kolory

opal
Kontakt:

Re: kolory

Post autor: opal » ndz lip 05, 2009 9:09 pm

Witam.Dziękuję i jak kiedyś napisałem ,nie poddam się.Witam Zbyszku, jak rybki?Gutek czerwony jest w stosunku do czarnego panujący a czarny ustępujący.Rozumiem,że masz czarne rakiety i chcesz ich pokrój przelać na żółte i czerwone.W pierwszym pokoleniu określenie koloru potomstwa jest proste.Jednak pokrojowo wyjdą ptaki pośrednie .Czyli gorsze od rakiet i lepsze od żółtych i czerwonych.Ja bym poszedł w kierunku chowu krewniaczego(kazirodczy).Jednak łatwo tu o popełnienie błędu i zamiast postępu możliwy jest regres.Pociągnij młodych i potem spróbuj krzyżować ojca z córką(córkami )i matkę z synem(synami).Następne pokolenia między sobą :F1 z F2 itd.Jednak niektórzy hodowcy boją się chowu krewniaczego.Według mnie to najszybszy i najlepszy sposób na uzyskanie dobrych wyników.Dobrych wyników ,samych rakiet i miłej zabawy życzę.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
zbiter
Kontakt:

Post autor: zbiter » pn lip 06, 2009 10:11 pm

Widać ten rok dla nas pechowy ,mnie też dopadło choróbsko w pierwszym kwartale ,poleżałem tydzień w szpitalu ,ale jakoś mi odpuściło. Za to w hodowli wszystko ok .sporo młodych ,zapowiadają sie na dobre ptaszki ,pewnie widziałeś mój filmik na Youtube?http://www.youtube.com/watch?v=zwX4SSCX-Zc Fascynuje mnie lot tych gołąbków ,jak bede na urlopie to nakręce filmy z treninngu młodych ,będzie lepsze łącze to powrzucam na Youtube .Pozdrawiam i życze zdrowia dla Ciebie Krzysiek i syna
Szukaj a znajdziesz

opal
Kontakt:

Post autor: opal » wt lip 07, 2009 11:06 am

Witam.Dzięki Zbyszku.Oczywiście film obejrzałem.Ad.Lukezi i ad.Krzysiek. Opiszcie schemat wymienionego przez Was krzyżowania wtórnego.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Krzysiek_pigeon
Kontakt:

Post autor: Krzysiek_pigeon » wt lip 07, 2009 2:39 pm

Krzyżowanie wsteczne (testowe) ma na celu sprawdzenie czy dany osobnik jest homozygotą czy heterozygotą pod względem danej cechy.Polega ono na krzyżowaniu danego osobnika ze znaną homozygotą.Może coś pokręciłem :D ale wydaje mi się że powinno być dobrze, chyba coś jeszcze ze studiów pamiętam.Pozdrawiam.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » wt lip 07, 2009 9:08 pm

Witam.Czyli wsteczne nie wtórne.Krzyżowanie to stosuje się w chowie kazirodczym.W skrócie polega na połączeniu heterozygoty z pokolenia F1 lub F2 z homozygotycznym rodzicem lub dziadkiem.Głównie stosuje się tę metodą w celu wprowadzenia cech determinowanych genami dominującymi lub recesywnymi.Aby trochę rozjaśnić:homozygota to ptak czysty rasowo,z cechami dominującymi,w żargonie hodowców mówi się,że ptak ten ma "silną krew",natomiast heterozygota F1 ,F2 to mieszaniec z cechami ustępującymi tzw."słaba krew".Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Lukezi
Kontakt:

Post autor: Lukezi » wt lip 07, 2009 9:50 pm

Dokładnie tak . Sorry za pomyłke drobną lecz wprowadzającą zamęt.
DARMOWE nagrody priv

Awatar użytkownika
Krzysiek_pigeon
Kontakt:

Post autor: Krzysiek_pigeon » śr lip 08, 2009 3:04 pm

Wydaje mi się że określeń wtórny i wsteczny można używać zamiennie.Kol. Opal wydaje mi się że chodzi Ci o chów wsobny czyli krewniaczy.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » śr lip 08, 2009 3:51 pm

Witam.Chodzi mi dokładnie o to co napisałem.Kazirodztwo jest to kojarzenie w ścisłym pokrewieństwie.Ojciec z córką ,matka z synem,brat z siostrą .Oczywiście jest to chów wsobny .Jednak w chowie wsobnym są różne możliwośći.Można łączyć ptaki w dalszym pokrewieństwie lub bardzo blisko spokrewnione.Te bliskie pokrewieństwó określa się w genetyce jako połączenie kazirodcze.Pozdrawiam.Ps.Dla pewności przejrzałem dostępne materiały skorzystałem też z internetu i nigdzie się nie zetknęłem z określeniem krzyżowanie wtórne.Tu się jednak nie upieram bo nie mam całkowitej pewności.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » śr lip 08, 2009 4:28 pm

Witam. Obserwuję ten temat i chciałbym skorzystać z okazji i dopytać się jak mogę poprawić kolor w ogonie tzn. mam samca Barwnogłówki Królewieckiej który ma ładny kolor czerwony na głowie a w ogonie przebija kolor czarny. Jest w parze z samicą w kol. żółtym i młode wychodzą w ładnym kol. żółtym i czerwonym , lecz i u młodych czerwonych jest dębowy ogon. Pozdrawiam znawców genetyki , dla mnie to czarna magia.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » śr lip 08, 2009 7:08 pm

Witam.Ten czerwony jest prawdopodobnie z krzyżówki żółtego i czarnego z nieczystych linii. W zestawieniu z tą żółtą samicą przekazuje geny odpowiedzialne za siny ogon.Jedyna rada próbować z innymi samicami.Jednak jeżeli nie znasz rodowodu ptaków będzie to działanie w ciemno.Ewentualny sukces będzie dziełem przypadku a nie celowego działania.Gdybyś dokupił czerwoną homozygotyczną(czysto rasową) samicę to prędzej osiągniesz zamierzony cel.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » śr lip 08, 2009 10:10 pm

Niestety nie znam rodowodu żadnego z tej pary , w tym roku to już sobie daruję ,a po próbuję na przyszły rok. Dzięki za odpowiedź.

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » czw lip 09, 2009 8:15 pm

Witam . Rozmawiałem z poprzednim właścicielem tych barwnogłówek i powiedział mi że dokładnie nie pamięta ale chyba ten czerwony był po parze żółtych. Pozdrawiam.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » pt lip 10, 2009 6:53 pm

Witam.To potwierdza,że nie jest z czystej genetycznie linii.Któreś z rodziców było po czarnym i stąd ten dębowy ogon.Gdyby zółte miały mocną krew ,młode też bylby żółte.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
lewap125
Kontakt:

Post autor: lewap125 » pt lip 10, 2009 8:14 pm

Witam . w tej chwili mam jeszcze dwa malutkie młode po tej parze to zobaczę jakie będą miały kolory, dzięki za pomoc

gutek63
Kontakt:

Post autor: gutek63 » ndz lip 12, 2009 4:02 pm

witaj Opal,nieskromnie ocenię 85%moich ptaków na "petardy"czy te nabyte[kilka ] czy te wychodowane u mnie[kilkadzieścia],a kombinacje potrzebne mi i doradztwo aby trwać w tym ,nie należę do związku,nie wystawiam i nie mam zamiaru .ptaki są moją M i ogromnym relaksem po pracy[kier.autobusów]. ukłony, podziękowania za cenne rady i na razie.

opal
Kontakt:

Post autor: opal » ndz lip 12, 2009 6:51 pm

Wita.Gutek powodzenia życzę.Aby co sezon pokrój Twoich ptaków był coraz lepszy.Pozdrawiam.

gutek63
Kontakt:

Post autor: gutek63 » ndz sie 16, 2009 12:19 pm

"gdyby Opal znalazł chwilę?" mam pocztowe koloru srebrnego nabyte w CZ> młode rozwijają się w jajku do pewnego momentu i zdychają,myślę że zbyt bliskie pokrewieństwo rodziców jest powodem.czy biały pocztus w lini prostej mógłby być na "dolewkę?"ukłony.co podać profilaktycznie na odgrzybianie.dzięki.

edek3
Kontakt:

Post autor: edek3 » ndz sie 16, 2009 1:19 pm

Witam.Na to pytanie, to znaczy zamieranie zarodków ,piskląt w jajku,to jednoznacznie nie można odpowiedziec.Przyczyn jest kilka.Przewaznie to powstaje przy chorobach przenoszących się,np. salmonelloza,lub może wystepować niedogrzanie jaj,za duża obsada gołebi w gołebniku, stres gołebi, nieprawidłowe ułozenie zarodka. niedobóry witamin. kojarzenie rodziców wsobne,Pytasz czy mozna dac bialego pocztowego na dolewkę można nawet dac i czarnego.To zależy co chcesz przez to uzyskac,ale to juz genetyka.Profilaktycznie co podać na grzyba ,nie wiem co masz na mysli.Podaj dokładnie Pozdrawiam.

Emil123456789
Kontakt:

Post autor: Emil123456789 » ndz sie 16, 2009 2:08 pm

Witam ,
miałem ten sam problem, ciągle jaja niezalęgniete, mlode w jajach nieżywe a przyczyną była salmonelloza,która wkońcu zaatakowała mi dorosłe ptaki.Tez niewiedziałem co robić prosiłem o radę na forum. przeleczyłem całe stado norfloxacyna przez 9 dni pózniej probiotyk i zakwaszacz po tych kuracjach problem zniknał, w sumie na wiosne az do czerwca nic nie odchowałem przez tą chorobe
no i jeszcze przez rzesistka.

Emil123456789
Kontakt:

Post autor: Emil123456789 » ndz sie 16, 2009 2:17 pm

A co do pokrewieństwa, unikam tylko łaczenia w pary jednogniazdków z tego samego lęgu. Mam pare śląskich tarczowych oboje sa od tej samej pary lecz z różnych legów, Samica jest żółta samiec czerwony, dają silne młode raz żólte raz czerwone a ostatnio parka czystych białych wyszła.

gutek63
Kontakt:

Post autor: gutek63 » ndz sie 16, 2009 3:38 pm

dzieki, ale wiem co piszę,z innymi partnerami gdy sa, młode jak byki wychodza.chodzi mi o to jak nie stracić koloru srebrnego,chyba że ktos choduje srebrne pocztusy.prosze o kontakt.pozdrawiam.

ODPOWIEDZ