasięgu występowania, ptaki do nas tylko zalatują a przypadki gniazdowania zdażają się ale niezwykle rzadko, nie znamy pochodzenia tych ptaków które probują gniazdować.
ad. Opal Dzikich rarogów w nasyzm kraju praktycznie nie ma, tak jak pisałem są to głownie uciekinierzy z hodowli sokolniczych. Ptaki dzikie występują praktycznie tylko na przelotach. A gniazdo w Opolskim z tego co pamiętam nie zostało potwierdzone a było to jedynie przypuszczenie.
ad. Krzysiek mądrze piszesz tylko ja bym błotniaków w zabijanie kur nie "umaczał" ten ptak nie ma nawet 1 kg wagi:) i szczerze mimo iż jestem młody ale nie pamiętam przypadku zgłoszenia takiego incydentu. Jeżeli jakiś błotniak zaatakowałby kurę to najwyżej stawowy w akcie desperacji :D Baza pokarmowa pozostałych błotniaków oraz ich nawyki wykluczają raczej polowanie na kury. Nie wyobrazam sobie transferu pokarmu, kiedy samiec przynosi samicy kurę. :roll:

krzysiek
Kontakt:

Post autor: krzysiek » ndz cze 20, 2010 12:13 pm

Masz rację, na kury napadają błotniaki stawowe, nie dzieje się to bardzo często, po prostu taka jest specyfika naszego terenu. W okolicy jest dużo lasów, kilkadziesiąt hektarów podmokłych łąk i bagien, wiele zarośniętych stawów. Idealny teren dla wielu par żurawi, czapli, bociana czarnego ( kilka par lęgowych !) . Mamy też kruki, kanie rude,w pobliskim lesie gniazduje para puchaczy, błotniaków stawowych i myszołowów jest sporo. Ich podstawą pożywienia są kuropatwy ( prawie wszystkie wybiły), bażanty, dzikie kaczki i młode zające.No i oczywiście kurczaki i małe kurki - liliputki powszechnie hodowane w okolicznych gospodarstwach. Błotniak zabija kury, ale masz rację, że nie da rady ich porwać. Możliwe, że jest to akt desperacji wygłodzonego ptaka, który jeszcze nic nie jadł, więc napada na to, co mu pod dziób podejdzie.Kurki- liliputki daje radę porwać bez problemu.

Zjak
Kontakt:

Post autor: Zjak » ndz cze 20, 2010 1:29 pm

Po przeczytaniu tego wątku, przekopałem swoją bibliotekę i znalazłem, cyt. za Sokołowskim "Ptaki ziem polskich" - Jastrząb chwyta bażanty, cietrzewie, kuropatwy, gołębie, zające, króliki, wiewiórki, również łasice, wrony, sroki i sójki. Atakujący jastrząb nie zwraca uwagi na niebezpieczeństwo i pędzi jak szalony. Nie raz zdarzało się, że wpadł do kurnika za uciekającą kurą i tam został złapany.

Wynika z tego, że prawdopodobnie kury atakuje samica jastrzębia, gdyż samiec jest sporo mniejszy od samicy i kury raczej nie zaatakuje.

Odnośnie raroga, Sokołowski podaje, że w zachodniej Europie nie jest znany, a do Polski może zalatywać ze wschodu. Raróg jest największy z sokołów i atakuje z powodzeniem zdobycz latającą jak i naziemną, np. zające i króliki. Jest drapieżnikiem wszechstronnym i bardzo silnym.
Z łatwością daje radę dzikiej gęsi lub nawet łabędziowi. W Azji używany jest do polowania na antylopy!, które przytrzymuje za głowę i szyję.

Tak, że wątpliwe było by stwierdzenie, że u nas raróg polował na kury czy koguta. Prawdopodobnie była to stara samica jastrzębia, która znalazła sobie dobre źródło pożywienia nie wymagające dużego wysiłku.

Pozdr.
golebie.wombat.fc.pl

Dispar
Kontakt:

Post autor: Dispar » ndz cze 20, 2010 4:24 pm

Opal - jeżeli masz bardzo dużo wolnego czasu to zdecydowanie polecam paletki. Ich utrzymanie jednak jest bardzo pracochłonne i technicznie dość drogie. Nie wiem jaki odczyn wody masz tam u siebie ale jeżeli jest zasadowa to polecam pielęgnice z jeziora Malawi lub Tanganiki.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » ndz cze 20, 2010 6:00 pm

Witam.Dispar czasu teraz mam od czorta .Przez osobiste problemy ,firmą tak tąpnęło,że muszę praktycznie zaczynac od początku.Jednak powoli klienci przypominają sobie o Opalu a to oznacza,że niedługo tego czasu nie będę miał wcale(taką mam nadzieję).W Warszawie woda jest twarda.Wiem,że paletki to Amazonka a tam woda bardzo miękka.Mam cały osprzęt(filtry kubełkowe,deszczownie grzałki z termostatami).Wiem,że stosuje się jakieś urządzenie do zmiękczania wody.To pewnie bez problemu dostanę na allegro.Napisz jak Ty to widzisz.Miałem kiedyś paletki i altumy .Nawet paletki składały ikrę, jednak nic mi nie udało się odchowac.Pozdrawiam.

Neshi
Kontakt:

Post autor: Neshi » ndz cze 20, 2010 9:49 pm

opal pisze:Witam.Dispar czasu teraz mam od czorta .Przez osobiste problemy ,firmą tak tąpnęło,że muszę praktycznie zaczynac od początku.Jednak powoli klienci przypominają sobie o Opalu a to oznacza,że niedługo tego czasu nie będę miał wcale(taką mam nadzieję).W Warszawie woda jest twarda.Wiem,że paletki to Amazonka a tam woda bardzo miękka.Mam cały osprzęt(filtry kubełkowe,deszczownie grzałki z termostatami).Wiem,że stosuje się jakieś urządzenie do zmiękczania wody.To pewnie bez problemu dostanę na allegro.Napisz jak Ty to widzisz.Miałem kiedyś paletki i altumy .Nawet paletki składały ikrę, jednak nic mi nie udało się odchowac.Pozdrawiam.
krewetki lepsze, tylko musiałbyś kupić filtr RO do zmiękczania wody:)

opal
Kontakt:

Post autor: opal » pn cze 21, 2010 1:59 pm

Witam.A na co mi krewetki.Ja chcę ryby.Nie wiem czy taki filtr Ro jest na tyle dobry(wydajny) by na stałe obniżył pH wody.A potem utrzymywał na takim niskim poziomie.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
piobar
Kontakt:

Post autor: piobar » pn cze 21, 2010 10:38 pm

filtry RO jest na tyle wydajny, iż wystarczy ci do twojego zbiornika
pozatym do akwarium nie lejesz czyste RO, bo ważne tez są twardości wory a nie tylko pH
zwykle robi się mieszankę wody RO i kranowej by ustabilizować najpierw two i tww a potem środkami akwarystycznymi ustalasz pH (potem systematyczne podmiany i parametry wody są ustabilizowane

ps. do moderatora, to o akwarystyce można by do niego działu przenieść by nie zaśmiecać tego tematu

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » wt cze 22, 2010 8:14 am

piobar pisze:filtry RO jest na tyle wydajny, iż wystarczy ci do twojego zbiornika
pozatym do akwarium nie lejesz czyste RO, bo ważne tez są twardości wory a nie tylko pH
zwykle robi się mieszankę wody RO i kranowej by ustabilizować najpierw two i tww a potem środkami akwarystycznymi ustalasz pH (potem systematyczne podmiany i parametry wody są ustabilizowane

ps. do moderatora, to o akwarystyce można by do niego działu przenieść by nie zaśmiecać tego tematu
Twardość worów się sprawdza w akwarystyce ?? :lol:

Zablokowany