Początek - Kilka pytań

Chaczins
Kontakt:

Początek - Kilka pytań

Post autor: Chaczins » pn maja 24, 2010 10:13 pm

Witam!
Rozpocząłem, a raczej już kończę, budowę gołębnika na 1/2 pary Mulemansów bądź czegoś w podobie.

Oto zarys mojego gołębnika:
Obrazek

Legenda:
Niebieski prostokąt: Wyjście
Brązowy prostokąt: Ściana na której planuje umieszczenie stanowisk spoczynkowych.
Czerwone koło (prawa boczna ściana): Tutaj planuje umieścić 2 komory lęgowe (Po całej szerokości gołębnika, 40 cm. nad ziemią około)

Przepraszam za jakość, lecz jestem zmęczony i brak mi siły by wykonywać skomplikowane grafiki :)

Pytanie numer:

1. Czy Mulemansy nie są zbyt trudne jak na początek? Czy nie jest to dla nich zbyt małe lokum?

2. Jaki jest czas adaptacji gołębiu do nowego miejsca zamieszkania po zakupie? Czytałem, iż dobrze gdyby gołębie mogły widzieć otoczenie. Zapewnię im to poprzez a-la wolierę zrobioną z metalowego kosza, dość dużego, przymocowanego do ściany od zewnątrz.

3. Jakie warunki trzeba spełnić, by gołębie miały możliwość rozmnażania się? Nie chodzi mi o nie wiadomo jakie efekty, chcę zapewnić im jak najlepsze warunki.

4. Czy w wypadku komory lęgowej wymagane jest by była ona zamykana? Jestem całkowitym laikiem w temacie gołębi, i domyślam się iż służy ta komora do wysiadywania jaj. Czy tak więc musi ona mieć szczebelki, czy może być światło-nieprzepuszczalna :) I jak wygląda "obsługa" takiej komory pod względem jej użycia.

5. Planuje wyłożenie podłoża sianem/słomą z powodu dość pofałdowanego podłoża, którego wyrównanie może być kłopotliwe. Czy nie będzie to dla gołębi problemem?

6. Może jakieś porady dla początkującego od siebie, na podstawie własnych błędów, itp? :)
GG 9883309

arbiter
Kontakt:

Re: Początek - Kilka pytań

Post autor: arbiter » pn maja 24, 2010 10:18 pm

Za niski będziesz się musiał schylać.

Chaczins
Kontakt:

Post autor: Chaczins » pn maja 24, 2010 10:21 pm

Tak tak, to wiem, lecz nie mam możliwości zrobienia go inaczej. Dla mnie nie będzie to problemem, lecz czy ptakom nie będzie przeszkadzać?
GG 9883309

arbiter
Kontakt:

Post autor: arbiter » pn maja 24, 2010 10:31 pm

Im nie w końcu są ciut niższe :)

Awatar użytkownika
zbiter
Kontakt:

Post autor: zbiter » wt maja 25, 2010 9:46 pm

Odpowiem Ci , meulemansy nie są wymagającą rasa , bardzo dobrze się lęgną ,nawet w gołębniku budkowym kiedyś taki zrobiłem koledze .Aby oblatać ptaki ,dobrze by one zapoznały się z okolicą ,przebywając pod siatką ,najlepiej jak by poniosły jaja i wtedy spokojnie się oblatają ,nie przepełniaj gołębnika ,na 1 parę przydziel 2 cele lęgowe ,dobrze karm i podawaj mineralia.Ścielenie podłogi nie jest problemem ,na zachodzie trzyma się gołębie na głębokiej ściółce ze słomy rzepakowej .Meulemansy za młodego są całe czerwone a później przy pierzeniu dostają białych piór
Szukaj a znajdziesz

Chaczins
Kontakt:

Post autor: Chaczins » wt maja 25, 2010 10:20 pm

Komorę planuję zrobić otwartą, z jednej strony będzie otwarta a z 2 będą szczebelki żeby jajka nie wypadły. Dlaczego na parę powinny być 2 cele lęgowe? Jaki czas potrzebny jest, aby doszło do zapłodnienia, złożenia jaj, zaadoptowania się w nowym miejscu? Mówię tutaj o gołębniku z dostępem do kosza na zewnątrz, zamkniętego oczywiście żeby gołąbki nie nawiały
GG 9883309

ODPOWIEDZ