Golebie wysokolotne - jaką rasę wybrać

Awatar użytkownika
Sebastian
Kontakt:

Golebie wysokolotne - jaką rasę wybrać

Post autor: Sebastian » pn mar 20, 2006 10:09 am

Ostatnio myslalem nad zalozeniem chodowli golebi wysokolotnych. Ale nie wiem jakie rasy wybrac. Mam tez klopot, bo nie wiem czy golebie te dobrze wychowuja mlode? Czy aby dobrze lataly potrzeba treningu? Czy latwo je oblatac? Czy latwo gina w powietrzu?
Jesli chodzi o rasy to myslalem na zamojskimi i wysokolotnymi budapesztowymi. Czy moge prosic o pomoc jakiegos chodowce? Bede wdzieczny!!!

kornel
Kontakt:

Post autor: kornel » ndz mar 26, 2006 11:42 am

Ja bym zaproponowal zgolebi wysokolotnych tiplera zaglebiowskiego iangielskiego. U mnie te dwie rasy dobrze sie spisywaly,bez specjalnego treningu lataly dwie godziny i co warzne w karzda pogode . przy sprzyjajacych warunkach buwaly loty 4,5 godziny.Tte rasy wystarczy wypuszczac codziennie o tej samej porze i szybko nabieraja formy,wiem ze dwie godzinyto zadna rewelacja ale na poczatek. Legnom sie swietnie i dorze sie trzymaja golebnika co u zamojskichjest dyskusyjne.

liteon
Kontakt:

Post autor: liteon » ndz kwie 02, 2006 3:11 pm

duskusyjne jest, ale kilkanascie lat temu byla to sprawa raczej malo dyskusyjna lub bez. Winni sa temu sami hodowcy ktorzy na pierwszym planie mieli wyglad i rysonek golebia , anie styl lub dlugosc jego lotu. Dzisiaj takie zamojskie to juz rzadkosc chociaz jeszcze sie zdarzaja, ale to juz tam gdzie hodowla przechodzi z ojca na syna.

Warcraft
Kontakt:

Post autor: Warcraft » pt kwie 07, 2006 5:38 pm

Moja propozycja to budapesztaĂąskie wysokolotne i Tiplery.... dobrze howaja mlode a zarazem sa to znakomici lotnicy

Awatar użytkownika
Sebastian
Kontakt:

Post autor: Sebastian » ndz kwie 09, 2006 8:20 pm

Warcraft, a jak dlugo te wysokolotne budapesztowe utrzymuja sie w powietrzu? Czy trzeba je trenowac? Czy beda tworzyc dobry duet z zamojskimi?

liteon
Kontakt:

Post autor: liteon » ndz kwie 09, 2006 9:47 pm

wszystkie te rasy golebi maja podobny styl lotu tazke jedne drugich nie wykluczaja. Nie wazne ktore beda lataly dluzej, taka nazwijmy to rywalizacja moze tylko poprawic wyniki

Awatar użytkownika
dred
Kontakt:

Post autor: dred » pn kwie 10, 2006 8:22 am

Beda lataly razem ale tzreba tu zauwazyc ze zamojskie maja spokojniejszy lot od tiplerow i budapesztow. robia okregi a tiplery i budapeszty robia szybie uniki na duzej wysokosci tak ze z czasem zamojskie lubia sie odzielac od nich i latac swoim trybem lotowym, ja to zauwazylem juz kilka razy u swoich ptakow, ale mozna je trzymac razem, bledem bylo by puszczanie golebi razem o roznych stylach latania np. orlikow z budapesztami, ja osobiscie wiem ze jest to nie porozumienie, ale nie ktorzy tak robia, chyba ze ma sie wiecej golebnikow i oblatuje sie je odzielnie.

Awatar użytkownika
pigeon
Kontakt:

Post autor: pigeon » pn kwie 10, 2006 11:13 am

ja sie po czesci przychyle do zdania kolegow :wink:

wg mnie polaczenie zamojskich i tiplerow to nie jest do koĂąca dobre rozwiazanie. chodzi tutaj nie tylko o rozne style latania( o ktorych wspomnial kol. dred) ale o orientacje w przestrzeni...

o ile mi wiadomo Goleebi zamojskie maja orientacje do okolo 2km od macierzystego golebnika. W przeciwieĂąstwie do tiplerow ktore potrafia latac w odleglosci nawet do kilkunastu km. Efektem tego sa duze stray w zamojskich, poniewaz jak raz odleca to juz nie wroca z tak duzej odleglosci.
Ale moze sie myle. Jezeli ktos uwaza inaczej prosze sie wypowiedziec.

pozdrawiam :wink:
....::::::::FoR WhOm ThE BeLl ToLs::::::::.....

Awatar użytkownika
dred
Kontakt:

Post autor: dred » pn kwie 10, 2006 12:13 pm

Ja osobiscie nie zgubilem w ten sposob zadnej sztuki, ale przy np wietrzej pogodzie zamojskie jak wyjda wysoko i zniesie ich za dalkeo przewaznie gina , tak to prawda orentacje w terenie maja gorsza niz budapeszty czy tiplery dlatego tez oblatywac ich przy ladnej pogodzie z cieplymi pradami i lekkim wiaterkiem.

liteon
Kontakt:

Post autor: liteon » pn kwie 10, 2006 8:51 pm

tak to juz jest ze najelepsi lotnicy gina przewaznie podczas ladnej i bezchmurnej pogody, ale warunki atmosferyczne tez maja tu znaczenie(silny wiatr), a z orientacja to jak juz wspominalem na poczatku postu wszystkiemu winna jest tzw. hodowla na wyglad. Pamietam kiedys jak bylem malym bakiem pogonilem u dziadka troche golebi,a zaraz nadeszla burza co prawda straty wyniosly ok 80% ale reszta wracala pojedynczo lub w malych grupach do tygodnia czasu.

Awatar użytkownika
Tomek_Kulc
Kontakt:

Post autor: Tomek_Kulc » pt kwie 28, 2006 8:51 pm

To prawda zamojskie czesto sie gubia a w szczegolnosci te ktore lataja na wysokim pulapie bedziesz musial przed wypuszczeniem uwazac na pogode. Z tego co wiem podobnie jest z budapesztami wprawdzie nigdy ich nie mialem ale taka u nas maja opinie. Proponuje ci srebniaki one maja dobra orietacje wiec mysle ze sie tak latwo nie zgubia.

Bernal

Post autor: Bernal » pn maja 15, 2006 10:22 am

Serdecznie polecam GdaĂąskie Wysokolotne potocznie zwane sokoly gdaĂąskie. Sa bardzo wytrwalymi lotnikami i bardzo dobrze spisuja sie jako mamki. Karmia u mnie SzczeciĂąskie lotne!!! Pozdro!!! 8)

Awatar użytkownika
zbiter
Kontakt:

Post autor: zbiter » pn maja 15, 2006 5:21 pm

Tak tylko pokaz mi takie ktore lataja ,wiekszosc to smietnikowce z woliery. Probowalismy kiedys zbudowac lot z gdaĂąskich ale pewnie trzeba by od mlodziakow zaczac puszczac z tiplerami lub budapesztami. Bo nasze lataly kazdy osobno gdzie ktory chcial
Szukaj a znajdziesz

Awatar użytkownika
jan kowalczys
Kontakt:

Post autor: jan kowalczys » pn maja 15, 2006 8:30 pm

Ja trzymam tez w wolierze ale i luzem takze. Mam 4 mlode GdaĂąskie z marca i lataja luzem i o dziwo ladnie lataja 4 lub 3 z dwoma Budapesztami. Zdarza sie im juz latac nawet ok 2 godz. Mysle ze ten wynik bedzie coraz lapszy . :shock: :D Stare wogole nie chca latac potrafia przez caly dzieĂą nawet nie wyjsc z golebnika na dwor. :!: :shock: :(

Awatar użytkownika
tomek
Kontakt:

Post autor: tomek » pn maja 15, 2006 10:15 pm

Moj znajomy hodowal d niedawna gdanskie lecz musial z nich zrezygnowac byly to golebie dobze wyszkolone w locie lataly po kilka godzin lecz tak podobnie jak u kolegi czesto sie rozbijaly z grupy:(

Awatar użytkownika
stasiek
Kontakt:

Post autor: stasiek » wt maja 16, 2006 6:31 am

Ja uwazam ze gdanskie wysokolotne w gropje nie benda latac one maja spokojnt lot i z innymi golebiami nie utrzymaja sie

Awatar użytkownika
jan kowalczys
Kontakt:

Post autor: jan kowalczys » wt maja 16, 2006 10:30 am

Te 4 moje mlode lataja same lub z 2 Budapesztami i trzymaja sie razem. Budapesztow mam 28 ale tylko te same 2 dotrzymuja lotu mlodym GdaĂąskim :!: :shock: :D

PiotrW

Post autor: PiotrW » wt maja 16, 2006 10:53 am

Sokoly raczej nie beda latac w grupie. U tej rasy zapisane jest to w genach. Sam mialem takowe problemy- golebie laczyly sie w jedno stadko by po chwili znow sie porozdzielac. Ogolnie to jednak nigdy nie mialem dobrych lotnikow tej rasy- nawet te nieliczne ktore lataly nie mialy nic wspolnego z golebiem wysokolotnym. Sokoly chyba najbardziej ze wszystkich polskich ras wysokolotnych stracily na selekcji pod katem wystaw.

Bernal

Post autor: Bernal » wt maja 16, 2006 11:06 am

Zacytuje wam fragment ksiazki , temat gdaĂąskie wysokolotne : ,,ptaki omawianej rasy lataja na duzych wysokosciach i stosunkowo wytrwale, ALE NIE ZWARTYM STADEM, przez co podczas niekorzystnej pogody czesto sie gubia " , :D Najlepiej oczywiscie zaczac od mlodych, wtedy tak jak je wytrenujemy tak dlugo beda latac, a nie bedzie tu ktos pisal ze kupil stare pryki ktore nawet juz zapazyc nie umialy i muwi ze niechca latac. Zanam wielu hodowcow co zeby rozlatac inne golebie kupowali gdaĂąskie. i wychodzilo wszystko na dobre.Najlepiej gdanskie lataja same bez innych golebi.Jak dobrze je wytrenujemy moga nawet latac do 8 godzin. Pozdro!!! 8)

Awatar użytkownika
SETER
Kontakt:

Post autor: SETER » wt maja 16, 2006 3:38 pm

Witam
Domyslam sie, ze kolega Bernal zacytowal fragment ksiazki S.Peterfiego ?.
Mam wrazenie ze kolega Bernal zyje w swiecie mitow i fantazji, jesli wierzy ze gdaĂąskie moga latac do 8 godz. :wink: :shock: .
Rozmawialem, z kilkoma hodowcami tej rasy, i wszyscy sa zgodni co do tego, ze 4 godz. to absolutne maksimum dlugosci lotu, u tej rasy.
Zaznaczali przy tym ze te 4 godz. "wylatuja" tylko najlepsze osobniki w hodowli, wiekszosc lata od 1,5 do 2,5 - 3 godzin.
A co do sposobu latania, to rzeczywiscie ptaszki te raczej nie maja tendencji do lotu stadem, ewentualnie lataja w malych grupkach (2-4 szt).
Pozdrawiam

Bernal

Post autor: Bernal » wt maja 16, 2006 6:09 pm

Tak to wlasnie z tej ksiazki. U czhlopakow z ZKHGW odnotowano najdluzszy czs przelotu gdaĂąskich : 7godzin!! i 49 minut!!!. Tak lataja ptaszki w szczecinie!!! niewiem skad jestes jakis kiepski klimat macie.hehe 8)

PiotrW

Post autor: PiotrW » wt maja 16, 2006 9:15 pm

Czy ten czas zostal jakos formalnie odnotowny, czy to tylko opowiesci hodowcow?

Awatar użytkownika
zbiter
Kontakt:

Post autor: zbiter » wt maja 16, 2006 10:22 pm

Znam duzo hodowcow ze Szczecina ale nie szlyszalem o takim wyczynie. U kogo te ptaszki tak lataly?
Ostatnio zmieniony śr maja 17, 2006 5:04 pm przez zbiter, łącznie zmieniany 1 raz.
Szukaj a znajdziesz

Damian Police

Post autor: Damian Police » śr maja 17, 2006 9:36 am

oczym wy rozmawiacie!!!! Przeciez tu moga wejsc dzieci i przeczytac to co wy piszecie!!! to jest temat golebi wysokolotnych a nie robielia lasek !!!! i nie grozcie tu sobie nawzajem!!!To porzadna strona :!: :!: :!: :!: :!:

ODPOWIEDZ